[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vita de vie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
grammy
Junior member

Joined: 17/12/2007 23:22:30
Messages: 92
Location: constanta
IP:
Offline

Am citit tot ce tine de vita de vie utilizand functia "Search" insa nu m-am lamurit asupra unui aspect. Doresc sa extrag din natura o bucata de vita de vie de cam 70cm cat mai imbarligata...ce trebuie sa caut o radacina de vita de vie pe care sa o scot din pamant sau o bucata din ceea ce creste la suprafata?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ideal ar fi o radacina...la butucii de vita batrani aceste radacini pot ajunge la dimensiuni si forme impresionante...dar si efortul de-a o scoate fara sa o rupi este pe masura, iar la aceste temperaturi, cu solul inghetat multi cm in profunzime tare ma tem ca nu vei avea sanse la asa ceva!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de preferat lemn mort deja
[Email] [WWW]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

eu am luat o radacina de pe malul unui rau; statuse in apa ani de zile si nu mai plutea... am fiert-o si acum zace pe fundul acvariului... lemnul verde elimina substante in acvariu destul de mult timp, ar fi de preferat un lemn mort cum zicea mosu

Dancing with the wolves...
mittzuc
Junior member

Joined: 16/11/2008 13:04:34
Messages: 45
Location: IASI
IP:
Offline

Salut! as incerca si eu o bucata de vita de vie dar nu am una deja statuta in acvariu !!! si nici scoasa din apa!!!
Ci una foarte frumoasa dar uscata!!!
Ce ar trebui sa fac cu ea pt. a o putea pune in acvariu!? (cum trebuie preparata??!?!?!?)
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

1. o curati foarte bine, de toata mizeria.
2. O fierbi in apa cu sare , pentru a deschide porii si a iesi taninul
3. schimbi apa cu sare si continui sa o fierbi pana cand apa, nu mai este maronie.
4. pt siguranta ta, dupa ce termini cu fierberea, ai putea sa o mai lasi scufundata 1 saptamana in apa rece.
mittzuc
Junior member

Joined: 16/11/2008 13:04:34
Messages: 45
Location: IASI
IP:
Offline

AHA!!!! multumesc detalii!
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

un lucru e sigur precum legile lu` murphy si anume:

oricat o sa fierbi un lemn tot o sa ingalbeneasca apa cand o sa-l bagi in acvariu.

Acvariul meu
[Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

sa lamurim o data mitul vitei de vie!! eu am doua in acvariu si am preparat alte 3-4 pentru prieteni, si mai am citeva atuurei cu care ma proclam expert la acest capitol!!.
1-de preferat radacina sa fie uscata altfel si dupa 10 ape schimbate si 10 ore de clocot tot apa rosie o sa schimbi
2-merge si verde dar la o saptamina dupa ce ai pus-o in acvariu o sa faca "muci" adica o sa se acopere de o chestie gelatinoasa care mai tirziu va disparea(nu ma intrebati daca aceea chestie schimba cu ceva chimia apei ca nu stiu )
3-nu te apuca sa scoti vita din pamint ca s-ar putea sa ai surpriza sa gasesti in loc de o chestie mare si imbirligata(frumoasa) poti gasii un cep cu doua vinisoare(aici intervin mai multi factori:daca vita a crescuta cu ingrasaminte chimice care i-au fost puse aproape de radacina atunci nu va avea decit 2-3 vinisoare firave pt ca nu a fost nevoita sa s-e "intinda" dupa mincare)
4- de preferat sa cauti undeva unde a fost intinerita(inlocuita) si ai un cimp de vite scoase din radacini( eu intr-o stiva de citeva sute abia am gasit vreo 10 frumoase
5 sa o fierbi in apa cu sare pina ii iasa ochii (si tie) si ultimele 2 ape fara sare
din cind in cind in timp ce fierbe o mai scoti afara si mai cureti cite un strat de scoarta , prin fierbere vei vedea ca se mai inmoaie inca un strat pe care la inceput il credeai lemn dar de fapt este un alt strat de scoarta
6- cam atit

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

vin si eu cu o intrebare: alt fel de lemn nu merge? ca am pe la tara tot felu' de radacini
[Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

in principiu a-r merge orice....si nu prea...ca sa fie o treaba bine facuta tre sa fie un lemn de esenta tare, altfel intr-un an... sau mai devreme...sau mai tirziu (sper sa ma intelegi tu ca eu nu prea inteleg ) o sa inceapa sa se descompuna in acvariu...si noi nu vrem asta. Multi alegem vita de vie pt ca in 50 de ani face o radacina de aproximativ 50 cm? diametru ..suprafata.. ...iar o luai la vale, iar un stejar in 50 de ani ..nu ai acvariul destul de mare...cam asta e ideea, sa fie lemn tare!

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sint de preferat radacinile copacilor de pe marginea riurilor: salcie, arin .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
animalu_vali
Junior member

Joined: 22/06/2015 09:02:01
Messages: 12
IP:
Offline

Dar nu a specificat nimeni cata sare se pune la fierberea radacinii...
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2877
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cata suporta solutia, adica la cantitatea de apa pe care o ai in vas nu mai adaugi sare din momentul in care solutia e saturata-ramane sarea nedizolvata
[Email]
animalu_vali
Junior member

Joined: 22/06/2015 09:02:01
Messages: 12
IP:
Offline

Inteleg.. deci ar trebui sa fac o saramura ca pentru branza
Dar tpata sarea aia nu afecteaza pestii?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai nu pui creanga in acvariu si apoi pui sarea Pui separat,si dupa ce o fierbi,o mai lasi la inmuiat in schimburi de apa timp de 1 saptamana,iar sarea respectiva va fi eliminata.SI oricum,putina sare ramasa printre gauri nu va afecta.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2015 09:07:51


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
animalu_vali
Junior member

Joined: 22/06/2015 09:02:01
Messages: 12
IP:
Offline

Pai stiam si eu ca nu pui sarea in acvariu Oricum, mersi de interventie.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

Dupa ce ai fiert-o in apa cu sare, o mai dai in cateva clocote si in apa fara sare. Si ramasitele de sare, daca raman, nu afecteaza pestii.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com