[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reamenajare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

[Thumb - 2010-12-20 23.15.21.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Alta
[Thumb - 2010-12-20 23.15.21.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

De sus
[Thumb - PC210005.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/12/2010 00:55:13


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pesti cei mari vor pleca maine intru-un alt acvariu
[Thumb - PC210008.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/12/2010 00:58:45


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Alta
[Thumb - PC210021.JPG]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Si cam atat
[Thumb - PC210024.JPG]

[Thumb - PC210022.JPG]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este foarte ingrijit si promite!

Da' corabia ce cauta acolo? E cam din alt film..
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Dolly wrote:Este foarte ingrijit si promite!

Da' corabia ce cauta acolo? E cam din alt film..


Scoate relicva si trimite-o la muzeu. In locul ei baga niste Blyxa. Nu-ti va parea rau

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Corabia este primita de ziua mea de la un prieten , si o tin pana cand gasesc buturuga pe care o caut . Incerc cat de cat sa-l mentin curat intrucat cu cel dinainte nu prea imi dadusem silinta si incepusera sa apara alge si e pacat. Pana cand gasesc ce imi doresc raman cu el asa , dupa om vedea , ma mai inspir si din alte surse si sper sa imi iasa ceva dragut.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Se putea sa nu se intample ceva. Ca urmare noi pestisori black phantom tetra cred ca s-au inbolnavit , nu stiu despre ce este vorba dar aseara nu aveau nimik si azi au ceva alb pe ei , niste punctulete albe ca si cand a presarat cineva sare pe ei, voi atasa cateva poze ca sa fiu mai explicit caci altfel nu stiu cum sa descriu . ceilalti pesti nu au nimik.
Acvariu este setat de 2 saptamanii , filtru intern aquq el fan 1 plus , temperatura constanta 26 grade
[Thumb - 2010-12-21 22.15.31.jpg]

[Thumb - 2010-12-21 22.16.09.jpg]

[Thumb - 2010-12-21 22.17.14.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/12/2010 23:33:08


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Andrei

imi place evoultia acavriului fata de cum era prezentat la inceputul jurnalului.
Referitor la acele punctulete mici si albi este boala grisului.
Acuma sa scapi repede creste tmperatura in acvariu unde la 29-30 grade si in acest timp sa faci aerarea la maxim

fostul user ozy
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri. Deci in sfarsit scot si pompa de aer din cutie o bag la treaba si bag la 30 incalzitorul , noi veniti sunt singurii afectati de boala

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu ocazia asta te-ai convins si tu de necesitatea unui acvariu de carantina, nu ?

.
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Da sa stii. M-am fript odata si nu imi mai trebuie.Noroc ca inca nu am dat vechiul acvariu il mai am prin boxa deci trebuie sa-l aduc sus . In legatura cu aerarea cat de maxim sa fie ? ca eu am o pompa maricica cu doua iesiri si o cam tin la minim daca dau mai tare face valuri mari, si asa e foarte mult .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Cat de tare.... ramane la aprecierea "ochiometrului". Daca ai o pompa cu 2 iesiri, cred ca aerul pe care il da una din iesiri, la jumatate de putere e suficient.

.
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca bag si ceva albatru de metil ajuta la ceva ? toti neoni au fugit in celalalt colt al acvariului numai tetra parca le place langa jetul de bule

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2010 00:02:40


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

vereb wrote:Andrei
Acuma sa scapi repede creste tmperatura in acvariu unde la 29-30 grade si in acest timp sa faci aerarea la maxim

Hai sa dam sfatul complet si corect.Temperatura nu se creste brusc, de preferat ar fi 1 maxim 2 grade pe zi. Altfel, s-ar putea mai rau sa strici.
In legatura cu aerarea mai puternica. O poti face ori cu o pompa de aer, ori prin cresterea schimbului de gaze la suprafata apei. Cat de mult, asa cum au spus si colegii, nu putem sti. Ochiul va spune, de fapt pestii. Daca ii vezi ca incep sa stea la suprafata apei, inseamna ca le lipseste oxigenul. Atunci vei stii ce ai de facut.
Aceasta metoda de tratament este cea mai simpla si mai sugura pentru stabilitatea acvariului.
andrei Panaite wrote:Acvariu este setat de 2 saptamanii

Acest lucru mai ridica o problema. S-ar putea ca acvariul tau sa nu fie complet ciclat. In acest caz, prin cresterea temperaturii, varfurile (posibil de amoniac-nitriti-nitrati) sa o ia razna. Ar fi foarte bune niste teste la apa din acvariu si in functie de ce spun ele sa faci schimburi de apa cu apa de preferat la aceeasi temperatura cu cea bin acvariu. Exclus apa calda de la retea.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Apa in bazin azi dimineata era la 28 grade fata de 26 aseara , o las asa si maine o ridic la 29 dupa urmand sa o ridic la 30 si vedem atunci. Cat despre teste se pare ca sunt nevoi sa merg cat mai repede sa imi iau , caci vroiam sa imi iau dintracelea pentru fiecare in parte , dar cred ca o sa iau un jbl 5-1 si dupa o sa revin cat mai rpd si cu niste valori ale apei

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2010 12:55:40


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

stiu ca nu se potrivesc intotdeauna cazurile, dar si eu tocmai ma confrunt cu gris si desi am bagat aer la greu si de 5 zile am 31 de grade in acvariu, boala nu a dat inapoi ci dimpotriva a inceput sa se extinda si la alti pesti care nu aveau nimic. Asa ca ieri am inceput repede tratamentul cu JBL Punktiform Ultra si deja sanitarii par sa fi scapat de puncte. Mi s-a zis sa fac tratamentul in zilele 1-3-5 si dupa aia sa schimb cam 20% din apa si sa revin incet incet la temperatura normala.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

In prima faza ridic apa la 30 grade , cu aerare la maxim , maxim 3-4 zile ca dupa nu o sa fie bine pentru plante. , dupa care daca nu scap de aceasta boala voi recurge la alta metoada si anume izolarea lor , si folosirea albastrului de metil cu putina sare si inca un medicament pe care l-am uitat in momentul de fata . pana acum ceilalti pesti par sa nu aibe nimic . Si acum un mic update , nenea albert astept o parere de la matale . Multumiri colegului Ciprian
[Thumb - PC220004.JPG]

[Thumb - PC220006.JPG]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com