[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtrare carbune activ  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa ce am folosit butonul "search" de arata jerpelit si albastru, vai mama lui , dupa ce am citit o gramada de posturi de pe forumul vechi (fara link-urile de rigoare si fara poze ceea ce a ingreunat procedeul) stiu la fel de multe despre filtrarea cu carbune activ in acvaristica ca si la inceput ...adica nimik

Nu am folosit niciodata un filtru cu carbune activ asa ca experienta = 0, tot ce stiu e din ceea ce am citit si am citit(pe forum) ba ca e bun, ba ca nu, ba ca ar trebui folosit tot timpul, ba ca ar trebui folosit doar pentru scoaterea din apa unor substante chimice care au fost folositoare temporar (medicamente, tratamente aplicate pestilor in acvariul in care "traiesc", nu in cel de carantina), ba ca nu se foloseste deloc in perioada ciclarii unui acvariu, ba ca e foarte eficient la ciclare pentru inlaturarea excesului de nitritisi inlaturarea aspectului albicios, ba ca ar ramane activ cca. o saptamana, ba ca ar ramane activ cca 2 luni...


Cum e de fapt? Voi folositi filtrarea cu carbune activ? Daca da cum?, cat?, cat de des inlocuiti substanta activa? e necesara? e eficienta? e o chestiune "de moft" sau o filtrare chimica eficienta si necesara?


Multam'

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Nu folosesc. Este eficient, nu este necesar. Carbunele trebuie inlocuit cam la 2-3 luni (in functie de volumul de apa filtrat, de cantitatea de substante chimice din apa etc..).
De exemplu..daca pui in apa substante nutritive pentur plante acestea vor fi absorbite de carbune...lucru care nu este de dorit. daca faic un tratament is apoi vrei sa inlaturi substantele din apa apoi, e util.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am un filtru Resun Sp-900L, care are si un recipient cu o punguta cu carbune acolo. Ce sa fac? Sa-l las asa sau sa-l scot? acvariul e inca la ciclat, nu am nici un peste in el (doar un melc)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Eu zic sa il scoti. ingreuneaza procesul de formare a bacteriilor utile (lipsa nitratilor duce la o dezvoltare mult mai lenta a acestora)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Araldq wrote:Carbunele trebuie inlocuit cam la 2-3 luni (in functie de volumul de apa filtrat, de cantitatea de substante chimice din apa etc..).
Cam asa e. Nu se poate spune cu precizie cit de mult timp este activ.
E cam ca un burete in care se aduna mizerie. Buretele se poate imbicsi complet si intr-o saptamina si in 3 luni. Depinde de cit de mult ii dai de lucru.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Cortez problema sta asa: carbunele activ se foloseste la eliminare din apa a unor substante ramase dupa un tratament la pesti ,eliminarea a unor mirosuri din apa ,uneori ajuta si la asa zisa apa verde dar in mica masura si nu cand apa este verde de nu mai vezi pestii atat timp cat carbunele este nou bacteriile care filtreaza apa nu se formeaza pe carbune decat dupa ce eficacitatea lui scade :-) foloseste burete si nu il spala cu apa de la robinet acvariul bine plantat si nu-iti mai trbuie carbune

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In concluzie...inlocuiesc carbunele activ cu un burete sau alt material filtrant si voi folosi carbunele activ doar in situatiile in care vreau sa inlatur din apa unele substante chimice introduse ca tratament

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

ai priceput bine carbunele nu te ajuta prea mult de cat in cazurile pe care le-am scris m-ai sus dar zi cu zi trebuie folosit vechiul burete cand colonia de bacterii se va instala foarte bine cam 3 - 4saptamani vei avea o apa cristal si cand vei vedea ca se tulbura ceva in ecosistemul acavariului tau sa dezechilibrat sau incepe

Ogar batrin dar.... cu miros fin
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Sper sa nu fie offtopic.
Sunt curios, daca filtrul cu carbune activ absoarbe si substantele puse pentru incetinirea dezvoltarii algelor. Adica nu am chef ca eu sa pun substantele respective, iar monsieur filtru sa imi faca in ciuda

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pooops wrote:Sper sa nu fie offtopic.
Sunt curios, daca filtrul cu carbune activ absoarbe si substantele puse pentru incetinirea dezvoltarii algelor.


din cate am citit eu DA

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

sunt si eu curios intr-o problema daca tot suntem aici si cum nu ma prea pricep la chimie va rog sa-mi spuneti si mie: daca eu tratez apa cu aqutan ca nu prea am unde sa o las la decantat, carbunele din filtru imi neutralizeaza efectele aqutanului sau nu? In acest caz e ok pentru pestii mei sa am carbune activ in filtru?

ride free
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

nu o luati ca pe un strigat, ci ca pe o regula..

CARBUNELE ACTIV, "CAUTA" SA NEUTRALIZEZE ORICE SUBSTANYA CHIMICA DIN APA!!!!! INCLUSIV APA( REGLARE DE PH) .. ATITA TIMP CIT ESTE "ACTIV"

rezulta ca ... DA... neutralizeaza efectele aditivilor din apa, a medicamentelor, a aciditatii ..
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:CARBUNELE ACTIV, "CAUTA" SA NEUTRALIZEZE ORICE SUBSTANYA CHIMICA DIN APA!!!!! INCLUSIV APA( REGLARE DE PH)


Adica cum? ...ce inseamna "reglare PH"? Adica sa apropie cat mai mult PH-ul apei de un PH neutru? ..si daca da, chiar nu ma pricep la chimie dar, cum poate sa scada, sau sa creasca PH-ul de la caz la caz ca asta pare imposibil :o

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Cortez wrote:cum poate sa scada, sau sa creasca PH-ul de la caz la caz ca asta pare imposibil


Se poate. Natura stie ea mai bine.

Incercam si noi artificial cu "solutii tampon". Asta inseamna o solutie apoasa de sare parte tare-parte slaba (adica o sare formata din combinarea unui acid slab cu o baza tare, sau invers) combinata cu solutia partii slabe.
Solutia de sare parte tare-parte slaba va inclina pH-ul spre partea ei tare, evident, in timp ce solutia partii slabe va inclina pH-ul in favoarea ei. Suna cam naspa, sunt constient, dar e mai simplu decat pare.
De exemplu:
Avem o solutie compusa din
1. sarea parte tare-parte slaba -- acetat de sodiu si
2. Solutia partii slabe -- acid acetic
In anumite limite aceasta solutie tampon o sa aiba intotdeauna pH-ul apropiat de neutru. Daca adaugam o baza, va fi neutralizata de acidul acetic. Daca punem un acid, acesta va fi neutralizat prin combinarea cu acetatul de sodiu. Daca solutia este corect si atent preparata, pH-ul va fi stabil in jur de 7, adica neutru. Repet. Totul in anumite limite.

Val.
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Si ca sa va 'tulbur' mai tare acvariile, exemple de solutii tampon:
glicocol + clorhidrat de glicocol domeniu de pH 1,0-3,7
acid acetic + acetat de sodiu 3,7 - 5,7
citrat disodic + citrat trisodic 5,0 - 6,3
fosfat monosodic + fosfat disodic 5,8- 8,0
acid boric + borax 6,8 - 9,2
fosfat disodic - fosfat trisodic 11,0 - 12,0
Experimentele de chimie pot fi totusi foarte periculoase . Mai ales pentru pesti
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

hai ca deja suntem in ceatza

.....Adica sa apropie cat mai mult PH-ul apei de un PH neutru? ..si daca da, chiar nu ma pricep la chimie dar, cum poate sa scada, sau sa creasca PH-ul de la caz la caz ca asta pare imposibil ....

ba nu-i imposibil. in functie de cit de "activ" este, carbunele poate NEUTRALIZA pH-ul apei, chiar asa cum ai presupus. din bazic il face neutru, din acid il face neutru, daca ai "chimicale" (medicamente, fertilizanti lichizi) le neutralizeaza si p'alea, daca ai toxine (tot chimicale) aceeas chestie.

nu stiu sa-ti explic practic cum face, sau care sunt reactiile chimice, dar asta este proprietatea lui.
ca sa largesc putin aria de exemple, in cartusul filtrant al mastilor de gaze, se afla ... carbune activ. "valabilitatea" lui este de 1h30' in admosfera toxica, iese din nou in evidenta faptul ca efectul neutralizant nu este permanent, si ca "reactivul" se "uzeaza"
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc.

Nu am pretentia ca am inteles dar va dau crezare

Filtrarea cu carbune activ va intra pentru mine in categoria lucrurilor care "functioneaza, ele (si altii oameni mai destepti) stiu cum"

Bine ca exista!

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Smiley wrote:Eu am un filtru Resun Sp-900L, care are si un recipient cu o punguta cu carbune acolo. Ce sa fac? Sa-l las asa sau sa-l scot? acvariul e inca la ciclat, nu am nici un peste in el (doar un melc)


Cunosc filtrul. Scoate-l. La cat este e inutil...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com