[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vai mama mea in ce m-am bagat!!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Este normal sa se imperecheze la 5 luni, dupa 3 luni deja se considera ca sunt maturi sexuali (de exemplu aici: http://nippyfish.net/2011/03/22/lifecycle-of-siamese-fighting-fish/ )

Este de asemenea normal sa nu prea stie ce au de facut chiar daca le vine s-o faca

Dar inca odata, inainte de a ii lasa sa se reproduca, citeste pe net care sunt pasii (nu stiu daca stii engleza, dar da o cautare aici pe forum despre reproducerea betta ca sa intelegi ce e de facut si dupa ce ies puiutii).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Buna seara tuturor.
Pe la 8 dimineata au inceput sa se cupleze, iar pe la 9 femela a dat drumul la icre, pe care masculul le-a fecundat.
fiind prima experienta de acest gen, nu prea le-a pasat de ce se intampla cu icrele cazute la fund, pana cand si-au dat seama ca genetic au uitat ceva.
Ca niste parinti constiinciosi, au inceput sa coboare ca sa adune icrutele si sa le lipeasca in cuib.
Pe la 16 am scos femela din jumatatea considerata "maternitate" si acum a ramas de santinela masculul Olive.
Temperatura 26 grade.
Continuui jurnalul cand apar detalii importante!
Dar acum trebuie sa ma pregatesc pentru urmatoarea etapa ( asta daca puiutii de beta vor ecloza )!

Daca am inteles bine, dupa 36-40 ore ar trebui sa apara icrele cu codita, iar dupa 48-60 ore ar trebui ca viitori betani sa inoate liber.
De acu va incepe distractia de hranire a puietului. Ok, galbenus de ou o sa gasesc sa le dau, dar dupa inca o saptamana ar trebui sa le dau microviermi sau naupi de artemia salina. DE UNDE LE GASESC???????
Va pup pe toti si va multumesc de sprijin.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu hraneam pui de guppy cu dafnie uscata maruntita intre degete pana se face praf.Dupa mine e cea mai buna mancare pentru puiet caci nu pica pe fund si nu murdareste apa ca si galbenusul.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

incarca cu jbl nobilfluid artemia costa cam 15-18 lei, la un nr de 40-50pui si 4hraniri pezi ar trb sa ti ajunga cam o luna si jumatate
pe cutei scrie sa se administreaza 10 picaturi pt 100 de pui.

nu murdareste apa.
eu folosesc pt pui de zebre , am inceput hranirea de adoua zi de la eclozare, prima zi o singura masa, a doua zi 2 mese, a treia zi 4 mese

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2013 18:47:31


pestisoru meu de aur
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Multumesc Cosmin, Cingo.
O sa caut pe la magazinele specializate in Braila.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Neata matinalilor si somn usor in continuare somnorosilor.
Au trecut 40 ore de la depunere si nu se misca nimic prin acvariu.
Nu ar fi trebuit sa se "vada" ceva?

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Nu in acvariu ci in cuib trebuie sa se miste.Daca te vei uita atent in partea de jos ,intre bule vei vedea niste firicele atirnind (cozile alvelinilor), asta daca nu cumva s-a intimplat ceva si nu au eclozat.
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

dragos wrote:Nu in acvariu ci in cuib trebuie sa se miste.Daca te vei uita atent in partea de jos ,intre bule vei vedea niste firicele atirnind (cozile alvelinilor), asta daca nu cumva s-a intimplat ceva si nu au eclozat.


Ok, in cuib ma uit de jos in sus. Cu greu deslusesc icrutele.
Dar tot nu observ nicio miscare.
Despre mascul nu pot spune nimic, nu se misca de sub cuib, baga "botul" tot timpul ca sa oxigeneze zona, mai face bule si aduce aer... parintele grijuliu perfect.
De dincolo de fileu femela il supravegheaza ca orice nevasta ... ca sa nu faca prostii!

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

poate te ajuta pentru vizualizare link-ul asta http://www.youtube.com/watch?v=QNQUQE3vBa4

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Multumesc senior Scorpion!
Foarte explicit si la obiect!
Au inceput si la mine in acvariu sa se miste icrele cu coada!
Chiar daca sunt mult mai mici decat cele din video.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

seamna cu pui de zebre parca ceva mai mari

pestisoru meu de aur
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Olive sta santinela ! Toti tatii ar trebui sa vada fenomenul, e extraordinar cata grija are ca nicio codita sa nu se duca la fundul acvariului.
URAAAAA maine sunt liber, fuguta dupa jbl nobil fluid.
Colegi braileni sau galateni, unde gasesc microviermi in zona?
Sanatate vouaa si pesticilor vostrii!

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

una din conditiile supravietuirii puilor de betta este ca apa in care sunt tinuti sa nu depaseasca 8-10 cm. Ei sunt foarte firavi si nu se pot ridica la suprafata singuri, iar masculul in curand va obosi si nu va mai face fata singur. De aceea eu te sfatuiesc sa mai scoti cu grija din apa pana la limita pe care ti-am zis-o. Apa o scoti incet cu un furtun subtire asta ca sa nu ramana cuibul suspendat in aer

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

si eu am uitat o data sa scad inaltimea coloanei de apa si din 30-40 de pui de zebre am mai ramas daor cu vreo zece.
scuze ca vb despre zebre intr-un topic de betani dar se aseamna ca mod de crestere.

pestisoru meu de aur
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

hmmmm.... la chestia cu inaltimea coloanei nu m-am gandit.
Acum H=20 cm... evident in acvariul comunitar care e impartit in 2.... intr-o parte femela popey, cu filtru si pompa in zona, iar cuibul cu icre si masculul in a 2a jumatate.
La cat de mici sunt puiutii, e clar ca o sa poata trece prin ochiurile plasei de tantari. Asta de maine incolo cand o sa inceapa probabil sa inoate singuri orizontal.
Credeti ca ar trebui sa iau un acvariu de 10 l in care sa trensfer puii dupa ce incep sa miste? Asta inseamna ca imi mai trebuie un incalzitor si o pompa de aer, daca nu un filtru. Voi ce ma sfatuiti?
Cum as putea sa-i dezvolt mai departe in acvariul actual?

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

incarca sa muti adultii, din cate stiu eu adulti sunt ff rezitenti si traiesc in conditi , oare cum extreme, muta adulti intr-un bol sau un borcan de muraturi mare, daca ai bani de cheltuit, cumpara un acvariu mai mare, dupa vreo 2 luni acvariul de 10l va fi cam mic.restul de acesri pot fi la mana a doua

pestisoru meu de aur
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Ola tuturor!
Surpriza si nu prea... cred ca 10 mici pui au trecut prin plasa in jumatatea femelei!
Draguta de ea i-a vazut si a facut un mic cuib , destul de gros ... 1 cm... si a adunat puiutii acolo, la fel cum a facut masculul.
Ca sa nu stric apa din acvariul baza... am mai luat unul ( acvariu ) de 15 l, pe care l-am umplut cu 8 cm apa lasata la declorinat.
Am mai luat un incalzitor care l-am setat la 27 grade si o pompa de aer cu piatra, pentru spargerea peliculei ce se formeaza la suprafata apei.
Actiunea mutatul e de coma... am trecut mai intai masculul in noul acvariu si apoi si cuibul cu noii mici locatari.
Normal ca au cazut o gramada din ei dar, cu rabdare si un furtun, i-am cam mutat pe toti.
Nici urma in zona de jbl nobil fluid sau oua de artemia.
Crescatorii cu care am discutat in Braila folosesc pentru pestii mici ( puii peste o saptamana ) mancare congelata CYCLOP. Am citit ca sunt niste mici crustacee ( mai exact zooplancton ) si ca ar avea calitati chiar superioare artemiei, recomandat pentru puii f mici de pesti.
Se prezinta ca mancare tablete congelate, la fel ca si larvele de tantari rosii.
CE PARERE AVETI DE MANCAREA CYCLOPS?

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Salut
Femela care sta separata dupa depunere nu mai vrea sa manance. De 2 zile. Am reinceput tratamentul cu metronidazol, dar starea de apatie si fecalele albe sunt prezente din plin.
Prima serie de tratament, cand tot femela a fost bolnava, l-am executat 5 zile cu temperatura 27-78, schimbare apa zilnic 30% si si-a revenit.
Masculul si cory sunt OK, mananca si sunt activi.
Am scos si plantele, si substratul...
Arata acvariul ca o casa nelocuita!
CE GRESESC LA TOATA FAZA ASTA?
Multumesc.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ceva nu-i convine ... stress-ul o face foarte sensibila (calitatea apei, sau lumina, sau lipsa ascunzisurilor, sau ceva). Femelele mi se par mult mai robuste decat masculii, deci o femela asa bolnavicioasa e un semn ca e ceva in neregula.

Cat ai NO3 ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

nu mi-am luat incat teste

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com