[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plante - probleme  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

mi se duc plantele
nu pot sa spun ca au dus-o bine vreodata, dar nici rau...
incep de la varf sa se "dezintegreze"... devenind ca o pasta care e luata de "val"
poate vi se pare cunoscut fenomenu' si poate stiti vreun remediu
asa se intampla cu mai toate plantele mele ajungand sa mai am 2 "manunchiuri" de "grausor" (limbile alea lungi si subtiri, nu stiu denumirea lor) si alta "buruiana" care nu stiu cum se numeste si nici nu prea stiu cum sa va explic exact ca sa va dati seama despre ce e vorba
substratul e din pietris mai fin si ceva pietricele mai mari prin el, deasupra am un strat de pietris din comert cu cenusa vulcanica. in total am cam intre 4 si 7 cm depinzand de zona.
am mai pus Nutrivit in apa, dar nu prea am vazut vreo ameliarare
date despre apa nu prea va pot da. deocamdata nu dau 250 000 pe un test PH.
cine are plante de aruncat... cersesc plante. in orsu asta nu se gaseste in comert decat aceiasi replica "mai treci duminica" si cand aduc... si ale mele arata mai bine, dar cel putin...
[Email] [MSN]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

limbile alea lungi,daca nu ma insel se numesc valisneria si asa am patit si eu,dar eu am avut o problema cu algele si am rezolvato cu apa oxigenata si am dat vina pe apa oxigenata...acum nu mai am nici un fir de valisneria in acvariu,dar am scormonit in pamint si radacinile sunt intacte...acum trag sperante ca o sa mai iasa ceva din radacinile alea...
[Yahoo!] [MSN]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

valisneria nu creste nici la mine ! am incercat de multe ori dar degeaba.. probabil probl. cu apa.
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

la mine acrescut chiar f bine pina la problema cu algele...inca n-am incercat sa mai aduc sa vad ce se-ntampla...dupa ce vad,va anuntz...
[Yahoo!] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

attilio wrote:valisneria nu creste nici la mine... probabil probl. cu apa.

Vallisneria e o planta careia ii prieste mai bine apa rece. Peste 25 de grade devine mai sensibila, stagneaza si se descompune.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Vallisneria e o planta careia ii prieste mai bine apa rece. Peste 25 de grade devine mai sensibila, stagneaza si se descompune.


asta e cauza. temperatura o am in jur de 26 - 27 C, nu scade mai jos.. iar vara o sa ajunga pe la 28 - 29 C.
[Yahoo!]
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

problema e ca toate plantele (care au mai ramas) au aceeasi "boala"
Nu am mai avut probleme cu Vallisneria Spiralis chiar si cand Anubias Minima "surerea" mai nasol.
Temperatura apei in acvariul meu se incadreaza in limitele de toleranta ale speciilor. Problemele au aparut cand le-am mutat in noul acvariu (le-am taiat din radacini), inainte mai si aruncam din ele ca se inmulteau foarte mult. De atunci nu le merge bine deloc.
Mai am prin acvariu vreo 4 "pietre" pentru aerare. Dauneaza prea mult oxigen in apa avand in vedere ca ele produc O2?
Pana la urma voi ati gasit o rezolvare?
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

FLORI AN wrote:am mai pus Nutrivit in apa, dar nu prea am vazut vreo ameliarare
Uita Nutrivitu' ala. N-are nici un efect smilie .

FLORI AN wrote:cine are plante de aruncat... cersesc plante
Eu spun sa nu mai bagi plante acolo. Probabil vor avea aceeasi soarta daca nu indentifici cauza din care mor. Pentru asta baga toate detaliile despre acvariul ala (marime, pesti, lumina ....... tot ce crezi sau nu crezi ca-i important ....... ).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

valisneria nu este chiar asa de greu de crescut cu toate ca am vazut acvaristii cu state vechi de plata care nu prea le mergea ,aceasta planta asa cum a scris si marele alb prefera o apa mai rece bogata in calciu fata de alte plante deci o apa mai dura si la un ph de 7.2 7.8 bine inteles si un substrat bogat in nutrienti daca are si fier destul va fi de un verde superb asocierea cu plante mai pretentioase nu este indicata in rest e ok

Ogar batrin dar.... cu miros fin
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
FLORI AN wrote:cine are plante de aruncat... cersesc plante
Eu spun sa nu mai bagi plante acolo.

Le-a trecut... "cum?" nu stiu...
acum nu mai am probleme si chiar au dat niste lastari noi. probabil ca era vorba de frunzele mai batrane sau mai sensibile sau... cine stie?!
asa ca-mi reiau cersitu' Are cineva plante de aruncat?
[Email] [MSN]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu tin Vallisneria la 25-26 de grade si nu are nimic! Bine, recunosc, nici nu creste spectaculos... ritmul e de 2-3 fire pe luna, cred!

Oricum, asa cum a zis si Marele Alb, da-ne mai multe detalii... Cu iluminatul cum stai?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FLORI AN wrote:
Le-a trecut... "cum?" nu stiu...
acum nu mai am probleme si chiar au dat niste lastari noi. probabil ca era vorba de frunzele mai batrane sau mai sensibile sau... cine stie?!

Un soc de pH, temperatura, acomodare?...Cred ca totusi ar trebui sa faci macar un test de pH.
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Sincer sa fiu nu prea am conditii foarte bune pentru cresterea plantelor...
Acvariu' e situat cumva in stanga geamului pe acelasi perete.
Nu prea bate soarele direct in el, dar camera e destul de luminoasa. zic eu
Mai am si un neon (nu prea mare) normal din comert albastrui, dar nu prea il mai aprind asa de des (mai multe detelii despre noen, cel putin acum nu va pot da... nu stiu)
Apa o aerez cu o pompa de aer (vibrator) Resun AC 9602 cu 3 "pietre". Strica prea mult oxigen? nu prea le am cu chimia, cu schimbu' de gaze, etc.
Pentru filtrare folosesc Resun SP 1100L.
Acvariu e inalt de 40, lung de 70, lat de 35... e acoperit cu un geam pus pe niste distantieri.
Temperatura medie 25-27. Asta daca nu e CANICULA afara
Pesti... 4 neoni, 2 vaduve negre, o zebra, 2 gurami, un conconus, si ceva guppy. mancare uscata
PH - necunoscut... inca
ce alte amanunte ar mai trebui?
Sper sa fac rost (zilele astea) de un aparat foto digital si va arat si voua cel putin cum arata (... daca am sa descopar cum sa inserez o poza de pe HDD)
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

FLORI AN wrote:Mai am si un neon (nu prea mare) normal din comert albastrui, dar nu prea il mai aprind asa de des
Plantele tale au o problema cu iluminatul. Un tub e insuficient. Daca nici nu-l aprinzi prea des ....... n-au cum sa mearga.

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Marja de temperatura la tropica pentru Valisneria este 28 sau 30 de grade limita maxima (depinzand de specie). La mine Valisneria americana (gigantea) nu are nici o problema si chiar in fiecare saptamana trebuie sa curat de puii care au impanzit tot acvariul. In acvariu am discusi la temperatura de 29-30 de grade.
Deci alta este cauza. De la lumina planta eventual stagneaza si se ingalbeneste, dar nu se topeste. Cred ca sunt ceva probleme la apa.

Acvariul meu
[Email]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pai la acvariul tau ai avea nevoie de 3 neoane sa iti mearga la plante bine, dar ar merge si doua si durata iluminarii sa fie de cel putin 10 ore

daca te-ai hotarat sa pui 3 neoane punele treptat 2 si dupa vre-o cateva saptamani al 3-lea

incearca si vei vedea diferenta

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Voi cum testati PH-ul ? ...si cam cat costa pe la voi ?
In Tg-Jiu e un singur tip de test (care zace de nu stiu cand pe un raft): o sticluta cu lichid si un recipient si ceva o hartie pt comparat, nu mai stiu producatoru' 250 000 lei
ceva sugestii...
[Email] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FLORI AN wrote:sticluta cu lichid si un recipient si ceva o hartie pentru comparat, nu mai stiu producatoru' 250 000 lei
ceva sugestii...

Cam atit costa si in Bucuresti. Inainte de a-l cumpara, verifica data expirarii. Instructiunile de folosire trebuie sa fie scrise pe cutie.
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

E bine ca nu bate soarele direct in acvariu, cu cat bate mai mult soarele in acvariu cu atat ai sanse mai mari sa ai alge, plus ca se supraincalzeste apa in perioada de vara.
Am avut si eu probleme cu cresterea plantelor pana am pus filtru + tub gofrat cu injectie de bioxid de carbon.Cum am pus bioxid de carbon din cateva fire amarate s-a facut jungla.Cel putin Valisneria s-a facut o "padure" foarte deasa.Treci si pune o sticla cu drojdie ca vad ca filtru ai sa vezi schimbare in cel mai scurt timp.
Pe langa asta sub pietris am pus Turba de la florarie asa ca pastile de fertilizant pun mai rar fiindca plantele au de unde sa se hraneasca.Cu lumina ar fi bine daca pui artificiala sa ai cel putin 0.4-0.5 w/l .
[Email]
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

calin wrote:Treci si pune o sticla cu drojdie ca vad ca filtru ai sa vezi schimbare in cel mai scurt timp. .

Ai putea dezvola idea cu drojdia... detalii ca nu am nici cea mai vaga idee desprea ce trebuie sa fac (cata drojdie, cum, unde, etc)
[Email] [MSN]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com