[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cryptic Cherries  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lemon wrote:

Voi renunta si la biofoam cu tot cu pompa de aer si ma bazez pe "Elodia" sa dea oxigen crocodililor mei...



Lasa buretele ala.
Se vor forma niste bacterii in el, ajutatoare pentru acvariu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

cu tot cu pompa de aer?

Cryptic Cherries - West-Africa river
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

cele 5 fire de elodeea nu ajuata cu nimic

va trebui sa mergi incontinuare cu biofamul+pompa, pana se termina ciclarea(adica inca vreo 2-3 saptamani)

cumpara plante cu crestere rapida, si fara prertentii prea mari la lumina

te anunt de pe acum ca in momentul schimbari substratului vei avea parte de o deciclare a acvariului

dupa terminarea ciclarii, scoate bioafoamul ala, si cauta un filtru mai serios(parerea mea)


pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Stiam ca se va decicla partial, la cate bacterii ar fi putut sa se stranga in filtrul intern si in biofoam...

Pe langa asta, gasisem asa ceva si ma gandeam sa pun, daca tot schimb substratul, am vazut ca e actionat tot de pompa de aer, parca ar schimba trece apa mai des si prin bacteriile din substrat. Doar ca cel de la PetShop mi-a zis ca este pentru bazide de +100L.

Prin filtru mai serios te referi la hang-on sau extern, banuiesc, ceea ce la mine este aproape imposibil, tinand cont ca bazinul este cu capac de fabrica, fara loc pentru filtru extern?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2014 15:50:21


Cryptic Cherries - West-Africa river
nicu.laita
Member

Joined: 08/08/2013 18:05:42
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Substrat: poti sa iei o punga de "Ocean Free Bio Gravel 5 l" de la Aq P - pet shop din Constanta. Cantitatea aia ajunge pentru un acvariu cu baza de 40 x 25 - deci o sa-ti mai ramana din el. Recomand sa-l speli cu apa calduta inainte de folosire. Eu il folosesc fara alt substrat fertil.
Filtrul am vazut ca este Hailea RP-200. Are un burete gaurit in care este introdus carbune. Scoate carbunele si in locul lui pune tot substrat Bio Gravel (poate fi folosit si ca mediu filtrant).
La volumul acvariului de 15.6 litri brut, filtrul ala este mai mult decat suficient si nu mai trebuie altceva.
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Luat deja Aquabasis, in seara asta fac schimbul si replantarea, astept sa adoarma copilul, sa pot face totul in liniste...

De asemenea, exista in spatiul din biofoam o cavitate, as putea sa pun in ea suport pentru bacterii? Ceva cilindrii, ceva? Sau ramane gol?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2014 20:08:00


Cryptic Cherries - West-Africa river
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

nu umbla la biofoam

pestisoru meu de aur
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

poti achizitiona un filtrul de genul asta

http://pet365.ro/products/Filtru-intern-Aquael-Turbo.html

are debit reglabil, eu am asa ceva in tr-un acvariu de 58l net si sunt ff multumit

sau
http://pet365.ro/products/Filtru-intern-Fluval-U.html

sau

http://www.aquariumprest.ro/products.php?872&cPath=49



pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

multumrsc de sugestii, sper sa termin aranjarea in seara asta, apoi o sa schimb si filtrul intern. Am de selectat (cernut) pietrisul vechi pe care l-am avut in bazin, ca s-a amestecat cel de 4-6 mm cu cel de 2-3, am de pus aquabasis-ul, de replantat...

O sa imi ia ceva timp dar sper sa arate ok si sa nu se decicleze foarte tare...


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Efectuat toata operatiunea...

Apa s-a tulburat, asteptam limpezirea. Mentionez ca am folosit apa initiala din acvariu...

Pus 2 cm de aquabasis, peste intre 1 si 4 cm de pietris.

Plantat, rearanjat acareturile prin bazin (filtru, incalzitor, termometru, biofoam)... Busteanul pluteste in continuare... , credeam ca l-am pacalit, dar nu am avut dreptate. S-o aseza el cand s-a aseza, nu plec nicaieri.

Am bagat si pestii la loc si am dat filtrul pe debit maxim, poate strange mai repede impuritatile.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Cam asa arata acum acvariul, am vorbit cu un coleg de pe forum si urmeaza sa introduc cativa guppy...

Puteti observa ca am adaugat si fertilizare micro pentru plante: Fier, Zinc, Cadmiu, Crom, Vanadiu si ce altceva mai pun oamenii aunci cand fac o cheie fixa... Nu am gasit alta metoda sa tin lemnul pe fundul bazinului.

Seara buna.
[Thumb - 100_5241.JPG]

[Thumb - 100_5238.JPG]

[Thumb - 100_5237.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Faza cu cheia mi se pare de prost gust. Incearca sa fierbi cioata aia in apa cu sare de 4-5 ori, schimband apa de fiecare data, si sa vezi cum nu mai pluteste ulterior

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

De prost gust? Era intentionata ca o gluma treaba cu fertilizarea micro...
Este o solutie temporara, doar nu merg la vreun concurs cu acvariul... Lemnul are deja aproape 6 zile de cand e in apa, sper ca in cateva zile sa nu mai fie nevoie de contragreutati.

Cryptic Cherries - West-Africa river
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

@cingo acel burete Biofoam pe care i l-am recomandat ajuta la mentinerea bacteriilor. Orice filtru intern ar lua se colmateaza repede deoarece el este la inceput si o sa dea mancare multa, acvariu mic cu pesti care fac multa mizerie, asa ca va trebui sa spele filtrul intern. Pe cand buretele o sa ilt tibe mult timp. Eu asa tin ciclat un acvariu de 10l fara sa am nici cea mai mica problema. E un acvariu mic care la cea mai mica gresala il decicleaza.
@lemon tu faci cum crezi, eu ti-am dat sfaturi din propia ecperienta. Stima
Daca il mai pastrezi, Biofoamul sa il speli cu apa din acvariu, la schimbul saptamal de apa.. mai mult il clatesti, nu il speli rau ca arunci bacteriile din el.

P.s. oricum ai nevoie si de filtru intern. Si app fii cu ochii pe gupie...in scurt timp veo fi bunic. Nu mai are mai mult de o saptamana si fata. E bine sa iti faci o fatatoare daca vrei puii.Stima

This message was edited 3 times. Last update was at 17/03/2014 23:27:29


Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru prima data, vroiam sa iau o maternitate de plastic... Puii probabil ii voi dona...

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Primele teste de apa:

Cl = 0

pH = 7.6 - 8.0

KH = 15

GH = >21

NO2 = 0

NO3 = 25

Nu sunt teste la picatura, dar ma bucura ca nu am amoniac. In schimb, nu am calcar in apa, am apa in calcar, cum ma avertizati mai devreme...
Sper ca guppy sa nu se planga prea tare...

Cryptic Cherries - West-Africa river
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

La testele acestea nu specifica amoniacul(nh3/nh4), sunt teste dedicate la picatura. No3 putin cam mare, insa este in grafic.
[ICQ]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

sper ca solutia cu cheia , a fost temporara cat ai facut poza

pestisoru meu de aur
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Update:

Inca 3 tipuri de plante luate de la Razvan de la Brick (ms pentru sfat, foarte de treaba...): Moss, Rotala RR si inca o planta rosie.
Schimbarea aranjamentului.
Adaugat 2 melci Pomaceea (tot de la Razvan)

In weekendul urmator voi dona femela de Betta. Sper sa nasca si purceaua pana atunci, acum au unde sa se ascunda puii.

Avand in vedere inaltimea mica a bazinului, 25 cm, atat Rotala cat si Elodea stau la suprafata. Le pot tunde? Sau mai bine mai astept cateva saptamani sa fiu sigur ca s-au fixat in substrat?
[Thumb - 100_5255.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

La 2 zile duoa introducerea noilorplante, am vazut ca Rotala rotundifolia si-a schimbat culoarea spre maron inchis la unele dintre frunze.
Elodea densa nu mai zic, sunt fire care o duc bine, sunt fire care nu. Mai mult, sunt fire care par putrezite la mijloc, iar spre varf, aceleasi fire nu au nimic.

Sunt alge, este vorba despre altceva?

In afara de GH, nu am alte valori iesite din grafic...
[Thumb - 100_5261.JPG]

[Thumb - 100_5260.JPG]


Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com