[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus care nu maninca  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Am mai cumparat 9 discusi simbata aceasta iar unul dintre ei refuza sa se hraneasca . Comportamentul sau e normal in rest , chiar vine la mincare uneori dar nu se atinge de ea sau daca citeodata mai ciupe cite o bucatica o scuipa imediat . Am cumparat de la cel care mi-a vindut discusii si ceva mixtura sa le fac la pestani acomodarea mai usoara dar nu vrea nici de aia .....
Cind i-am introdus in acvariu la mine doi dintre cei noi(asta care nu maninca e unu) au suferit initial un soc de ph cu toate ca diferenta de ph dintre apa mea si apa din punga de transport era mica (maxim 0,2-0,3) si trecerea le-am facut-o in cca 20 30 min . Oricum cei doi au refuzat hrana initial dar unu s-a dat pe brazda dupa vreo doua zile. Acum a mai ramas asta care nu vrea sa manince nimic .
Nu cred ca va incepe singur sa manince si nu stiu ce sa-i fac ... Nu as vrea sa-mi moara ca e un snakeskin foarte frumos .

Am pregatit un acvariu steril numai pt el dar nu imi dau seama totusi ce tratament ar trebui sa aplic . As aplica ceva cu gama mai larga intrucit nu stiu ce boala are sau daca are vreo boala....
Discusul asta e pui ( vreo 7 cm )

Comportamentul si simptomele sale:

E putin cam apatic in general - sta mai mult intr-un loc de parca ar economisi energia cu toate ca uneori se mai bate cu cite un discus (destul de rar )
E putin mai inchis la culoare ca ceilalti dar nu foarte mult
Nu maninca absolut nimic
Acum citeva zile am observat fecale incolore la el dar e posibil sa fi aparut datorita postului de citeva zile

Ma gindesc ca schimbarea de mediu (mutarea din acvariul in care era obisnuit ) si transportul au favorizat inmultirea vreounui parazit intestinal pe care pina acum sistemul sau imunitar l-a tinut in friu.

Nu prea am idee ce tratament sa aplic si imi e teama sa nu-i bag vreo-un medicament care sa nu il ajute . Momentan am in casa bactopur , thelmox , metronidazol , medimor si sare fara iod dar nu stiu daca merg combinate sau care dintre ele merg combinate ca sa acopere un spectru cit mai larg de boli .

Poate cei care au experienta mai multa pot sa imi dea vreo-un sfat . Sa incerc cu metronidazol si sare? sau ...
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com