[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu custom - capac  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Am frunzarit temele discutate despre capace de acvariu.
Eu am un acvariu mai marisor care doresc sa il scot din "camera cu acvarii" si sa il integrez in casa.
Problema mea este ca nu gasesc capac de firma care sa mi se potriveasca, asa ca as dori sa imi confectionez eu unul.
Am 2 variante care mi s-au parut interesante, una ar fi palul si a doua parchetul laminat. Si Plexiglas-ul a fost tratat intr-un topic de pe forum, dar mi se pare destul de greu de lucrat.

Intrebarea mea este:

Exista ceva material care sa fie mai usor de lucrat dar sa isi indeplineasca si functiile, e vorma de o deschidere mare, 1,4m/0,6m deci probabilitatea de curbare din cauza corpurilor de iluminat si a propriei greutati este mare.

album1, album2, album3, album4
aezakmy
Junior member

Joined: 12/04/2008 21:01:00
Messages: 60
Location: Craiova
IP:
Offline

Da! Lambriuri PVC. Tocmai mi-am cumparat si eu. Intai confectionezi o rama, iar apoi capacul propriu zis .

Beginner....
GALERIE FOTO
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Alokt wrote: Am 2 variante care mi s-au parut interesante, una ar fi palul si a doua parchetul laminat.

Am folosit parchet laminat si intr-adevar se curbeaza, probabil de la caldura, era invelit in colant, nu ajungea umezeala la el. Am revenit la sticla invelita in colant. Sau oglinda daca vrei sa reflecte lumina.
N-am folosit pal.

Daca nu agreezi sticla, lambriurile din PVC mi se par bune.

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu am folosit PAL (acvariu de 20L insa): http://hex.ro/gallery/v/Nano-Aquarium/capac/

Avantaje dar si probleme intalnite:

Da un aspect ingrijit, insa trebuie atentie la detalii, si o carpa alaturi ca atunci cand uzi din gresala capacul, sa il stergi repede. Altfel se umfla.

Ideea e ca de la umiditate e posibil sa se umfle putin, pe marginile unde nu pui cant. Pe cineva auzisem ca a folosit o vopsea speciala care devine ca un plastic impermeabil.
Eu sunt insa multumit, palul daca e la fel ca suportul, da un aspect foarte frumos.

O problema posibila la tine:

Un capac de PAL la dimensiunile acelea va fi foarte greu de manevrat datorita greutatii.
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

al meu e din pal la dimensiunile 2000x550mm.
e cam greu dar am pus doua brate care il tin in pozitia deschis in timp ce lucrez. ceva in genul celor folosite la dulapurile de la bar.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu personal inclin spre plexiglas, are rezistenta mare si nu are probleme cu apa. Singura problema mi se pare greutatea specifica.
Voi incerca, daca iese treaba pun o poza la galerie.

Ce nu stiu in schimb, este daca rezista sau nu caldura emisa de catretre corpurile de iluminat si nu se albeste.

album1, album2, album3, album4
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alokt wrote:...plexiglas... are rezistenta mare si nu are probleme cu apa.

Aceleasi caracteristici le are si lambriul PVC. Avantajul net pentru acesta din urma e reprezentat insa de usurinta prelucrarii. Daca prinzi sitemul de lumini de intaritoarele marcate cu X, sau daca le sprijini de o "sina" suplimentara (marcata cu sageata), ca in figura de mai jos, nu o sa ai absolut nici o problema.
image

Asta e un capac pentru "deschiderea" de 80cm/30cm si mai am unul de 200cm/55cm. Desi la am cam de un an jumate, ambele arata ca in prima zi.
Daca ii aplici si un colant negru, rezultatul final ar fi cam asta:
image
Oricum ar fi, sa ne arati si noua cum a iesit.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

@lofty
capacul tau arata foarte bine. ce balamale ai pus?

Acvariul meu
[Yahoo!]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

CHIAR CA ARATA FOARTE BINE.

album1, album2, album3, album4
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre capac si rama nu exista nici un fel de balamale. Am considerat ca ma complic inutil, deoarece prelucrarea PVC-ului permite realizarea unui profil sub forma de L in partea superioara a ramei, pe care sa se sprijine capacul, astfel ca acesta(capacul) va sta "ingropat" in rama. In rest, imbinarile au fost facute cu profil de plastic de la Praktiker si suruburi care nu ruginesc. O poza de detaliu cu pozitionarea capacului pe rama ar fi asta:
image

iar una in care e imaginea de ansamblu cat si modul de "incadrare" a capacului de catre rama (in cercurile rosii) la acvariul cel mare ar fi asta:

image.

De unde se poate vedea si cum se poate verifica rezistenta ramei .
Ceea ce era de demonstrat.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

M-am decis sa merg pe varianta plexiglas, va fi mai dificil de realizat, dar va arata undeva inspre PC tunning cand va fi gata, asta in cazul fericit, daca nu, va arata ca un morman de bucati de plastic, asta este, ramane de vazut.

album1, album2, album3, album4
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Decizia finala:
Am decis sa scot la vedere un acvariu mai mic, dar care are avantajul de a fi din cristal, nu din sticla.
Acvariu 100/40/60 efectiv apa cca 200l.
Capacul din plexiglas de 4mm de dimensiuni 100/40. Azi imi ajung partile de la croit.
10 cm din capac se vor pierde cu usita.
Imi ramane suprafata utila pentru instalarea corpurilor de iluminat 100/30.
substratul va ocupa cca 10 cm in inaltime, deci vor ramane 50 cm de apa.

Astept sugestii in legatura cu tuburile si corpul de iluminat care s-ar potrivi, avand in vedere ca acesta va fi vizibil.

album1, album2, album3, album4
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Maine sper ca pun pozele.

album1, album2, album3, album4
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

LOFTY ....
Ce pui de pestisor este acela din acvariul tau
Ba, ca tare pestisor mai ai
Sa-ti traiasca

Ogar batrin dar.... cu miros fin
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

lazarginel wrote:LOFTY ....
Ce pui de pestisor este acela din acvariul tau
Ba, ca tare pestisor mai ai
Sa-ti traiasca

:-) Cu cel pe care il asteapta acum s-ar putea sa-i trebuiasca un acvariu mai mare :-P
[Email] [WWW]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Am terminat capacul, ii mai lipseste inca instalatia de iluminare, dar montarea ei este o formalitate.

Puteti vedea pozele aici:
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1118

Astept pareri si critici constructive.

Atentie, este pentru un acvariu de 1000mm/400mm

album1, album2, album3, album4
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

de mai mult timp ma bate gandul sa imi schimb capacul neanelor care e din sticla acoperita cu staniol si sa il fac din oglinda. nimic complicat pana acum, doar ca... as dori ca partea din fata a capacului sa o pot ridica cumva, pentru ca, seara cand ma mai apuca cheful de citit, sa pot folosi capacul acvariului pe post de veioza.
ma gandeam sa folosesc autocolant pe post de balamale... ce imi recomandati?
vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

ashavodaz wrote:... as dori ca partea din fata a capacului sa o pot ridica cumva, pentru ca, seara cand ma mai apuca cheful de citit, sa pot folosi capacul acvariului pe post de veioza.


salut,

da de ce nu-ti iei tu asa ceva ???

image


nu e mai mult de 15 RON ...

si apropo ... topicul e vechi de un an ...

invatacel ... dar plin de entuziasm
[Email] [Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

hehehe, normal ca m-am gandit ca sa imi iau o veioza, dar am deja una in dormitor, una la birou si chiar simt lipsa de una langa acvariu. dar daca mi-a venit in minte ideea cu capacul, de ce nu? merge. eu acum ridic din staniolul de pe capac si imi place de rezultat.
si ce daca e vechi topicul de un an? a expirat sau ce?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com