[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus bolnavior  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

cel mai mare discus dintre puii ce i-am luat, sta tot timpul singur, sub plante, sta se uita la plante si se scarpina de ele (nu des)
nu vine la masa, si cand vine sta si se uita la mancare, si ciuguleste de langa mancare, kaka de pe jos.
are burta supta, asa ceva )(, culoriile ii sunt pastrate si inotatoarele le tzine desfacute.
am vazut la mai multzi kaka filamentos, dar cred ca e din cauza inimei de vita, care e de capatat gata preparata, si cred ca e veche. asa ca azi nu am mai dat inima, si nu am vazut nici 1 filamentos pe acolo.
acum sunt in tratament cu metronidazol toti.
simptomele discusului bolnav sunt de cand l-am luat, cred.
tratamentul l-am inceput azi.
ce sa fac??

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

:paperbag:

ai inceput cu stangul, dar asta e, ii dai tu de cap cumva.

Ce sa faci?

pai vad ca deja ai inceput, ai tras concluzia ca inima e sticata, le dai metronidazol...
Sunt curios de unde e inima?
De unde stii ce paraziti intestinali au, de ai decis ca trebuie administrat metronidazol?
CO2-ul il controlezi in vre-un fel sau doar "ochiometric"?
Si ar mai fi multe intrebari de pus.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

g.g wrote::paperbag:

ai inceput cu stangul, dar asta e, ii dai tu de cap cumva.

Ce sa faci?

pai vad ca deja ai inceput, ai tras concluzia ca inima e sticata, le dai metronidazol...
Sunt curios de unde e inima?
De unde stii ce paraziti intestinali au, de ai decis ca trebuie administrat metronidazol?
CO2-ul il controlezi in vreun fel sau doar "ochiometric"?
Si ar mai fi multe intrebari de pus.



co2 1-2 bule/sec
inima de la 1 prieten care are disacusi, dar paketul nu era desfacut, nu le-a dat din ea de mancare, nu stiu de cand o tzine in frigider.
nu stiu, dar cum i-am luat numai de cateva zile, nu strica un tratament de deparazitare.
daca mai sunt intrebari, punele ca prind bine.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

sper ca nu se supara lucian dar :

Lucian wrote:Mai fratilor, CO2-ul nu se baga la numar de bule Nu exista formula care sa spuna la X litri de apa bagi N bule/minut :o
Se baga codoi pana iti ajunge PH-ul la cat vrei (masurat cu testere si urmarit o perioada de reglare si stabilizare PH - 1-2 saptamani, cu schimburi de apa, etc). Dupa aia ca sa urmaresti sa mentii cantitatea de CO2 constanta numeri bulele si mentii cantitatea de CO2. DAR asta doar ca daca mentii conditiile initiale... Atentie: asta nu va scuteste de necesitatea de a mai face teste din cand in cand... prin conditii initiale intra si plantele care daca vor creste si se vor inmultii pot consuma mai mult CO2, daca schimbati iluminatul se schimba conditiile de asimilare a carbonului => alt regim ...

Va rog sa nu mai dati sfaturi de genul "baga 2 bule pe secunda ca merge"
[Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

mah froggy, off topic total.
nu imi spune mie ca discusu ala nu mananca din cauza co2.
co2 e reglat incat ph este 6,5. ( ph7 am la robinet)

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

am oprit filtrul, si la suprafatza apei este ca o ceatza alba.
este de la metronidazol???

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

am citit cu atentie posturile tale, si nu am vazut nimic referitor la controlul ph-ului (un factor destul de important intr-un acvariu cu discusi). te rog sa ma corectezi daca gresesc. si nu ma lua cu mah. nu stiu daca le spui mah la toti, dar pentru mine suna urat.
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Ceata aia alba nu este de la metro. Motronidazolul cel mult se lasa la fundul acvariului in cazul in care nu a fost dizolvat cum trebuie. Acvariul este ciclat sau nu?
Daca are burta )( nu e bine. Inseamna ca nu a mancat de ceva timp. Probabil ca asa l-ai luat. Nu stiu daca inima aia de vita e responsabila pentru excrementele filamentoase. De fapt sunt aproape sigur ca asa i-ai cumparat deja cu paraziti.
Acuma daca ai inceput tratamentul cu metro fa-l cel putin 1 saptamana. Temperatura in acvariu cat este?

Acvariul meu
[Email]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

temperatura este 30 grade.
nu pot mai mult din cauza plantelor, si nici nu am alt bazin in care sa scot pestii.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:temperatura este 30 grade.
nu pot mai mult din cauza plantelor, si nici nu am alt bazin in care sa scot pestii.


Plante, pesti .... nasol ... greu sa alegi

Daca ai o planta adevarata probabil ca face mai mult decat un discus. Dar bietul discus cand era sanatos manca din mana. Grea alegere ...

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Are dreptate G.G. Si eu m-am incapatanat la inceput sa ii cresc in bazin plantat. Si nu a mers. Asa ca i-am pus in alt bazin fara plante unde poti sa le faci tratamentele si curetenia mult mai usor. Si speranta mea este ca dupa ce ajung pe la varsta de 1 an si ceva sa ii mut la loc in bazinul mare. Din cate am inteles sunt mult mai putin predispusi la boli si mai rezistenti cand sunt adulti.

Acvariul meu
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@acata


Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

azi nu mai mananca numai 2 restul de 8 stau...
azi sunt in a 3 a zi cu tratamentul cu metronidazol ( azi am bagat iarasi 5 pastile de 250mg la 150l apa)
ce sa le mai stiu face?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:ce sa le mai stiu face?
Asteapta sa-si faca efectu' Metronidazolu'.

Temperatura cit e? A ramas 30 C?

Eu as ridica-o la 33 C + aerare buna. Da-le reaq de plante daca nu sint foarte valoroase. Ce plante-s acolo? Ma gindesc ca-i mai important sa "repari" pestii decit plantele.
Daca ai plante dddaaa care nu mai poti face rost scoate-le intr-o galeata citeva zile. Au sanse sa se regenereze.

Poze: smilie ... Poze cu plante
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

ii mananca pielea ca se scarpina de plante
ii doare butra, ca mananca din plante, au kaka filamentos ( ca o panza de paianjen)
temperatura mai mult de 30 grade nu o pot ridica.
plantele nu le pot scoate: am uni nimphea superb, un ozelot care are 1 tija de 1 metru, cu 4 noduri, la un nod are deja 2 frunze de 10 cm, de restu nu ma intereseaza.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de ce te-ai aventurat tu la discusi daca nu ai tot ce-ti trebuie? nu ca as vrea sa te cert dar saracii pesti n-au nici o vina.!
Cand te apuci de de discusi (mai ales daca esti incepator) trebuie sa ai "bazin spiltal" si toate accesoriile pentru a putea face fata unor probleme delicate de care tocmai vad ca ai parte...
Imi imaginez prin ce treci acum...si mai ales imi imaginez prin ce trec saracii pesti.
Sunt mutati in bazin nou (spatiu strain lor)..->factor de stres
Apa probabil este diferita de cea in care au fost crescuti..-> factor de stres
Probabil si mancarea este diferita de ceea au manca pana la tine.
Si cum stresul este declansatorul bolilor de discus,ai ajuns sa intri in panica si ma tem ca prin actiunile pe care le iei ai stresezi si mai tare...
Toata medicamentatia asta data in viteza si in forta nu cred ca-i benefica pt ei...Dar ma opresc aici ca parca vad ca-mi sar altii in cap ca sunt prea pesimist.

Pe viitor pt cei care va apucati de discusi..cititi intai cap coada forumul ca s-au zis multe aici..

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

care toata medicamentatzia asta???

eu m-am documentat, se pare ca tu mai trebuie sa te documentezi
daca nu stiai tratamente cu metronidazol se fac si in scop profilactic, lunar sau la 2 luni , intradevar, tratament scurt de 3 zile.
eu le sugerez tuturor care cumpara discusi, dupa ce ii ia sa le faca un tratament profilactic, chiar daca discusii nu prezinta semne sau simptoamele bolii.
avand in vedere temperatura mare la care traieste un discus, alimentatzia lui, care de multe ori este inima de vita, (preparata in conditzii, nu stiu de care, si tzinuta la congelaor, 2-3 luni, timp in care nevasta mai dezgheatza frigiderul), calitatea apei de la noi din tzara, apa ce trece prin conducte vechi de 100 ani, si mentalitatea romanului de a pastra un mediu curat , si calitatea dezinfectiei si tratarea apei, nu e de mirare aparitzia bolilor.

mie imi pare rau ca nu le pot aplica si un tratament termic , din cauza plantelor.
prefer sa cresc discusii intr-un mediu cat mai natural posibil , (intradevar daca pasiunea o aplici in scopuri comerciale, atunci faci un acvariu, steril, sau 2-3, 15, 100)
dupa ce termin acest tratament, tot ceea ce se intampla cu discusii mei, de la tratament in colo, este numai vina mea si imi asum intreaga responsabilitate.

haidetzi sa nu mai descurajam pe incepatori, ca eu zic ca nu avetzi nimik de castigat din asta.
intradevar discusul este un peste mai " pretentzios" dar nici chiar asa.
daca iti place ceea ce faci, si acvaristica pt tine e un hobby, nu cred ca exista pasionat care sa nu poata sa tzina dicusi.
un pasionat de acvaristica, are grija de acvariul lui, face schimburi regulate, le da mancare, le asigura conditii optime de viatza pestilor lui, si le studiaza comportamentul, in fond si la urma urmei, asta e scopul unui acvariu: sa il privesti, sa urmaresti pestii, comportamentul lor, si relaxare. si nu in ultimul rand, starea de fericire si multumire ca ai reusit sa faci ceva, cat mai aproape de natural, de care ai tu grija, si esti pe deplin raspunzaor de ceea ce se intampla intre 4 peretzi de sticla.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

daca am gresit mai sus, va rog sa ma corectatzi.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:un pasionat de acvaristica, are grija de acvariul lui, face schimburi regulate, le da mancare, le asigura conditii optime de viatza pestilor lui, si le studiaza comportamentul, in fond si la urma urmei, asta e scopul unui acvariu: sa il privesti, sa urmaresti pestii, comportamentul lor, si relaxare.


Foarte corect ceea ce spui. Ma mir insa ca te superi. Tu insuti spui mai sus ca trebuie sa le asiguri conditii optime de viata pestilor. In acest moment unul din discusii tai este bolnav. Si s-ar putea ca si ceilalti sa urmeze dupa el. In aceste conditii tu nu le asiguri conditii optime de viata. Si cu asta punct. Ca sa nu te mai iei de oameni degeaba ca mi se pare un pic ipocrita iesirea ta.

In alta ordine de idei. Un tratamet scurt cu metronidazol nu o sa dea rezultatele scontate - si in cazul tau nu mai este demult vorba de profilaxie. Eu am zis intr-un post anterior sa faci un tratament de cel putin o saptamana (o data la doua zile). Mai da search pe forumul asta si pe cel vechi si o sa vezi aceeasi parere cam peste tot.
A, apropos - e interesant ca desi ai discusi de cateva zile deja dai sfaturi tuturor sa faca profilaxie chiar daca pestii nu au semne de boala. Sa ne amintim impreuna cum este cu acvariile de carantina in care tebuie sa observi pestii cel putin 2 saptamani (si in cazul discusului o ridicare a temperaturii pana la 33-34 de grade poate ajuta la curatarea anumitor paraziti nedoriti)? Daca tu recomanzi un tratament profilactic lunar, ma intreb ce s-ar alege de discusii astia peste 5-6 luni (daca rezista atat timp la atatea chimicale).
Oricum asta este parerea mea si mi-o asum. Imi pare rau daca o sa te supar cumva.

Acvariul meu
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Am uitat ceva important (din pacate editul nu merge inca) - NU DESCURAJEAZA NIMENI INCEPATORII. Cel puti eu asa cred. Lumea te-a atentionat ca ai inceput cu stangul si dupa ureche si din cauza asta ai probleme acum.
Din pacate, eu am inceput la fel ca si tine. Poti sa te uiti in posturile mele de pe forumul vechi ca sa vezi ca asa este. Dar imi place sa cred ca am invatat ceva din sfaturile de pe aici.

Acvariul meu
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com