[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu africani 500 l  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Solutia a fost noua, sigilata si a stat la temperatura camerei de 22-24 de grade cam de vreo 10 zile de cand am cumparat-o. Acum ca am desfacut-o , sa o bag in frigider??
Nu am inteles din prospect cum trebuie sa continui dozarea la Denitrol. Azi am dat 50 ml fiind prima zi de utilizare dar mai departe nu inteleg cum trebuie administrata.
[Yahoo!]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Off topic:Am gasit niste carti in format PDF interesante, grupate pe anumite capitole, si poate va intereseaza si pe voi (ma refer la cei mai putin experimentati ... asa ca mine)
http://www.jblaquaria.petmart.co.nz/
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

mormelvio wrote:Nu am inteles din prospect cum trebuie sa continui dozarea la Denitrol. Azi am dat 50 ml fiind prima zi de utilizare dar mai departe nu inteleg cum trebuie administrata.

Nu stiu cat e dozarea normala, tot ce am gasit despre dozarea de Denitrol dupa un tratament in acvariu este: "in prima zi se dozeaza o cantitate tripla si apoi timp de 9 zile cantitatea normala.
Daca acum o desigilezi, iti recomand sa o ti la frigider la o temperatura de 10-12 grade pe parcursul celorlalte 9 zile

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Inseamna ca nu am pus suficient pt prima zi...adica am dozat 10ml/100l...deci am pus doar 50ml...daca trebuie sa pun doza tripla in prima zi asta inseamna 150ml...atunci mai trebuie sa cumpar...ca are doar 100ml flaconul...deci nici pentru prima zi nu-mi ajunge... si totusi pe cutie spune ca este pt 3000l....iar sunt in ceata

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2012 16:43:56

[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu ti-am tradus ce am gasit pe un site in limba engleza. Nu am folosit asa ceva, deci nu pot sa iti spun din experienta. Ce as face in locul tau? As mai pune azi inca 100 ml si dupa 24 ore as face un test de NH4. In functie de rezultat as decide daca as mai adauga in continuare sau nu. Daca vezi ca maine a scazut amoniacul la 0,2-0,1 atunci nu as mai pune, ci le-as lasa sa se inmulteasca singure bacteriile...

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Buna. Pai cred ca se omite ceva pe aici... La numarul tau de pesti, daca se decicla masiv aveai nh mult mai mare. Nu cred ca ai pierdut prea mult din bacterii, doar o parte. Faza anormala este ca nu este normal ca inainte de schimbul de apa sa ai nh3/nh4=0,5, iar dupa ce schimbi 1/2 din apa sa ai nh3/nh4=0,4. Cum speli recipintul acela de nh3/nh4, daca il speli? Posibil sa nu faci testul cum trebuie, rezultatele nefiind in concordanta cu realitatea.
[ICQ]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Si eu am crezut ca e ceva in neregula cu testul asa ca am testat apa de la robinet. Acolo a iesit zero. Deci testul e bun..
[Yahoo!]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Deci revenim la curatenia substratului si filtrelor, combinate cu micsorarea temporara a cantitatii hranei.
[Email] [Yahoo!]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

azi am refacut testul si se pare ca bacteriile puse isi fac efectul pt ca amoniacul a scazut la 0,1 (ca sa nu zic chiar zero)
Am continuat sa pun Denitrol si azi conform instructiunilor si sper ca pe maine sa am NH3/NH4 zero.
[Yahoo!]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

azi am studiat mai bine pestii si am observat ca boala evolueaza..au inceput si coditele altor pesti sa se zdrentuiasca. In plus am observat pe capul unor pesti niste puncte parca zici ca fac gauri in cap. In continuare pestii isi pierd din colorit pe spate sau mai exact spus inotatoarea dorsala se rarefiaza si decoloreaza...nu e rupta ci arata ca si cum ar fi periata si dai jos culoarea de pe ea...asta se vede si pe coada..

Azi am citit ceva pe un site despre boala petelor negre....si asta o am pe ciclidele galbene...nu toate prezinta aceste zone negre dar marea majoritate...
Deci e clar ca am probleme majore in acvariu si nu-l mai pot controla...
Chiar nu mai stiu ce sa fac sa scap de aceasta infectie...e clar ca o singura doza de Ektol fluid nu a fost suficienta sau este ineficient acest tratament..
Ceva solutii? Simt ca cedez....

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2012 21:07:26

[Yahoo!]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Atasez mai jos cateva imagini care arata un peste care are innotatoare dorsala rarefiata (nu rupta), petele negre pe de ciclidele galbene, si bubilele (gauri cred ca sunt) pe cap,.
[Thumb - 2b.png]

[Thumb - 4b.png]

[Thumb - 1a.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 17/03/2012 22:22:51

[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com