[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
alin_str
Junior member

Joined: 11/08/2008 19:50:50
Messages: 32
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutari tuturor celor atinsi de microbul acvaristicii.
Ma numesc Alin, am 26 de ani (fara o luna ) si sunt din Pitesti.
Acvaristica a inceput sa ma pasioneze de mic copil (8-9 ani), obisnuita poveste - am avut un acvariu mic care a sfarsit din pacate cu moartea celor cativa pestisori , iar drept urmare am renuntat.
Din fericire, "boala" a recidivat si am intentia de construi saptamana asta un acvariu de 100 x 50 x 50 :jajaja: .
Stiu ca o sa fiu greu si costisitor (ma astept undeva pe la 1500 lei, poate chiar 2000 ), dar sunt sigur ca merita fiecare banut.
Deja pe forum am gasit o multime de informatii utile, dar sunt sigur ca o sa va "deranjez " si pe voi cu intrebari si nelamuriri.
Deja o lansez pe prima :ce plante si pesti compatibili as putea creste in acest acvariu?

Numai bine,
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

bine ai venit :jumpers: :bbere:
crede-ma e o boala cronica ... si eu am avut pesti pe la vreo 5-7 ani si acum cateva luni au aparut complicatii...
eu personal iti recomand niste vivipari si niste catfish(ancistrus )
cu plantele sa te ajute alt cineva ca nu e in aria cunostintelor mele bine consolidate
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Salutari si tie si bine ne-ai gasit .
Pentru inceput doar atat am de zis :
Stiu ca o sa fiu greu si costisitor (ma astept undeva pe la 1500 lei, poate chiar 2000 ), dar sunt sigur ca merita fiecare banut.

daca este vorba doar de pretul acvariului mi se pare prea mult .
Daca in pret intra si alte accesorii deja este alta poveste .
Numai bine .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alin_str wrote:ce plante si pesti compatibili as putea creste in acest acvariu?
Nu putem sa-ti spunem noi ce, tie trebuie sa-ti placa . Cauta prin magazine, fa o alegere si noi o aprobam sau nu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alin_str
Junior member

Joined: 11/08/2008 19:50:50
Messages: 32
Location: Pitesti
IP:
Offline

Porcu wrote:Nu putem sa-ti spunem noi ce, tie trebuie sa-ti placa . Cauta prin magazine, fa o alegere si noi o aprobam sau nu .



Okey dokey, am inteles.
Cat despre pret, ma refeream cu echipamente
Ma gandesc la un card de neoni, dar as vrea si niste pesti mai mari.
Deeci, ce pesti mai mari si plante sunt compatibili cu neonii?

Oricum, o sa mai sap pe forum si pe aria Pesti, pt a ma documenta mai bine.

Mai mentionez ca acvariul il doresc destul de bine plantat, si as vrea niste plante cu pretentii moderate.

P.S: azi o sa dau o tura prin Auchan, sa se mai documenteze ochiu meu cam ce pesti i-ar placea
rachim
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/11/2007 13:45:54
Messages: 91
Location: PITESTI
IP:
Offline

Bine ai venit. Ai un pm.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alin_str wrote:Ma gandesc la un card de neoni, dar as vrea si niste pesti mai mari.
Deeci, ce pesti mai mari si plante sunt compatibili cu neonii?

Niste Apistogramme merg, nu-s foarte mari, da'-s mai mai mari decit neonii.
Se mai pot tine si scalari cu neoni daca-ti asumi riscu' sa fie vinati cind cresc (scalarii ). Neonii rosii cresc mai mari decit neonii clasici => sanse mai mari sa reziste .
Niste Hemigrammus rhodostomus ar fi de asemenea o alegere buna. Astia sigur n-o sa sa ajunga in burta scalarilor.
Problemele vor apara cind se aleg scalarii perechi, atunci va fi razboi ....... indiferent ce alti pesti vei alege.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alin_str
Junior member

Joined: 11/08/2008 19:50:50
Messages: 32
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare din nou.
Asa cum am spus, am inceput o ampla operatiune de documentare pt acvariu.
Buun.
Cred ca maine o sa comand o parte din materialele pt acvariu.
Astfel pe lista ar cam fi:
-silicon Dow corning
- incalzitor tetratech Ht 200
- filtru extern Tetratec EX 700
- aqua medic terralit 2 kg
- ferreal+spureal 100 ml
- aqua medic Floreal+Iod 250 ml
Am 3 probleme mai stringente deocamdata:
1. Ce teste sa comand pt apa? Sunt bune cele 5 in 1?
2. Pentru substrat si plante mai trebuie si altceva in afara de cele mentionate de mine?
3. Cine ma poate ajuta si pe mine cu achizitionarea neoanelor?
Acvariul o sa aiba 100 cm, deci imi trebuie neoane de 30W si din pacate nu am gasit in niciunul din magazinele de bricolaj din Pitesti vreun neon Phillips 830 sau Osram Fluora.
As putea sa le primesc prin curier cu plata ramburs sau prin virament, ori in cel mai rau caz un drum la Bucuresti.
Asa cum am spus mai sus nu vreau sa cresc plante exagerat de pretentioase, deci cred ca 0,5 W/l sunt de ajuns.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

alin_str wrote:...
1. Ce teste sa comand pentru apa? Sunt bune cele 5 in 1?
...

Nu sunt foarte precise, iti dau doar o idee asupra parametrilor si sunt foarte sensibile la umezeala. Totusi sunt o optiune buna pentru inceput si mai ales daca nu vrei sa faci "performanta" cu acvariul tau

...
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alin_str wrote:Ce teste sa comand pentru apa? Sunt bune cele 5 in 1?
Pentru inceput e bine sa masori amonicu' si nitritii, dupa ce se cicleaza acvariu' aceste teste devin inutile. Daca populezi corect de la inceput poti sari peste aceste teste.
Dupa ciclare, e bine sa masori nitratii (NO3), daca-i mentii cu ajutoru' schimburilor de apa sub 15-20mg/l e bine.
Nu stiu ce KH are apa in zona ta. Daca e un KH mic, vei avea un pH instabil si va trebui sa-l masori des. La un KH de peste 3-4 n-ar trebui sa ai probleme cu variatiile de pH.

Parerea mea e sa masori NO3, KH si pH.
Daca vrei performanta la plante (ceea ce ai zis ca nu vrei , da' nu se stie in timp ) ....... vei avea nevoie si de alte teste.

alin_str wrote:As putea sa le primesc prin curier cu plata ramburs sau prin virament, ori in cel mai rau caz un drum la Bucuresti.
Ma tem ca e singura rezolvare.
Daca nu reusesti nicicum, poti inlocui Osram Fluora cu Sera Plant Color, ochiometric e identic, si e de doua ori mai scump . Sint convins ca se gaseste Sera in Pitesti.

alin_str wrote:Asa cum am spus mai sus nu vreau sa cresc plante exagerat de pretentioase, deci cred ca 0,5 W/l sunt de ajuns.
E bine 0,5 W/l ....... cu precizarea ca la inceput nu vei aprinde toate tuburile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Bine ai venit !!!! Cu sfaturile mai astept
[Email] [Yahoo!]
alin_str
Junior member

Joined: 11/08/2008 19:50:50
Messages: 32
Location: Pitesti
IP:
Offline

Tinand cont de sfaturile voastre cum ca ce 5 in 1 sunt bune numai sa-ti faci o idee, am inceput sa caut pe net teste pt apa.

Testele care vreau sa le comand ar fi: PH 3-10 (nu stiu daca e protrivit sa-l iau pe cel de la 6-7,6 din moment ce nu stiu ce PH are apa de la robinet), KH, GH, NO2, NO3 si NH3 (totusi am vazut ca pe cel de la JBL scrie NH4 , stiu ca nu e chiar acelasi lucru, NH4 fiind ioni de amoniu, care e mai putin toxic decat NH3).

Intrebarea vine daca e vreo diferenta intre cele de la Tetra si cele de la JBL.

O alta optiune ar fi sa cumpar direct pt 55 lei in plus kitul Tetra analyset, vorba lu' porcu', poate isi baga coada si vreau plante mai pretentioase, desi nu prea curand) care e undeva pe la 190 lei. Merita?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alin_str wrote:Testele care vreau sa le comand ar fi: PH 3-10 (nu stiu daca e protrivit sa-l iau pe cel de la 6-7,6 din moment ce nu stiu ce PH are apa de la robinet)

Cred ca cel de la 6 la 7,6 e mai precis. pH-u' apei din acvariu plantat n-are voie sa iasa dintre aceste limite, e bun acest test.

alin_str wrote:(totusi am vazut ca pe cel de la JBL scrie NH4 , stiu ca nu e chiar acelasi lucru, NH4 fiind ioni de amoniu, care e mai putin toxic decat NH3).

Aici m-ai prins , n-am folosit niciodata teste de amoniu . Cred c-am vazut in magazin un test pe care scria "NH3/NH4". Cred ca era Sera.

alin_str wrote:Intrebarea vine daca e vreo diferenta intre cele de la Tetra si cele de la JBL.

Cred ca JBL sint mai bune.

alin_str wrote:O alta optiune ar fi sa cumpar direct pentru 55 lei in plus kitul Tetra analyset, vorba lu' porcu', poate isi baga coada si vreau plante mai pretentioase, desi nu prea curand) care e undeva pe la 190 lei. Merita?

Sint substante chimice si e bine sa fie proaspete, altfel pot da erori mari de tot.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alin_str
Junior member

Joined: 11/08/2008 19:50:50
Messages: 32
Location: Pitesti
IP:
Offline

Tocmai vin din Auchan, de unde am cumparat teste pt apa. Din pacate nu aveau decat Tetra, si din moment ce preturile erau aproape la fel cu cele de pe net, am preferat sa le cumpar de aici. Vroiam sa merg pe varianta JBL, dar asta insemna sa mai platesc inca 30 lei transportul , plus diferenta de inca 30 fata de Tetra.
Eu zic ca e o diferenta prea mare pt niste teste....
Nu vreau sa par ca ma zgarcesc la bani, dar de 60 lei prefer sa cumpar plante sau pesti. De fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine e chiar incalzitorul...
Mai va tin la curent, deoarece maine o sa comand sticla de 8 mm.
Daniel32
Junior member

Joined: 12/10/2007 15:41:07
Messages: 36
Location: Galati
IP:
Offline

In privinta calitatii apei din acvariu am preferat decat sa cheltuiesc o groaza de bani pe kit-uri, sa iau o proba de apa si s-o trimit la analiza intr-un laborator de specialitate.
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Problema este ca pana ce primesti de la laborator rezultatele , parametrii apei se pot modifica . Ai facut un schimb masiv de apa , ai bagat co2 , ai adaugat fertilizanti , a murit vreun peste , etc etc , si mereu vei cunoaste parametrii doar la trecut .
Apropo , laboratorul testeaza parametrii ceruti de tine ?
Si sunt tare curios cat costa un test de apa facut de catre un laborator de zici ca iesi mai ieftin decat " groaza " de bani data pe un kit de teste .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com