[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
DIY LED project cu controller TC420  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am gasit o sursa de 48V de 221W, ideala pentru proiecte mai mari.

https://www.tme.eu/gb/details/gsm220a48-r7b/desktop-power-supplies/mean-well/

[Thumb - GSM220A48-R7B.jpg]

 Filename GSM220A.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 563 Kbytes
 Downloaded:  0 time(s)


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Radiatorul folosit la conversia led pentru RSM130 https://www.tme.eu/gb/details/rad-a5724_500/radiators/stonecold/

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

um02122 wrote:Ce nu ma asteptam (desi e logic) e modul in care circula aer ventilatorul centrifugal:
- trage aer pe sus
- il scoate pe laterale dar...
- pe o laterala scoate aer doar pe o jumatate, pe cealalta jumatate trage aer.

Ca atare, sunt doua canale care circula aer in directii opuse.
Ventilatorul e functional si fara gaura in capac din cauza asta.


Ma uitam la designul placilor ATI Radeon si cum circula aerul prin placa video.

[Thumb - Screenshot_2017-12-05-07-29-07.jpg]

[Thumb - Screenshot_2017-12-05-07-28-04_20171205074259893.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca ar circula in felul desenat o parte din aerul cald ar fi intors pe radiator.
Fanul preia aerul din calculator si il arunca in afara carcasei.
Unele carcase au fanuri si conducte care aduc aerul din afara carcasei linga placa video, procesor si sursa.

Traseul albastru nu exista. Doar cel verde si rosu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Liv wrote:Daca ar circula in felul desenat o parte din aerul cald ar fi intors pe radiator.
Fanul preia aerul din calculator si il arunca in afara carcasei.
Unele carcase au fanuri si conducte care aduc aerul din afara carcasei linga placa video, procesor si sursa.

Traseul albastru nu exista. Doar cel verde si rosu.


Partea faina e ca pot verifica.
Revin dupa teste cu detalii.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

1. Ventilatorul se invarte invers decat am desenat eu.
2. Nu se vede in poze, dar in partea de sus, unde am presupus ca intra aerul, circulatia aerului este blocata.

Ca atare, tot aerul este tras pe deasupra ventilatorului (din carcasa) si impins de-a lungul radiatorului afara din carcasa.

Eu l-am asezat simetric in mijlocul unui radiator si am trei circuite:
- aer care intra pe sus
- aer care circula de la stanga la dreapta pe jumatate de radiator
- aer care circula de la dreapta la stanga pe cealalta jumatate.

Daca inchid intrarea "pe sus", creste circulatia pe celelalte doua parti, dar si zgomotul.

[Thumb - 20171205_134842.jpg]

[Thumb - 20171205_134834.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Din prima poza parea ca e un ventilator pasiv.

Fanul e un model cu circulatia aerului imbunatatita datorita aripiarelor profilate de pe stator si rotor. Circulatia aerului e aceeasi. Intra prin centru si e aruncat spre exterior. E fortat sa treaca prin primul radiator. Tevile care ies din talpa de cupru a primului radiator sint schimbatoare de caldura - transfera caldura la al 2-lea radiator (talpa de Cu e in contact direct cu cipul grafic, care poate sa consume 300W fara mari probleme). Aerul e condus din primul radiator direct in al 2-lea (radiatoarele sint lamelele alea fine). Poate ceva aer intra prin gaurile de linga radiatoare dar e f. putin.

Cind il asamblezi sa nu nuiti sa pui past conductoare pe cipul grafic altfel risti sa arzi placa video. Daca nu ai facut-o desfa-l din nou si pune pasta. Altfel la primul film In rezolutie mare sau joc mai serios risti sa ia foc placa video.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Liv wrote:Din prima poza parea ca e un ventilator pasiv.

Fanul e un model cu circulatia aerului imbunatatita datorita aripiarelor profilate de pe stator si rotor. Circulatia aerului e aceeasi. Intra prin centru si e aruncat spre exterior. E fortat sa treaca prin primul radiator. Tevile care ies din talpa de cupru a primului radiator sint schimbatoare de caldura - transfera caldura la al 2-lea radiator (talpa de Cu e in contact direct cu cipul grafic, care poate sa consume 300W fara mari probleme). Aerul e condus din primul radiator direct in al 2-lea (radiatoarele sint lamelele alea fine). Poate ceva aer intra prin gaurile de linga radiatoare dar e f. putin.

Cind il asamblezi sa nu nuiti sa pui past conductoare pe cipul grafic altfel risti sa arzi placa video. Daca nu ai facut-o desfa-l din nou si pune pasta. Altfel la primul film In rezolutie mare sau joc mai serios risti sa ia foc placa video.


E doar sistemul de racire, eu detin doar laptopuri (cu placi nVidia in SLI).
Fixatia pe aceste ventilatoare e pentru ca sunt foarte eficiente la racit leduri.
Pe care desigur ca le atasez cu pasta termo conductoare pe radiator.
Sa pun tevi prin talpile radiatoarelor sigur nu-s instare.

[Thumb - 20170306_195356.jpg]

[Thumb - 20170306_195339.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Au flux de aer mai mare - de unde si pretul mai mare.

Nu sint doar tevi de Cu. Sint umplute partial cu un lichid (care nimeni nu spune ce e) care se evapoara la 30-40 de grade Celsius si inchise ermetic. Cind se inclazeste unul din capete lichidul se evapoara si se condenseaza in celalt cap (unde e radiatorul) - rezulta transferul caldurii de la circuitul integrat la radiator.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Liv wrote:Au flux de aer mai mare - de unde si pretul mai mare.

Nu sint doar tevi de Cu. Sint umplute partial cu un lichid (care nimeni nu spune ce e) care se evapoara la 30-40 de grade Celsius si inchise ermetic. Cind se inclazeste unul din capete lichidul se evapoara si se condenseaza in celalt cap (unde e radiatorul) - rezulta transferul caldurii de la circuitul integrat la radiator.


Hai ca azi am mai invatat ceva.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe

Ma miram ca racirea la laptop se baza pe radiatoare cu ventilatoare conectate la heatsink doar prin bare de cupru.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Aia e - totusi sint foarte sceptic ca se folosesc lichide simple ca apa. Desi teoretic ar fi posibil.

Unul din dezavantaje e ca cel mai amarit por in teava duce la evapoararea lichidului din interior si efectul s-a dus.

Imi aduc vag aminte ca au fost testate si pentru incalzirea soselelor iarna folosind caldura acumulata in sol vara.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Interesant.
E pentru o generatie mai veche de AI.

https://reefbuilders.com/2010/03/31/interchangeable-led-puck-confirmed-aquaillumination/

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com