[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Galbenus de ou in acvariul comunitar ?  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
dreammer
Junior member

Joined: 17/10/2007 08:58:05
Messages: 91
Location: Barlad
IP:
Offline

Scalarii mei au pui. Au depus acum vreo 10 zile. Ieri-azi au inceput sa inoate cam toti puii (nu prea multi, vreo 10 am numarat).
Nu am nici un alt bazin incare sa-i mut. Si as vrea sa-i vad pe parinti cum au grija de pui...pana acum sunt foarte grijulii si agresivi, cred ca se descurca bine.
Hrana pentru pui: galbenus de ou, pentru ca n-am gasit artemia. Fiert destul cat sa fie tare, sfaramat si pus intr-o bucata de ciorap/sita foarte fina. Dupa care inmuiata plasa in acvariu si ce se scurge e pentru aia mici.
Care sunt riscurile daca fac treaba asta in acvariul comunitar ? Daca le dau foarte putin, daca fac zilnic schimburi de apa si incerc pe cat posibil sa aspir substratul cat mai des, tot exista risc mare sa se strice apa de la galbenusul de ou ? Se poate ajunge pana acolo incat sa trebuiasca resetat tot acvariul, inlocuit substratul, etc.?
Altceva in loc de galbenus de ou sau oua de artemia, pentru pui care inoata de 1-2 zile ?
Multumesc.
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

In acvariul comunitar nu se scot pui de scalari
Cred ca vei ramine cu ceva puii
PUII se cresc cel mai bine separat de parinti
Si in acvariu fara substrat
Sticla curata si ceva plante
curatenia la puii nou eclozati este regula de baza
poti folosi o solutie lichida care contine microorganisme
Care se pune in acvariu si in 2-3 zile puii o pot consuma
De la sera parca se cheama micro.....
Imi scapa numele
In acvariu comunitar nu prea au sanse mari de suparvetuire

Ogar batrin dar.... cu miros fin
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Le poti da JBL Nobil fluid , Hikari first bites sau Sera micron , etc. Cele mai bune rezultate le-ai obtine daca le-ai da macar o masa zilnic de artemia proaspat eclozata.Cred ca poti cumpara online oua de artemia pentru eclozat daca nu gasesti la tine in oras.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
dreammer
Junior member

Joined: 17/10/2007 08:58:05
Messages: 91
Location: Barlad
IP:
Offline

O sa caut locco sa vad ce gasesc. Pana vine comanda online e posibil sa fie prea tarziu. Ar ramane de folosit totusi pentru data viitoare...
Va multumesc.
[Email]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com