[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Doresc sfaturi pt primul meu acvariu de 300 l cu ciclide africane!  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa inteleg ca pompa are un furtun (teava) care ajunge la fundul filtrului (adica trece prin bureti si mediile
filtrante) si trage apa de jos. Iar apa vine inapoi in filtru pe sus din acvariu (principiul vaselor comunicante).
Daca e asa eu cred ca este ok. Nu stiu ce debit are pompa relativ la dimensiunea acvariului, daca reusesti sa
recirculi apa de 4-5 ori e ok.
In ceea ce priveste materialele filtrante mi se pare mai mult decat suficient, poate niste teste de NO3 si PO4
ar fi concludente.

In rest nu ma prea pricep la cichlide asa ca nu stiu ce sa iti spun.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Mersi de raspuns. Este exact cum ai inteles. Pompa este un Eheim Compact Plus 2000 iar debitul actual al pompei este reglat la aprox. 1200 l/h (masurat cu galeata).
Acum am o nelamurire legata de debit:
1. apa recircula in acvariul meu de 4-5 ori si pot sa maresc recircularea apei pana la 7-8 ori.
Am citit intr-un post, de pe alt forum,ca in urma unor studii cu privire la impactul vitezi de curgere a apei asupra bacteriilor cea mai intensa activitate bacteriala s-a inregistrat la viteze de curgere a apei cuprinse intre 5 si 10 cm/min. Sub aceasta viteza, activitatea este lenta, deoarece nu primesc suficienta materie prima si oxigen. Peste aceasta viteza au tendinta de a se desprinde si a pleca in cautarea unor locuri mai linistite. Astfel, la un debit de 1200l/h rezulta ca am o viteza de curgere a apei de 50 cm/min, ceea ce respecta recomandarile privind volumul de apa care trebuie recirculat intr-o ora, dar am o viteza de curgere prin filtru mult prea mare. Tot acolo am citit ca rolul filtrului nu este de recirculare a apei ci de filtrare a apei, iar o recirculare a apei de 2 ori vol. acvariului ar fi suficienta.
Astept pareri vizavi de aceasta si eventual o solutie de a impaca si "capra si varza".
P.S. Demasonul lovit si mutat singur in alt acvariu a incetat din viata in aceasta dimineata.

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu unde ai citit despre viteza de circulatia a apei prin mediile filtrante, dar pun pariu ca ar
trebui facuta o distinctie intre Matrix sau Eheim Substrate Pro si bureti. Prin Matrix, chiar daca
la suprafata apa va avea o viteza, in interior lucrurile se schimba. Daca vei scadea viteza la
Matrix spre exemplu pot aparea zone anaerobe in interior, care pina la urma nu este un lucru
rau pentru ca acolo se vor dezvolta bacterii denitrificatoare. Pe de alta parte viteza de circulatie
a apei trebuie corelata si cu volumul madiilor de filtrare, ori din ce am vazut eu acolo tu ai un
volum destul de mare de medii de filtrare. Una este sa recirculi 200 litri de apa prin 1 litru de
medii filtrante o data pe ora si alta de 5 ori pe ora prin acelasi litru de medii filtrante.
Parerea mea este ca de 4-5 ori la volumul acvariului si la volumul de medii filtrante pe care il ai
ar trebui sa fi ok. Ca sa te convingi ca este asa ar trebui sa faci niste teste ale apei, pentru
NH3/NH4, NO2, NO3 si eventual PO4.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Pentru @babanukriss
[Thumb - 2012-12-04 19.58.12.jpg]

[Thumb - 2012-12-04 19.59.55.jpg]

[Thumb - 2012-12-04 19.58.22.jpg]


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

mss mss , frumoase exemplare, dar chiar sau dezvoltat calumea ce le dai sa mancE?
[ICQ]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

JBL - Novo Malawi
JBL - Grana Cichlid

Si le pun in apa picaturi de vitamine JBL - Atvitol

O seara buna,

P.s. O sa incerc sa le fac poze mai de calitate si sa le postez.

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

ooo,le diversifici hrana bine, ma bucur ca au ajuns pe maini bune,ok asteptam poze noi :D
[ICQ]
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Va rog sa-mi confirmati daca caeruleus-ul din pozele urmatoare este femela si daca urmeaza sa depuna. Mentionez ca sta mai mult singura printre pietre si nu mananca.
In cazul in care este asa cum ma sfatuiti sa procedez in continuare.

Mersi,
[Thumb - 2012-12-07 21.28.02.jpg]

[Thumb - 2012-12-07 21.28.19.jpg]

[Thumb - 2012-12-07 21.33.08.jpg]


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pare a fi o femela "cu gusa"... cam 3 saptamani dureaza eclozarea icrelor, asa ca nu prea va manca .

- o poti lasa in bazin, ca natura sa-si urmeze cursul firesc,
- o poti scoate, cu speranta ca "o sa-i culegi puii"...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Mersi de raspuns, cred ca o sa las natura sa-si urmeze cursul.

O seara buna,

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inteleg ca ai apa verde.

1. Cum faci schimburile de apa - cata apa schimbi si cat de des?
2. Cum speli filtrul?
In subsidiar:
3. Ce program de iluminare ai?

Lumina pare ok (destul de putina, dar ar merge si mai putina, eventual doar neonul Aqua Glo), deci nu pare a fi de la un exces de lumina. Asta inseamna cel mai probabil ca ti-ai deciclat cumva acvariul sau ti-ai dat peste cap filtrarea biologica si cauza ar putea fi intr-unul din raspunsurile la intrebarile de mai sus. Solutia cea mai eficienta este sa folosesti o lampa UV-C (cumperi sau imprumuti) sau blackout (acoperi acvariul cu o patura timp de 3-4 zile). Dar trebuie sa umbli la cauza ca sa poti rezolva problema pe termen lung.

4. Cati pesti si de care anume ai in prezent in acvariu?

Ti-as recomanda sa renunti la demasoni - ai prea putini, acvariul e relativ mic pentru ei, iar daca ai mai mult de un mascul (si sunt destul de greu de deosebit) o sa ai parte de evenimente nefericite ca cel de anul trecut.

Ai mai putea sa renunti la Marlieri si la cei "4 albi cu ochii rosii".

Ai acvariul cam mititel pentru Cyrtocara Moori.

Eu nu as tine in el mai mult de 15 pesti.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Salut, mersi de sfaturi.
Acuma legat de intrebarile si observatiile tale, in special cele legate de populare, o sa incep prin a-ti spune ca am renuntat obligat la toti cei care imi populau acvariu. M-a mancat, nu mai zic unde, si am facut un schimb total de apa. Lucrurile au decurs in felul urmator: am scos apa din acvariu de 300l si am umplut cu ea un acvariu de 120l, am mutat incalzitorul dupa care am mutat pestii in noul acvariu. Toate bune si frumoase dar, pana am golit acvariu de 300l, am spalat nisipul si l-am umplut la loc, a durat aprox 3 ore timp in care filtrul a fost oprit. Aveam de gand sa las pestii in acvariul de 120l cu schimburi dese de apa cel putin o zi, si in acelasi timp sa las filtrul sa mearga in cel de 300l. Dar surpriza, cand am terminat de umplut acvariul de 300l, am observat ca pestii erau apatici si vreo 2 dintre ei isi dadeau ultima suflare. Si ce crezi ca am facut in acel decat o alta prostie si mai mare? Am luat pestii si i-am mutat degraba in acvariul de 300l, dupa care a inceput cosmarul. Nu a durat mai mult de 10-15 min. pana cand i-am scos pe toti fara suflare. Nu mai vreau sa zic ca urlam singur prin casa si imi venea sa-mi arunc acvariul in curte, dar amintindu-mi cata munca de lamurire am dus cu sotia si ca a trebuit sa modific pereti si mobila ca sa pot sa-l amenajez, am strans din dinti si am continuat.
Urmatorul pas, am lasat acvariul nepopulat doua saptamani, cu filtrul functionand si lumina doar de la neonul AquaGlo aprox. 6-8 ore pe zi. Apoi am achizitionat urmatorii pesti:
1.Hemichromis lifalili - 8 buc
2.Pseudotropheus socolofi albino - 4 buc. (aia albi cu ochii rosii )
3.Pseudotropheus maingano - 6 buc.
4.Pseudotropheus estherae - 6 buc.
5.Labidochromis caeruleus - 6 buc.

Stiu ca Hemichromis lifalili nu sunt din Malawi, dar imi doream ceva rosu in acvariu si nu am gasit FireFish. La aia albi cu ochii rosii probabil ca o sa renunt, dar am un atasament fata de ei si nu stiu de ce. Nu sunt foarte incantat nici de estherae.
Mai stiu ca sunt multi, dar au cam 3-4 cm, motiv pt care nu am cum sa aleg acuma 1m si 2-3f.
Cyrtocara moori mi doresc f. mult si m-as multumi si cu 1 m si 2f.
Demasonii sunt preferatii mei, chiar daca sunt mai agresivi si bazinul nu este suficient de lung, m-am indragostit de comportamentul si culorile lor. . Nu mai spun ca in momentul schimbarii totale de apa o femela de demason a depus si bineinteles ca nu au supravietuit. Momentul cand adunam puii a fost cel mai crunt, poate de aceea si imi doresc din nou demasoni.
Iarasi mi-a placut albastrul si comportamentul de cird al acei Msuli yellow tail, care iarasi stiu ca la maturitate sunt prea mari pt bazinul meu.
Asta este, nu putem sa le avem pe toate, dar putem incerca, de aceea am in proiect pt sfarsitul anului inca un bazin cu lungimea de 2m.

La ora actuala schimb cate 35-40l de apa la 2-3 zile.
Materialele filtrante nu le spal, doar buretele de deasupra, in apa care o scot, o data la 2 saptamani.
Lumina merge aprox. 10 ore pe zi (nu imi mai merge priza programabila si nu am ajuns sa iau alta). Folosesc doar neonul AquaGlo din decembrie, MarinDay-ul nu l-am mai folosit deloc.
O lampa UV de la JBL de 9w crezi ca este suficienta?
Te mai rog sa-mi spui cum as putea popula acvariul, dupa parerea ta, dar sa nu lipseasca demasonii(am eu un pitic). O sa renunt eventual la toti cei care ii am acum, pastrand doar caeruleus( mi-a placut prea mult povestea lui malawi_crys legata de aceasta specie).

Mersi
O zi buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ai procedat corect nici a doua oara. Citeste articolul asta.

dragos_georg wrote:O lampa UV de la JBL de 9w crezi ca este suficienta?

Da, e ok.

dragos_georg wrote: Te mai rog sa-mi spui cum as putea popula acvariul, dupa parerea ta, dar sa nu lipseasca demasonii(am eu un pitic). O sa renunt eventual la toti cei care ii am acum, pastrand doar caeruleus( mi-a placut prea mult povestea lui malawi_crys legata de aceasta specie).

Cei 6 Caeruleus de acum + 12 Demasoni. Atat.
Ideal ar fi doar 16-18 Demasoni (cu cat sunt mai multi, cu atat agresivitatea intre ei este mai redusa, dar tu esti un pic limitat de spatiu) introdusi toti odata daca se poate.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Stiu ca nu am procedat corect. Articolul acela si alte topicuri legate de ciclare am citit de mi-a venit acru. Teoretic stiu cum ar fi trebuit sa procedez, dar practica ma omoara. Nu am avut si nici nu cred ca o sa am rabdarea necesara de a astepta atat timp fara pesti in acvariu. Stiam riscurile la care ma expun, dar am crezut ca a doua oara, dat fiind faptul ca nu am spalat materialele filtrante si am si adaugat substante de start cu colonii de bacterii, ciclarea sa dureze mai putin. Apa a fost curata, apoi albicioasa si verde de nu mai vedeam pestii. Acum a inceput sa dea semne de limpezire. Dupa-amiaza o sa postez si o poza sa vezi cum se prezinta acum.
Lampa UV am rezervat-o , imi va ajunge peste 2 saptamani(lipsa fonduri momentan).
Pana la urma acolo o sa ajung, la 6 Caeruleus+12 Demasoni, dar intai trebuie sa-mi fac curaj sa-i prind pe ceilalti. Cand am scos cei 6 elongatus mi-a luat vreo 3 ore sa-i prind. Apropo, ei sunt singurii care au scapat din macel deoarece i-am instrainat cu cateva zile inainte fiindca erau prea agresivi.

As mai avea in plan sa inlocuiesc inelele ceramice cu Matrix, dar nu stiu daca sa o fac acuma sau dupa ce voi fi sigur ca imi este stabil acvariul?

O zi buna,

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Update

@Lofty
Am luat in serios sfatul tau si am achizitionat 10 demasoni si inca 4 caeruleus, dar avand in vedere ca deja acvariul de 300l era populat, ce crezi ca am facut?

Am mai cumparat un acvariu de 150X37X55(bucuria nevestei mele ). Pe langa el am mai achizitionat 2 buc Eheim 2224 si o buc. Eheim 2076. Pana sa-mi soseasca acvariul, am pus in functiune cele 2 Eheim 2224 in acvariul de 300l, deoarece sunt second si erau deja populate cu bacterii, si minune, in 3 ore apa era limpede. Astfel, am dedus ca apa verde provenea din o greseala la realizarea filtrului DIY, cu toate ca in el aveam material filtrant mai mult decat este in cele 3 Eheim-uri la un loc.

In momentul de fata la acvariul de 300l functioneaza Eheim 2076 si un Eheim 2224. Mentionez ca in eheim-ul 2076 am umplut sertarele, de jos in sus, dupa cum urmeaza:
1. Eheim Mech
2. Matrix
3. Eheim substrat pro

Va rog sa-mi spuneti daca este bine si daca nu cum si cu ce sa umplu sertarele.

Ehem-urile 2224 functioneaza cu materialul filtrant cu care au fost cumparate, nu le-am desfacut inca de teama sa nu omor coloniile de bacterii. Cand o sa le desfac o sa completez sau schimb ceva cu matrix, substrat pro sau siporax ca mai mi-au ramas o gramada din filtrul DIY desfiintat.

Vreau ca, peste o saptamana sau doua, sa las la acvariul de 300l doar eheim-ul 2076 si la celalalt acvariu sa pun ambele eheim-uri 2224.

Va rog sa-mi spuneti daca ar fi ok asa sau daca nu cum sa le combin?

O zi buna,

Noua achizitie . Pozele sunt facute cu telefonul, urmeaza sa fac altele mai de calitate.

[Thumb - 2013-02-10 11.16.52.jpg]

[Thumb - 2013-02-10 11.17.27.jpg]

[Thumb - 2013-02-10 12.01.31.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 10/02/2013 12:08:41


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Un update la cum arata acvariul acum
[Thumb - IMG_2191.JPG]

[Thumb - IMG_2196.JPG]


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Si cativa pestisori
[Thumb - IMG_2245.JPG]

[Thumb - IMG_2204.JPG]

[Thumb - IMG_2228.JPG]


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

.....
[Thumb - IMG_2245.JPG]

[Thumb - IMG_2282.JPG]

[Thumb - IMG_2246.JPG]


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

.....
[Thumb - IMG_2261.JPG]

[Thumb - IMG_2260.JPG]

[Thumb - IMG_2263.JPG]


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

si nu cei din urma.....
[Thumb - IMG_2293.JPG]

[Thumb - IMG_2268.JPG]

[Thumb - IMG_2290.JPG]


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com