[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nevoie de sfaturi in alegerea pestilor.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Salutari,

M-a cuprins si pe mine "microbul" si vreau un acvariu.
Din motive financiare, probabil voi incepe de-abia in luna august, dar important e ca a fost luata hotararea :-) . Impreuna cu stapana casei, evident.

Cum spuneam, am timp pana in august sa ma hotarasc ce fel de acvariu vreau.
Mai intai vreau sa aleg pestii pe care ii voi creste, urmand ca in functie de asta sa decid asupra acvariului (marime, pret, amplasament, etc)

Din ce am vazut pana acum, mi-au atras atentia urmatorii pesti:

Barbus tetrazona
Brachydanio rerio
Carassius auratus
Betta splendens
Paracheirodon innesi
Ancistrus

Va rog sa-mi spuneti care sunt compatibili, ce specii m-ati sfatui sa aleg dintre cele de mai sus,, eventual alte specii compatibile (nu afirm ca le-am vazut pe toate), ce avariu imi trebuie si orice altceva considerati voi necesar.

Va multumesc anticipat

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Nu am gasit nici un buton de edit, asa ca iese un dublu post.

Am mai adaugat inca 3 specii, lista actuala (nu si finala, sunt deschis la sugetii) find:

Barbus tetrazona
Brachydanio rerio (zebra)
Carassius auratus (goldfish)
Betta splendens
Paracheirodon innesi (neoni)
Pterophyllum scalare (scalari)
Macropodus opercularis (paradise fish)
Ancistrus
Corydoras

Raman valabile intrebarile din postul de mai sus

P.S. Speciile pentru care nu am pus paranteze au si denumiri mai "omenesti"?

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

carasii.. nu merg in nici un caz cu scalarii ... e vorba de temperatura apei...scalarii au nevoie de temperatura mai mare cu cateva grade...
..in privinta asta mai bine citeste aici :
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=5241
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=220

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Spune pe care dintre toti il vrei cel mai mult si ti se va spune cu ,care dintre speciile enumerate de tine merge combinat . Toti nu merg in nici un caz
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Merge urmatoarea combinatie?
Zebre, neoni, scalari, ancistrus? Daca da, ce alte specii ar mai merge pe langa astia? Nu neaparat din cele enumerate de mine.

Imi plac mult si betta, dar am inteles ca sunt agresivi. Cu ce alte specii se potrivesc?

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Macropodus opercularis (paradise fish) e cam artagos.

@Zebre, neoni, scalari, ancistrus?
1. Fara zebre ar merge combinatia. Sunt pesti foarte iuti, in miscare continua, ii enerveaza pe scalari. Daca lungimea acvariului este de peste 1m, atunci fiecare is alege locul (first scalarul) si asa ar merge. Conditia in acest caz: sa ai o singura pereche de scalari.
2. Scalari trebuie crescuti de mici impreuna cu neoni, altfel le percep ca harna.
3. Intr-un acvariu sa nu fie doua perechi de scalari (se bat continuu). Sau ti o pereche, sau daca volumul permite 5-8 buc. Pt un scalar ai nevoie de 25-35l apa, depinzand de tipul scalariului (unele-s mai mici altele mai mari ca statura)

Ti-as propune o combinatie>

o pereche de scalari
7-10 neoni
1 ancistrus
pt un acvariu min. 120l

sau
un banc de Barbus tetrazona
cu un ancistrus sau vreo 5 cory

Aici gasesti ceva tabele de compatibilitate.

Succes
[Email] [WWW]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Betta sunt agresivi numai cu cei din specia lor sau citeodata cu alte specii(masculii gupi de anumite culori de ex ) pe care le confunda cu betta . Ar merge sa bagi si o pereche de beta in acvariu cu scalarii si eventual o pereche de macropodus . Deasemenea cu scalarii beta si macropodus mai merg diferite tipuri de gurami . Daca vei cumpara scalari maturi cumpara o singura pereche .Daca cumperi pui cumpara 6-8 bucati si dupa ce se va alege o pereche ii dai pe restul .In rest merge combinatia pe care ai vrut-o tu dar cum a zis si andras e mai bine sa renunti la zebre . Daca iei macropodusi ia tot o singura pereche ca si astia se bat ca si beta (sau un mascul si mai multe fete ) .La beta poti baga deasemenea mai multe fete dar un singur mascul ( sunt si exceptii cind mai multi masculi sunt crescuti de foarte mici impreuna dar e de preferat sa nu faci experimente ) . Oricum ai grija sa nu aglomerezi acvariul prea tare .
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Renunt la scalari

Merge urmatoarea combinatie?
6 zebre + 6 neoni + 1 betta + 1 ancistrus?
Mai merg si tiger barbs sau paradise fish pe langa ei? Sau sunt prea agresivi?

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Ce volum (eventual dimensiuni) va avea acvariul?
[Email] [WWW]
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Inca nu stiu.
In functie de ce pesti o sa am in el, o sa trebuiasca sa iau acvariul pe masura.
Pentru varianta 6 zebre + 6 neoni + 1 betta + 1 ancistrus calculul arata 150 l, daca nu mai bag si alte specii pe langa ei. Din cate am citit zebrele si neonii trebuie sa stea cate 6, altfel as fi vrut mai putintei, ca mi se pare cam mare acvariul.

Oricum, primul pas in cazul meu este alegerea pestilor si a numarului lor. Apoi vin celelalte etape.

Revin: E compatibila combinatia? Mai merg si alte specii pe langa astia? Se poate un nr mai mic de pesti la neoni si zebre?

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dangulica wrote:Din cate am citit zebrele si neonii trebuie sa stea cate 6, altfel as fi vrut mai putintei, ca mi se pare cam mare acvariul.
Le place sa fie cit mai multi impreuna, in natura traiesc in bancuri formate din sute de indivizi, cu cit te apropii mai mult de natura cu atit e mai bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Mediul de provenienta la zebre si neoni difera, dar nu asa de mult sa nu poata convietui impreuna.
N-am experienta proprie cu Beta, aici nu ma bag.
[Email] [WWW]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Merg bagati pestii pe care ii doresti si intr-un acvariu mai mic. Merge bagat si un macropodus cu ei. Fara tetrazna ca-l vor ciupi pe beta de coada . La 150l eu as baga 10-15 neoni 10-15 zebre o pereche de beta una de macropodusi si unu sau doi ancistusi . Crede-ma ca nu va fi prea aglomerat acvariul . La zebre si neoni le trebuiesc cam 3 l de apa de fiecare ,betta am crescut si in pahare de bere de unica folosinta de la cca 2 cm pina la maturitate, iar la macropodus ii ajung 10 l de apa de caciula ancistusii stau pe fund si nu au treaba cu ceilalti asa ca poti nici sa nu-i pui in calcul. Deci daca iei 15 zebre 15neoni 2beta 2 macropodus 1sau 2 ancistus ajunge si un acvariu de 100-120l iar 150 e perfect mai ales ca nu sunt pesti care sa faca prea multa mizerie.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

dragos11 wrote:ancistusii stau pe fund si nu au treaba cu ceilalti asa ca poti nici sa nu-i pui in calcul.
Si Ancistrusii maninca = fac mizerie in acvariu ....... chiar daca stau pe fund => trebe luati la socoteala si ei.
Masculii de Macropodus pot fi uneori incredibil de rai, io i-as evita.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Am fost in Hornbach si am vazut un acvariu care mi-a placut mult a.i. o sa-l iau.
80x35x40, 112 l brut. (e dragutel, partea din fata e curbata :-) )

Cati pesti pot baga in el? E bine sa ma tin strict de tabel sau pot sa pun mai multi, cum a zis dragos11?

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cu cit ai mai putini pesti e mai usor de intretinut acvariu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

De acord cu tine, dar daca ar fi posibil la neoni si zebre as face cardurile mai numeroase, sa se simta cat mai bine. Stiu ca 6 e cam nr minim, de asta as pune mai multi, daca e posibil.

Asadar, pentru acvariul dat, care e numarul optim?
X neoni + Y zebre + 1 male betta + 1 ancistrus

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Stai pe langa valorile din tabel. Cu timpul o sa iti dai seama si de ce.
Dangulica
Junior member

Joined: 31/05/2008 20:09:07
Messages: 12
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Ca tot s-a deschis ieri Hornbach in Militari, am dat o fuga pana acolo.
Cel mai mult imi place tot acvariul de care va spuneam mai sus, 80x35x40, 112 l brut, cu partea din fata curbata.

Ceva de genul asta. Poza e doar exemplificativa, nu e cel din Hornbach.

Intrebari: A mai avut cineva acvarii cu sticla curbata? Apar deformari vizuale datorita acestei forme? Presupun ca daca il privesti direct din fata e ok, dar daca il privesti din lateral? Daca sunt deformari, sunt deranjante la ochi? Daca cineva a avut un astfel de acvariu, ma sfatuieste sa-l iau sau sa iau unul clasic cu geam drept?

Referitor la pesti, pentru acvariul asta as vrea asa: 6neoni + 6zebre + 1 male betta + 1 male guppy + 1 ancistrus. Conform tabelului, depasesc cu putin nr optim. Sa mai reduc din ei sau pot convietui asa?

"Ca sa ai noroc in viata trebuie sa fii norocos"
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com