[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The big setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Dragos: Am tras un ochi rapid pe link-urile puse de tine (o parte din ele le stiam). Imi intaresc ideile pe care le-am scris mai sus.

Singurul lucru pe care nu l-am scris (legat de glutaraldehida) e ca flourish excelul asigura si o forma de co2 pe langa atomii de carbon gata desfacuti.
Aaa si da, n-am discutat in termeni stiintifici...intr-adevar, n-am aprofundat subiectul incat sa poti explica precum un chimist si nici nu intentionez sa o fac. Ma intereseaza ideile de baza incat sa inteleg procesele si sa pot avea grija de acvariul meu.
De asta l-am invitat pe colegul sa searchuiasca pe net cat doreste, pana gaseste niste articole ce sa-l multumeasca, unde sa explice pas cu pas ce face fiecare molecula. Eu intr-adevar, nu pot merge cu explicatiile pana acolo.
Insa, ce am scris pana acum (in termeni neacademici) imi pare ca am scris corect (chiar si dupa ce am citit din link urile de mai sus). N-am scris tot, asa e, de aia nici nu am impresia ca sunt un guru al acvaristicii sau al chimiei si nu ma uit de sus la toti, in schimb ce am scris, n-au fost balarii.

Seachem wrote:Because the active component of Flourish
Excel™ is charge neutral and of relatively low molecular
weight it is readily adsorbed directly across the
cellular membranes of most plants.


LE: Legat despre atitudine, as putea detalia incat sa demontez impresia de zeu, dar cum spuneam, ma abtin.

This message was edited 6 times. Last update was at 28/11/2012 13:57:17


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut, si eu am in plan un acvariu de dimensiunile acestea, sunt curios de suportul pe care sta acvariul, daca poti da niste detalii eventual o poza
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

@Stefan&Dragos

Mersi de explicatii. Desi nu mi-e clar ce se intampla cu glutaraldehida cand se descompune, mai ales in ce elemente o face.

Referitor la atitudine, recomandarea mea este sa va uitati mai atent la intrebare/problema si mai putin la om. Nu vad unde am eu o atitudine superioara, felul intrebarii nu inseamna o atitudine superioara. Daca intreb cum disociaza un acid slab in apa nu e obligatoriu sa raspunda cineva care nu stie raspunsul si sa ma acuze de o atitudine superioara.

Mno, bine ca stiu cum sta treaba. Nu mai deschid subiecte de discutie "incomode".

P.S: Elementul Carbon nu e solubil in apa.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Danutz standul este doar din pal cu 4 intaritoare si deasupra un blat de bucatarie sau cum se zice, nici eu nu is foarte sigur de rezistenta lui dar a stat 8 luni acvariu pe el inainte.Nu sa lasat deloc la mijloc usile se deschid ok.

Astazi am cautat vreo 2 ore pe malul Ariesului si deabia am gasit o creanga care sa imi placa cat de cat. Acuma as vrea sa stiu daca e ceva de capu ei si cum ar trebui cel mai bine tratata (daca nu e buna de acvariu sa ziceti,nu ma supar)
MI-am facut cont pe picasa am facut album si tot nu imi apar imaginile.Imi puteti spune mai concret ce trebuie sa fac?

image

Multumesc!

This message was edited 5 times. Last update was at 28/11/2012 23:03:32

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

daniel12 wrote:@Stefan&Dragos

Mersi de explicatii. Desi nu mi-e clar ce se intampla cu glutaraldehida cand se descompune, mai ales in ce elemente o face.



De asta ziceam sa cauti pe internet niste explicatii "ca la carte". Cu siguranta vei gasi cum se descompune pas cu pas.

daniel12 wrote:
Referitor la atitudine, recomandarea mea este sa va uitati mai atent la intrebare/problema si mai putin la om. Nu vad unde am eu o atitudine superioara, felul intrebarii nu inseamna o atitudine superioara. Daca intreb cum disociaza un acid slab in apa nu e obligatoriu sa raspunda cineva care nu stie raspunsul si sa ma acuze de o atitudine superioara.


Reciteste-ti posturile daca nu vezi unde e atitudinea superioara. Iar colegii nu se refera doar la topicul asta, cat la majoritatea raspunsurilor tale adresate altor colegi de pe forum.

daniel12 wrote:
Mno, bine ca stiu cum sta treaba. Nu mai deschid subiecte de discutie "incomode".


N-a zis nimeni sa nu deschizi subiecte de discutie. Problema e cum conduci acele subiecte si cum ziceam mai sus, atitudinea pe care o ai.
Din punctul meu de vedere nu ai cunostintele necesare incat sa-ti permiti sa te plasezi asa sus (si nu ma refer neaparat la subiectul prezent). (si ca sa nu existe discutii, nu spun ca nu ai cunostinte deloc sau ca eu am cunostinte mai mari sau cine stie ce se mai poate intelege din ce am scris, ci doar ca nu ai intr-atat incat sa iti sustina atitudinea). Si asta ca sa ma exprin finut.

Si cu asta eu unul ma retrag din discutie.


LE: Si ca sa ramana totusi si un raspuns clar pentru colegul de a deschis topicul, da, poti folosi si gaz si easy carbo (sau flourish excel).

Seachem wrote:
The use of either CO2 injection or Flourish Excel™ does not necessarily negate the use of the other. Because the processes of producing photosynthetic intermediates and building onto them occur simultaneously, one can derive a substantial benefit with the use of Flourish Excel™ either alone or in conjunction with CO2


This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2012 20:22:30


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

danyh4you wrote:MI-am facut cont pe picasa am facut album si tot nu imi apar imaginile.Imi puteti spune mai concret ce trebuie sa fac?



cand scrii mesajul ai jos cu albastru Attachaments. Se ataseaza orice fisier din computer. Poza trebuie sa aibe un format mic, ca sa nu ocupe spatiu mult

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Metoda asta o stiu dar vreau sa postez mai multe poze indiferent de marime .
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Iei link-urile directe ale imaginilor si le pui intre tagurile img.
Ai optiunea in meniul postului (sub subiect).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

image fac dar nu imi pune imaginea
ce ar mai fi de facut??

This message was edited 2 times. Last update was at 28/11/2012 23:06:46

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ia lasa link-ul intr-un post aici (fara taguri).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

https://picasaweb.google.com/113368582358976496935/Acvariu360l#5815895993249726338
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Aceasta pagina nu a fost gasita" - deci linkul pus de tine nu este corect.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daniel12 wrote:@Stefan&Dragos

Mersi de explicatii. Desi nu mi-e clar ce se intampla cu glutaraldehida cand se descompune, mai ales in ce elemente o face.

Referitor la atitudine, recomandarea mea este sa va uitati mai atent la intrebare/problema si mai putin la om. Nu vad unde am eu o atitudine superioara, felul intrebarii nu inseamna o atitudine superioara. Daca intreb cum disociaza un acid slab in apa nu e obligatoriu sa raspunda cineva care nu stie raspunsul si sa ma acuze de o atitudine superioara.

Mno, bine ca stiu cum sta treaba. Nu mai deschid subiecte de discutie "incomode".

P.S: Elementul Carbon nu e solubil in apa.


Inclusiv abordarea asta mi se pare din aceeasi categorie. Cred ca ar trebui sa te uiti si in propria ograda ca sa
realizezi exact cum sta treaba.
Si da, elementul carbon nu e solubil in apa, CO2-ul insa este

O seara placuta,
Dragos

LE cand o sa gasesc un studiu facut pe ceea ce se intampla cu glutaraldehida in apa am sa postez un link.
Deocamdata nu am gasit si ma bazez pe explicatiilor producatorilor gen Seachem.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2012 00:47:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

https://picasaweb.google.com/113368582358976496935/Acvariu360l#5815895993249726338


Mi-e imi merge cand dau pe link dar sa postez direct pe forum pozele nu merg
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

tot nu merge

incearca cu http://imageshack.us/
si copiezi aici doar Direct Link-ul

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cand ai facut albumul picasa, l-ai pus public? (de asta s-ar putea sa nu apara pozele)
Nici mie nu imi merge link-ul.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2012 20:02:30


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

https://picasaweb.google.com/113368582358976496935/Acvariu360l#5815895993249726338
Nu era public,acuma l-am facut public.

This message was edited 3 times. Last update was at 29/11/2012 20:48:00

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, acum merge link-ul, dar nu ai decat 2 poze, cu niste crengi...

Ca sa pui pozele, deschizi poza din album, dai click dreapta si view image. Dupa care copiezi link-ul si il pui aici intre tagurile img.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, fii atent aici:

- Right click pe poza din albumul Picassa... Copy Image Location...
- te intorci pe forum si dai Post reply... in casuta deschisa, apesi butonul Img... scrii linkul copiat mai sus... apesi inca o data acelasi buton Img... asta e tot!

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am inteles....va multumesc pentru rabdarea care ati avuto cu mine sper ca de acuma sa ma descurc.
De creanga ce ziceti ??
Si inca cateva poze din stadiu actual al acvariului (pozele sunt facute cu telefonu si nu sunt modificat,cum au iesit asa le-am pus)
image
image
image
image

Astept pareri,critici,sfaturi de amenajare (nu ma supar chiar vreau sa imi dati sfaturi despre amenajare)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com