[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline


Sa-ti fie sanatosi!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:
Sa-ti fie sanatosi!

Merci!
Am citit si posturile tale vis-a-vis deacvariul cu RCS. Este interesant acvariul tau cu creveti dar cred ca iti faci prea multe probleme ptr 2-3 creveti care nu s-au adaptat.
Eu am gasit in acvariul meu (acum la noua amenajare), 2 RCS. Am introdus 6 buc fara prea multa aclimatizare cu 1 luna in urma. In acvariu aveam tetrazoanele. Astia 2 au scapat cu viata. Unu este rosu intens si al-2-lea este mai transparent. Nu pun mancare ptr ei. Am o poza neclara cu cel rosu.
[Thumb - DSC05661.JPG]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intr-un acvariu cu pesti intr-adevar nu prea e nevoie sa le pui mancare, caci gasesc ei. Dar intr-un acvariu doar cu creveti si cand numarul lor creste...e nevoie.
Dar edit-ul l-ai citit?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Intr-un acvariu cu pesti intr-adevar nu prea e nevoie sa le pui mancare, caci gasesc ei. Dar intr-un acvariu doar cu creveti si cand numarul lor creste...e nevoie.
Dar edit-ul l-ai citit?

Da, am citit. Destul de ciudat......
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aseara a aparut RCS-ul. E mare rau. (cam 2 cm)

Cine are femele de RCS si doreste pui cu acest mascul de exceptie......poate sa imi aduca femelele.
Tate fetele sa vina la mine...!!!!
[Thumb - DSC05679.JPG]

[Thumb - DSC05678.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2012 10:42:35

naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

BGD46 wrote:Cine are femele de RCS si doreste pui cu acest mascul de exceptie......poate sa imi aduca femelele.
Tate fetele sa vina la mine...!!!!


Ai putea sa faci bani buni de pe viulian... ca el se plange ca are doar femele dolofane bune de imperechiat si nu are masculi

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Foarte frumos exemplarul...dar eu cred ca si asta e tot o femela

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Foarte frumos exemplarul...dar eu cred ca si asta e tot o femela

Aaaaaaa........
Tu vrei sa-mi sabotezi "afacerea"! Am gasit si eu "vierul" ptr monta la mine, si tu........imi omori visele in fasa?

M-am uitat mai atent prin acvariu si am mai vazut un RCS, dar este amarat pe langa ala mare si rosu. Nici prea colorat nu e.
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

naitsirc wrote:
BGD46 wrote:Cine are femele de RCS si doreste pui cu acest mascul de exceptie......poate sa imi aduca femelele.
Tate fetele sa vina la mine...!!!!


Ai putea sa faci bani buni de pe viulian... ca el se plange ca are doar femele dolofane bune de imperechiat si nu are masculi

Pai....viulian e din Bucuresti. Il astept cu "rubensienele" la imperechere.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai nu toate exemplarele sunt la fel...ca si la oameni, unul mai mare , unul mai mic, unul ma dolofan altul mai slab

E din Buc, dar nu este in Buc

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

A evoluat frumos acvariul.Felicitari!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
rocssana
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/03/2012 12:45:16
Messages: 97
Location: Constanta
IP:
Offline

eu momentan am un acvariu de 30L,in care am asa: 6 zebre,5neoni,3 guppy (doi masculi si o femela),3 kuhlii,2 xipho (mascul si femela) si un coridoras.. in acvariu intra 30 de litri de apa,uitasem sa mentionez am filtru,pompa de aer si termometru..lumina au de la lampa mea de birou care are un neon de 9w,iar incalzitor inca nu am. temperatura apei din acvariu este constanta, 24-25 grade C...am un vas de ceramica si doua plante artificiale insa imi doresc foarte mult un acvariu mai mare,plantat.as dori sa va dati cu parerea despre urmatoarele dimensiuni si sa imi spuneti de ce anume am nevoie pt un acvariu plantat si ce plante sa imi iau...imi doresc mult de tot sa am riccia sau moss...ce ma sfatuiti sa fac/cum sa fac?
iata dimensiunile la care m-am gandit

1) 60x30x30 ( L,l,h)
2)60x30x40
3)60x40x40

chiar as avea nevoie de niste sfaturi

echilibrul in viata e ca fuga pe gheata!
[Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rocssana wrote:eu momentan am un acvariu de 30L,in care am asa: 6 zebre,5neoni,3 guppy (doi masculi si o femela),3 kuhlii,2 xipho (mascul si femela) si un coridoras.. in acvariu intra 30 de litri de apa,uitasem sa mentionez am filtru,pompa de aer si termometru..lumina au de la lampa mea de birou care are un neon de 9w,iar incalzitor inca nu am. temperatura apei din acvariu este constanta, 24-25 grade C...am un vas de ceramica si doua plante artificiale insa imi doresc foarte mult un acvariu mai mare,plantat.as dori sa va dati cu parerea despre urmatoarele dimensiuni si sa imi spuneti de ce anume am nevoie pt un acvariu plantat si ce plante sa imi iau...imi doresc mult de tot sa am riccia sau moss...ce ma sfatuiti sa fac/cum sa fac?
iata dimensiunile la care m-am gandit

1) 60x30x30 ( L,l,h)
2)60x30x40
3)60x40x40

chiar as avea nevoie de niste sfaturi

Buna rocssana !
Ti-am raspuns pe topicul tau (creat de tine). Cand scri pe topicul altui user, poti sa comentezi, sa intrebi vis-a-vis de ce are el in acvariu nu sa intrebi ce acvariu sa-ti faci. Asta se incadreaza la off-topic. Nu e suparare......dar iti trebuie putina rabdare pana iti raspunde cineva pe topicul tau.
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic update, un look nou.
[Thumb - DSC05691.JPG]

[Thumb - DSC05698.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+ 1
[Thumb - DSC05699.JPG]

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos, imi place

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Arata bine acvariul colegu! Sa-ti traiasca pestanii si ce mai ai pe acolo mult si bine!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bun bun, dar de ce schimbarea ?

Despre imperechere, vesti proaste cu Sakura ai mei - postez acum la topicul respectiv ... RCS nu au probleme, dar Sakura se duc. Am invatat sa fac diferenta intre ei - la RCS oricat de mari ar fi, tot se vede o dunga pe mijloc, si nu sunt chiar rosii - au un pic o tenta maronie, nu e un rosu viu oricum. Sakura sunt rosii de la cap la coada, un rosu intens ca de capace de coca cola si fara alte dungi pe ei vizibile.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2012 00:20:57


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc ptr aprecieri. Cand vad ca si altor acvaristi cu state vechi le place "balta" mea......imi creste pipota.
Am schimbat un pic, ........din cauza voastra. Cu alte cuvinte, nu vreau sa raman in urma.
Am schimbat substratul cu unu mai "natural", mi-am bagat un pic si degetelele si pe la lumina, am pus alte crengi.......si cam atat. Pestii sunt tot aia (3 Gurami, 6 Golden Barb, 1 SAE, 1 Oto si 3 Cory) Mai exista si vreo 5 RCS care rezista, rezista la toate "tratamentele" si schimbarile astea. Cand am pus substratul asta nou, am replantat toate plantele imediat. Nu vreti sa va imaginati cum era apa. Pe plante s-a asezat un "praf" ca la fabrica de ciment. Atunci am crezut ca arunc acvariul pe geam de nervi.
Acum lucrurile s-au mai asezat.......
Imi plac acvariile biotop. Asta incerc sa am in casa (un colt de natura).
adi-mures
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/03/2012 02:06:46
Messages: 68
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Frumos acvariu Ape limpezi si pesti fericiti !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com