[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus alaturi de...  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

vreau sa achizitionez 10 discusi, pui, pe care sa ii pun intr-un acvariu de 150 l efectiv. din cei 10 vreau sa raman cu 1 pereche.
problema este urmatoarea: in acvariu respectiv am cca 40 neoni si inca vreo 6 ancistrusi.
ce sa fac cu neonii, merg cu discusii? ( evident sa le micsorez numarul)
temperatura in acvariu e de 25 grade( la neon ii place) cum se simpte un neon la 30 grade? ( evident, sa ajung la 30 grade treptat)
dar ancistrusii?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:vreau sa achizitionez 10 discusi, pui, pe care sa ii pun intr-un acvariu de 150 l efectiv.
Cam mic acvariul pentru 10 discusi. 300-400 litri ar fi mai bine.

adi_ci23 wrote:cum se simpte un neon la 30 grade?
Rau. Traieste putin. Mai bine fara. Am facut si eu greseli din astea si nu-i bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

un acvariu mai mare, e tot timpu' e mai bun.
nu vreau sa raman cu toti 10 , ci numai cu 1 pereche. oare e inghesuiala mare pe acolo, pana se aleg perechi?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

si apropo de ancistrus? cum se simpte la 30 grade?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Mai bine te rezumi la 6. eu asa as face.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

Araldq wrote:Mai bine te rezumi la 6. eu asa as face.


si daca nu se alege o pereche?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
gelut
Member
[Avatar]

Joined: 01/07/2003 13:53:05
Messages: 187
Location: Bucuresti / Pta. Muncii
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:si apropo de ancistrus? cum se simpte la 30 grade?


Ancistrusii suporta bine 30 C (de fapt si eu am acvariu combinatia asta).
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

La 6 pesti sansele sunt parca pe undeva pe la 94% sa se aleaga o pereche, si cam jumate sa se aleaga 2 perechi...ar insemna intr-adevar sa ai ghinion

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ar fi bine sa iei 10 cu acelasi strain. Altfel poate iesi o pereche care sa scota pui nedoriti.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
mareus
Junior member

Joined: 05/06/2005 21:28:19
Messages: 27
Location: galati
IP:
Offline

adrian

este bine sa cumperi cel putin 10 ,deoarece cand sunt pui manifesta comp. de card, si nu se vor hrani cum trebuie
stresul generat de lipsa sigurantei ii va impiedeca sa manance
cel mai bine se hranesc cand sunt cateva zeci , daca separi 5,6 in alt bazin, vei vedea ca raman mult in urma... dar astea-s probleme de crescator.

deci cumpara cat de multi iti permite punga.

do something
[Email]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Uitati-va cat de mare e acvariul...daca sunt pusi 10 acolo am impresia ca la un mometndat, poate chiar inainte sa se formeze o pereche cresterea va deveni limitata din cauza aglomeratiei. Ziceti de card..da corect..dar mai bine decat numarul se calculeaza densitatea lor.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Liviutz
Member
[Avatar]

Joined: 11/12/2002 20:50:47
Messages: 116
Location: Bucuresti, Piata Alba Iulia
IP:
Offline

Si eu zic ca e bine 10-12 cu acelasi strain, unii o sa ramana in urma si ulterior o sa ai de unde alege.

Neonii ar putea merge la inceput (as zice sa cobori la 28C), dar in scurt timp, cei care se vor adapta conditiilor, vor fi vanati de discusi. Eu am trecut pe aici, desi fusesem avertizat.

Ancistrusi da, din specii pitice. Unii se vor adapta noilor conditii.
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

Daca sunt neoni rosii n-ar fi nici o problema cu temperatura cel putin yo asa stiu
[Email]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

o sa incerc sa scap de nonii (innesi), si atunci o sa ramana numai ancistrusii.
m-am hotarat sa iau 10 bucati discus, iar pe parcurs cei ce raman in urma, sa scap de ei. sper sa nu fiu eu ghinionistul si sa nu am nici 1 pereche.
discusii vreau sa ii cresc la o temperatura de 28 grade ( acum sa vad de la cine ii iau si in ce conditii au fost crescute)
ar mai fi o intrebare:
folosesc co2 din butelie 2bule/sec la 150l apa, pe care seara il opresc. nu am facut teste de ph sa vad ce fluctuatii sunt. voi ce zicetzi: afecteaza discusul? ( schimburi de apa fac la 2 zile, 30l apa, apa de la retzea care sta cam 1 ora inainte de a fi pusa in acvariu)

PS. nu ma criticati in legatura cu apa, pt ca nu am folosit in viatza mea apa statuta la pesti.
(acest fapt ar afecta discusul ( nu am crescut in viatza mea discus))

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Apa direct de la retea este nociva pentru discusi. La mine a fost nevoie doar de un schimb din asta de apa aiurea si dupa 1 luna de tratament abia abia i-am adus din nou pe linia de plutire. Daca vrei discusi, atunci tebuie sa ai apa la decantat de cel putin 2-3 zile. In conditii de maxima urgenta poti sa folosesti Sera Aqutan pentru conditionarea apei.

Ancistrusii sunt ok pana devin adulti. Cand sunt mai maricei (pe la vreo 8 cm) o sa vezi ca unii dintre ei incearca sa se puna pe discusi. Probabil ca le place mucusul de pe ei. In orice caz, mie mi s-a intamplat si i-am bagat la donatii.

Cat priveste neonii, eu nu am auzit de vreun discus sa ii alrge. Or fi astia Cichlide, dar nici chiar asa. In plus neonii sunt destul de maricei si daca e vorba de pui de discus atunci nici nu se pune problema. Parerea mea. Oricum temperatura de discusi e putin prea ridicata pentru neonii clasici. Pentru neonii rosii ar fi ok.

Acvariul meu
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E la noroc cu apa de la retea. Un shimb naspa si gata cu discusii.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
mareus
Junior member

Joined: 05/06/2005 21:28:19
Messages: 27
Location: galati
IP:
Offline

acata, imi permit sa te contrazic.
lasand-o la decantat, nu se intampla decat ca iese clorul si se depun(decanteaza) ceva sedimente, si nu este suficient daca apa e toxica.
deci: daca schimbi 25-30% din apa, o poti face cu ea direct de la robinet
motivul pentru care tu a trebuit sa tii pestii la tratament este altul...probabil o cauza digestiva.
cu utilizarea AQUATANULUI sunt de acurd, e in regula, la fel cu oricare conditioner de acest tip.
eu fac schiburi de apa direct de la robinet la discusi de 4 sapt.
succes

do something
[Email]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

:o
pai eu ce sa mai zic, ce sa mai cred. nici eu nu stiu.
oricum ma gandesc ca pt ca sa nu "varieze" ( fluctueze) temperatura, apa trebuie sa o incalzesc cumva inainte de a o pune in acvriu.
deci va trebui sa stea intr-un bidon cu incalzitor.
sau cunosateti alta varianta?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Liviutz
Member
[Avatar]

Joined: 11/12/2002 20:50:47
Messages: 116
Location: Bucuresti, Piata Alba Iulia
IP:
Offline

Avantajul celor cu bazine mari este ca se micsoreaza riscul socului la schimbarea partiala a apei. Eu am ales solutia schimbarii mai frecvente a unor cantitati mici de apa direct de la robinet. In 3 ani n-am avut nici o problema.

Evident, trebuie sa urmaresti sa fie limpede, nu imediat ce ai dat drumul al robinet, etc, adica din aia din care ai bea si tu fara rezerve.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu nu m-as risca la 10 discusi.Ai acvariul prea mic iar ca sa se aleaga pereche inseamna sa devina maturi nu?Pai gandeste-te 10 discusi in 150 l de apa o sa se "calce in picioare" la maturitate.
In plus e posibil sa se imbolnaveasca si sa ramai fara nici unul.
Daca totusi nu vrei sa renunti la ideea ta va trebui sa faci schimburi dese de apa , cam la 2 zile.Si nu in ultimul rand fa rost de galeti si las-o la declorinat k altfel o sa ramai fara pestii tai iubiti.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com