[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se bat  XML
Forum Index » Killie
Author Message
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

da!
masculul de Nothobranchius rachovii Beira MT 03-1 si cel mare de N.kafuensis Nega Nega se troznesc in continuu; azi o sa separ unul din ei, chiar daca o sa ziceti probabil ca n-am unde
na! ca prea era goala sectiunea

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ok , asa sa faci.
PS : am raspuns sa nu zici ca nu ai primit reply :mrgreen:

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

ce inseamna cifrele de la Beira MT 03-1 :o ?

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

nu prea inteleg...
cum adica "populatia" ?
si "codul" sunt asa multe tipuri ? acvaristii ce fac, au un catalog si se uita acolo?
eh..dar ce vorbesc eu..nu stiu mai nimic despre Kilie

image
[Email]
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

MT,MOZ etc sunt prescurtari pentru Mozambic(tarara de origine);la Tanzania avem TZ,TAN etc
03 -anul cand a fost omologata cred, iar 1 nu stiu(e o cifra)

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
killiefish_dan
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/02/2002 02:00:00
Messages: 955
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

BLeeD wrote:ce inseamna cifrele de la Beira MT 03-1 :o ?


S-o luam metodic! Corect este scris asa : N. rachovi Beira MT 03/01.
Beira - locatia din Mozambic de unde au fost prinse exemplarele
MT - este prescurtarea de la expeditia din Mozambic a lui FilipeTorre
03 - este punctul trei din zona respectiva, notat pt a fi regasit pe harta
01 - de la 2001
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

adicatelea abea acum au fost "descoperiti" si exista diferente intre populatia de pesti din riul m'mambacancianicula din deal si de vale ?????
stiam ca sunt foarte multe specii, variante.. dar nu-mi inchipuiam ca exisata o asa de mare diversitate.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

killiefish_dan wrote:
S-o luam metodic! Corect este scris asa : N. rachovi Beira MT 03/01.
Beira - locatia din Mozambic de unde au fost prinse exemplarele
MT - este prescurtarea de la expeditia din Mozambic a lui FilipeTorre
03 - este punctul trei din zona respectiva, notat pentru a fi regasit pe harta
01 - de la 2001


Foarte interesant. Totusi atata tipicareala trebuie sa fie justificata de ceva. De pilda (si asta-i intrebare), de ce sunt asa de importante punctele de colectare din raul/balta respectiva?
Se creaza cumva micropopulatii si omu` nu vrea sa le amestece?
Si daca da...ce te faci daca vine Vasilescu face si el o expeditie in aceiasi zona sa zicem la interval de 2 ani...inteleg ca o sa apara cu un exeplar N. rachovi Beira MV 02/03.
Hartile astora care fac expeditii pot fi gasite undeva? Ca altfel nu vad cum nu apar suprapuneri.
Adica M de la Mozambic, V de la Vasilescu, 02 de la punctul al 2lea...cu care ce dracu ne facem ca poate sa fie identic cu punctul 3 a lui FilipeTorre doar ca el a vizitat punctul a 2a data iar Torre a 3a ?!? Si 03 ca-i in 2003. Sper ca am rationat corect

Pe mine ma intereseaza daca sunt si diferente fenotipice sesizabile intre pesti colectati din punctul 3 si cei din punctul 2, sa zicem?
Altfel spus toata povestea asta este facuta doar ca sa mentina o anumita linie de culoare, forma etc...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
killiefish_dan
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/02/2002 02:00:00
Messages: 955
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

1) Sunt diferente fenotipice si chiar genotipice, ceea ce inseamna ca-n scurt timp, vom avea noi specii descrise. Taxonomia nu se mai face astazi doar dupa ceea ce se vede la suprafata ci se intra puternic pe partea de genetica si multe lucruri nu-s ceea ce pareau a fi.
2) Da, exista niste harti bine puse la punct. Locatiile sunt stabilite cu GPS-ul, si niciodata punctul 2 nu va fi acelasi ca si punctul 3. Cand Vasilescu va merge dupa F. Torre prin Mozambic, va sti unde este 3-ul expeditiei lui Torre.
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

killiefish_dan wrote:
2) Da, exista niste harti bine puse la punct. Locatiile sunt stabilite cu GPS-ul, si niciodata punctul 2 nu va fi acelasi ca si punctul 3. Cand Vasilescu va merge dupa F. Torre prin Mozambic, va sti unde este 3-ul expeditiei lui Torre.


am intuit ca asa ar trebuii sa stea lucrurile dar sincer sa fiu nu am stat de vorba decat o data cu ani de zile in urma cu tipi care faceau colectare de pesti din natura si nu erau killie...
Atunci am fost mai degraba interesat de modul in care-i prindeau transport etc. Uite ca nu am gandit niciodata la harti si chiar e interesant unde pot fi ele gasite, asa de amoru` artei banuind ca mai se dau si alte informatii decat locatia unei populatii.

killiefish_dan wrote:1) Sunt diferente fenotipice si chiar genotipice, ceea ce inseamna ca-n scurt timp, vom avea noi specii descrise.

Cred ca nu ma insel afirmand ca daca 2 populatii ale aceleasi specii sunt izolate de o anumita bariera (geografica, fizica etc) in timp se pot transforma in 2 specii noi...dar aici nu am inteles ce tip de bariere se interpun pe arealul speciei initiale de asa natura incat sa nu mai apara contact intre cele 2 populatii.

O alta intrebare era daca oare isi mentin viabilitatea/fertilitatea in cazul incrucisarii celor 2 specii noi aparute, iar daca da...oare merita?
Din pacate mi-e tare teama ca aici la noi in tarisoara cam toti pestii provin de la aceiasi sursa, am vazut ca va tot plangeti de belly si ma gandesc sa o pun pe seama consangvinizarii fortate de lipsa de adulti proveniti din alte surse. Pe vremea lu` ceasca am avut depilda o linie de australe care a mers unsa o perioada, nici nu stiam ce-i aia belly...Anii au trecut nu mai eram multi care mai tineam in Bucuresti si in timp s-a ales prafu` de de ei tocmai d`asta. E o supozitie, nu o certitudine caci nu era nimic fundamentat de fro` cercetare, doar ca asa mi s-a parut.

E regretabil ca dupa ce stiu eu nu exista nici un crescator, posesor de magazine care sa mearga dupa pesti la sursa. Asa ar putea fi combatut in veci fenomenul de care vorbeam eu. Stiu ca facand aceasta afirmatie o sa-mi pun in cap pe cei mai "moralisti" dar eu imi mentin spusele conform carora acvaristica nu este din plecare chiar o pasiune pentru oamenii cu astfel de probleme.
Chiar si expeditiile facut e de profesori universitari de la noi nu au avut finalitate comerciala ci cat se poate de stiintifica. Imi aduc amite de expeditiile facute de Banarescu si Nalbant alminteri niste seniori ai Ichtiologiei..dar care nu se dublau cu reusita reproducerii unei specii noi descoperite.
Ei bine mega shopurile Europene si Americane au patroni sau sponsorizeaza expeditii tocmai d`asta ca sa iasa cu ceva nou pe piata...adica azi am descoperit specia intr-un an am spart piata cu ea, si uite asa mai am bani de inca o expeditie.
Ma opresc ca si asa m-am departat de subiectul initial...dar azi e duminica si deobicei la ora asta ne consumam berile pe terasa din obor avand discutii mai mult sau mai putin legate de astfel de subiecte...
Cum in Bucuresti ploua de rupe ...nu m-am mai dus si deci considera Dane ca am baut o bere in doi si ne-am luat cu vorba chiar si un pic pe langa...ca ne placea

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
killiefish_dan
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/02/2002 02:00:00
Messages: 955
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Sandule, sa traiesti! :-)

Tecand la subiect, foarte pe scurt cateva idei.
1) 2 populatii -izolate geografic- ale unei specii nu stiu daca pot da nastere la 2 specii distincte. Personal nu cred. Pot da nastere la 2 subspecii deoarece pot sa difere in timp fenotipic, fondul de gene insa, ramanand acelasi (a se vedea Fp. gardneri). Stiu ca exista altii care spun ca se poate. Probabil ca ei au trait cateva mii de ani si-au constatat pe viu. :-)

2) Fenomenul de "belly sliders" apar si-n natura deci, nu este vorba de o incrucisare exagerata care sa genereze acest fenomen datorita consangvinizarii.

Problema cu killie nu este ca doar eu ii am si-i ofer altora si atunci logic ca genofondul ar fi redus. Actualmente sunt destui la noi care au adus specii de afara, diferenta este ca eu lucrez la o specie cu cel putin 4 triouri si schimb sangele la 6 luni, iar cei de afara, majoritatea, au cel mult 2 triouri dintr-o specie, incruciseaza fratii intre ei non-stop, nu fac schimb intre ei etc. Vad de multe ori ca un "mare acvarist" numai ce spune: "mi-a murit perechea, nu-ti mai pot trimite". Aici poate confirma Catalin din plin.

Weekend placut la toti!
:bbere:
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

killiefish_dan wrote: Sandule, sa traiesti! :-)


Draga Dane, scuza-ma...duminica asta nu am putut sa particip la berea cu tine , pentru ca a fost soare si m-au scos "golanii" din pat sa vin cu ei la locul de intalniri duminicale si de aia nu am apucat sa-ti raspund.

killiefish_dan wrote:: 2 populatii -izolate geografic- ale unei specii nu stiu daca pot da nastere la 2 specii distincte. Personal nu cred. Pot da nastere la 2 subspecii deoarece pot sa difere in timp fenotipic, fondul de gene insa, ramanand acelasi (a se vedea Fp. gardneri). Stiu ca exista altii care spun ca se poate. Probabil ca ei au trait cateva mii de ani si-au constatat pe viu. :-)
...spuneam si eu ce am citit ca au declarat unii. Nu am prins nici macar "contemporaneitatea" cu Darwin(ala de ne-a facut rudele maimuta ), dara-mite cu Doamne-Doamne .
killiefish_dan wrote:Problema cu killie nu este ca doar eu ii am si-i ofer altora si atunci logic ca genofondul ar fi redus. Actualmente sunt destui la noi care au adus specii de afara, diferenta este ca eu lucrez la o specie cu cel putin 4 triouri si schimb sangele la 6 luni, iar cei de afara, majoritatea, au cel mult 2 triouri dintr-o specie, incruciseaza fratii intre ei non-stop, nu fac schimb intre ei etc.
...e aici mi se pare partea cea mai interesanta a lucrurilor. Poate iti faci timp si explici si cum ai o schema de lucru cu pestii pe 6 luni pana la primenire si mai ales cum introduci "prospatura" in schema ta.
Eu am lucrat ceva de genul asta pe Platy cand reusisem sa scot niste exemplare cu dorsala voalata, vela, simphson sau cum vrei sa-i spui...(am pus cred ca pe forumul vechi niste poze scanate dupa un dias vechi, cu un mascul scos din acvariile mele prin anii `80).
In principiu nu e ceva greu...un pic de literatura de-a lu` parintzelu` Mendel , ceva ochi si se facea. Pe vremea aia problema era insa ca nu aveai cu cine sa faci schimb si te jucai cu aceiasi gena pana se alegea prafu` iar femelele in loc sa scoata pui vii scoteau neshte belly-aliens de te lasai urgent de joaca...de acolo si intrebarea/presupunerea mea legata de puii de killie.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

intre timp am mai reusit sa scot ceva pui de Fp.marmoraturs si cinnamomeus,am un lot de icre de la N.guentheri Blau ,am mai facut 3 acvarii ,urmeaza sa le amenajez dupa ce ma introc de la Caciulata si uite asa imbatranim si vin astia micii din urma si rad de noi :

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com