[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cresterea discusilor in acvariu plantat  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Am creat acest topic in idea obtinerii a cit mai multe informatii in aceasta privinta .
Din scurta mea experienta in cresterea discusului in acvariu biotop am tras citeva concluzii :

1. Amenajarea acvariului
Acvariul biotop necesar cresterii discusilor trebuie sa fie mai mare (minim 180-200l) decit unul steril daca nu vrem sa stam toata ziua sa muncim la curatarea lui.
Acvariul trebuie amenajat in asa el incit sa creem un habitat care nu numai sa incinte ochiul ci sa si satisfaca nevoile pestilor.
Astfel este de preferat alegerea unui substrat dintr-un piertis cit mai fin . In felul asta vom evita(partial) pe viitor acumularea resturilor de mincare pe care pestii nu le consuma pina cind ajung pe substrat ( mai ales a mixturii care daca ramine in cantitate mare ne poate pune acvariul pe chituci intr-o luna sau doua ) . Deasemenea substratul introdus trebuie sa fie dintr-o roca care sa nu modifice chimismul apei .Cel mai usor testam acest lucru cu otet dar nu inseamna ca daca nu sfiriie otetul cind adaugi pe pietris acesta nu va modifica totusi duritatea apei asa ca cel mai sigur dupa parerea mea e sa adaugam pietris intr-un pahar cu apa (in prealabil se masoara caracteristicile chimice ale apei )sa-l lasam acolo 2 sau 3 zile si dupa sa vedem daca chimismul apei s-a modificat .
Obiectele pentru decor pe care le vom alege trebuiesc sa indeplineasca citeva conditii: sa nu aiba margini ascutite de care un discus speriat sa se poata rani ; sa nu introducem in acvariu bolostinci care vor creste duritatea(se verifica la fel ca substratul ) , NU INTRODUCETI IN ACVARIU STELE DE MARE USCATE SAU ALTE CHESTII DE GENUL ASTA (cunosc pe cineva care a facut asta si in 2 saptamini putea apa de nu puteai sa stai linga acvariu).
Plantele pe care le alegem trebuie sa reziste la temperaturi ridicate(28-30 C ) .

Aici astept completari de la cei cu mai multa experienta decit mine .

2. Chiriasii

Discusii pe care ii vom introduce in acvariul biotop e mai bine sa fie invatati innainte sa accepte sa manince din mina (macar mixtura).In felul acesta vom evita ca resturile de mixtura sa intre in pietris deoarece pestii vor fi hraniti la suprafata apei si foarte putina hrana va ajunge pe substrat (va garantez ca sifonarea substratului e ,,pain in the ass'' si oricit v-ati chinui nu veti putea face o treaba excelenta ) . Deasemenea hranirea e mai bine sa se faca intr-un singur loc unde filtrul sa nu faca curenti prea puternici care sa imprastie resturile de haleala prin tot bazinul .
Daca se doreste introducerea altor specii alaturi de discusi trebuie ca aceste specii sa suporte conditiile de mediu necesare cresterii discusilor (nu invers ) si sa alegem aceste specii asa fel incit sa nu ii deranjeze pe discusi .

Mai sunt multe de adaugat dar datorita lipsei de timp voi incheia aici cu rugamintea ca cei care au cunostinte si experienta mai vasta decit mine in aceasta privinta sa faca adaugirile necesare
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline


Tare. Ai si tu ceva poze cu acvariul asta plantat si cu Discusi ? De cat timp il ai ? Da si tu mai multe detalii.
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

acum sunt la servici si nu pot pune poze dar sper sa pun citeva dupaamiaza .
Primii discusi in acvariu plantat ii am de aproximativ 2 luni .I-am cumparat cind aveau 3.5 cm(13 bucati) iar acum au aproximativ 6-8cm (nu mi-a murit nici unul) . De atunci am mai luat citiva de aceiasi marime cu ai mei .
blizz
Old & Restless
[Avatar]

Joined: 04/01/2003 09:37:14
Messages: 1163
Location: Bucuresti, Dr. Taberei
IP:
Offline

Plantele care mi-au rezistat in acvariul cu discusi sunt Nymphea Lotus, Echinodorus Major si inca una (am un lapsus). Cand spun rezistat spun ca s-au inmultit f. tare. Daca nu ma insel Nimphea e luata de la Hans acum cativa ani. Discusii au zone unde se simt in siguranta si o zona de hranire care este mai accesibila la curatat. Filtrarea se face cu o canistra Fluval 405. Iluminarea este de aproximativ 0,5W/l cu reflectoare.
PS. Acum 4ani am reusit sa scot si pui in acvariul plantat fara instalatie de osmoza sau adaus de apa distilata. Cred ca o sa mai incerc, insa asta inseamna sa raman doar cu o pereche.

"Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut"
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com