[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Spuma poliuretanica  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

cam asa ceva am patit eu prima data. intrau pestii intre spuma si sticla si se blocau acolo. cred ca nu ai ancorat decorul suficient de bine. in plus l-ai facut pe data de 14 si in 18 l-ai pus in acvariu. sa stii ca spuma lucreaza mai mult de 4 zile pana se usuca complet.

Acvariul meu
[Yahoo!]
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

am inteles...cred ca voi incerca sa-l dau jos si sa fac unul nou pe care am sa-l las mai mult la uscat
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

gata.....am refacut decorul cu spuma ,de data asta l-am lasat la uscat 3 zile dupa care l-am vopsit si l-am dat cu fibra de sticla...cam asa a iesit

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=818&pos=0
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

A iesit chiar interesant, cu carcoteala (sper sa o consideri constructiva) ca verdele este foarte dur, nenatural.Fa-i ceva, acopera-l partial (sau amesteca-l, depinde de tipul de vopsea pe care l-ai folosit, presupun ca sunt vopsele spray) cu culoarea aceea mai inchisa.
PS.Cum adica l-ai acoperit cu fibra de sticla?Nu cred ca ai zis bine ce ai zis.Probabil e vorba de rasina care intra in componenta fibrei de sticla.
Oricum , felicitari.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

da este vorba de rasina..
cezar
Junior member

Joined: 05/01/2005 17:57:44
Messages: 43
Location: Baile Herculane
IP:
Offline

roby wrote:da este vorba de rasina..


Poti sa imi spui si mie despre ce rasina este vorba si de unde po sa o cumpar?

Multumesc
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

imi pare rau dar eu nu locuiesc in romania si nu prea iti pot spune de unde poti sa cumperi.....dar daca bine imi aduc aminte pe la inceputul acestui topic par ca bliti aa spus de unde a cumparat.
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, s-a discutat de rasina epoxidica (de calitate alimentara) de la Policolor, insa Policolorul are 7 tipuri de rasina epoxidica... ROPOXID 180; 182-60 XE; 220; 401; 480; 501; 510 si am citit fisa tehnica la toate, dar nu specifica faptul ca macar una din ele este de calitate alimentara... deci care sa o folosesc ???
bogdan373
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/06/2009 11:31:38
Messages: 7
Location: Bucuresti, Lacul Tei
IP:
Offline

koala wrote:... pe vechiul forum s-a tot discutat si rasdiscutat treaba asta cu spuma poliuretanica ... un bun exemplu este bazinul lui Akaiu, bazin pe care l-am "facut" prin '98 - '99 daca imi aduc bine aminte ...

in 29 Aprilie 2002, pe vechiul forum, koala wrote:... bun, hai sa incepem cu inceputul.......se curata bine de tot , da' bine , geamul pe care vrem sa construim decorul [ se degreseaza cu alcool ].....apoi se iau niste "streifuri" subtiri de sticla [ sa zic 20x50 mm si 5mm grosime] care se lipesc de geam [ pe latura subtire - adica 50x5 mm ] ca sa realizam niste "ancore" ........asta se face deoarece spuma poliuretanica pluteste "al dracului de mult si de puternic " si ca sa nu aveti surpriza ca se dezlipeste decorul de geam........asa , daca se intareste si inglobeaza in ea bucatile de geam lipite de voi in prealabil , va ramane fixata...........acvariul se rastoarna astfel incat geamul pe care vrem sa construim decorul sa fie la orizontala.......nu incercati sa turnati decorul de pe verticala !........se lipesc cu silicon pe geam cateva recipiente [ sticle de plastic taiate la gat , diverse recipiente de iaurt , etc ].....astea vor fi imbracate in spuma si vor constitui viitoare "ghivece" pentru plante.......puteti de asemenea ingloba in spuma si un tub de plastic gros in care sa ascundeti incalzitorul , de asemenea se poate masca astfel si instalatia de filtrare.........nu turnati spuma in mai multe straturi cand e moale.......incercati sa parcurgeti intreaga suprafata dorita intr-o singura tura si , dupa intarire , mai veniti si retusati unde e cazul , eventual mai adaugati alt strat suplimentar........ceea ce este de prisos se taie cu un cutit bine ascutit.......... dupa uscare se poate vopsi cu orice tip de vopsea , eu am folosit cu succes vopsele de masina tip spray , sunt usor de manuit si ies nuante interesante [ maron+verde+negru ].........secretul reusitei consta in acoperirea ulterioara cu doua [ cel putin ] straturi de rasina epoxidica de calitate alimentara......aceasta se poate achizitiona de la Policolor si se prezinta sub forma a doua substante ce trebuiesc amestecate [ rasina propriu zisa si intaritorul ].......nu amestecati toata cantitatea odata pentru ca se intareste foarte repede si riscati sa aruncati ce nu consumati.......folositi cantitati mici pe care le puteti consuma repede.......luati-va mai multe pensule pentru ca cele utilizate se fac "beton" si trebuie aruncate.......aveti grija si acoperiti cu atentie toti porii decorului , dupa intarire rasina devine ca o sticla deci nu mai e problema cu ea.........peste al doilea strat de rasina se poate presara nisip fin care se va intari si va ramane acolo ca parte integranta a decorului.......deci : vopsele de masina tip spray , spuma poliuretanica la tub , rasina epoxidica de calitate alimentara [ Policolor - se utilizeaza la izolarea pe interior a conservelor alimentare ] , pensule multe si rabdare...........spor la treaba flacai ! ...
------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------
...ba fratilor , io vaz ca va incingeti pe treaba asta cu decorul.........sa va inarmati cu multa rabdare daca vreti sa va iasa o treaba ca lumea.... nu va aruncati sa turnati spuma proaspata peste una care nu s-a intarit .....daca vreti sa decorati toate cele 3 laturi trebuiesc facute fiecare in cate o zi.........acoperirea cu rasina se poate face dintr-o bucata , intr-o zi [ cu acvariul in picioare ] dar eu recomand tot asa , cu el in pozitie orizontala , ca sa poata rasina sa patrunda si in cele mai mici gauri [ sub efectul gravitatiei ] ......daca vopsiti cu decorul in pozitie verticala , o sa se scurga mare parte din rasina pe fundul bazinului si nu rezolvati mare lucru , raman portiuni neacoperite temeinic.........una peste alta , nu va grabiti ca fetele mari la maritat doar de dragul de a termina intr-o zi.......incercati sa va faceti mana inainte , luati si amestecati putina rasina sa va faceti idee despre cat de repede se intareste si cum se lucreaza cu ea......daca stati la casa e perfect pentru ca puteti face operatiile afara , altfel e jale .......eu stau la bloc si a fost nasol pentru ca si vopseaua propriu zisa si rasina au mirosuri specifice , abea dupa vreo saptamana a iesit mirosul de chimicale din casa...


... toata discutia este AICI ... daca vrei o culoare mai "naturala", poti lasa spuma asa cum e ... se va "inverzi" in cateva luni ... am vazut decoruri facute asa pentru "africani", si pot sa-ti spun ca se comportau excelent ...



.......ca solutie constructiva, nu ar fi mai rezistent daca dupa lipirea ventuzelor pe geam, s-ar aplica pe acesta si o plasa de fibra de stica?
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com