[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa 3 saptamani de tratament pot sa spun ca vad luminita de la capatul tunelului. Sincer ma asteptam sa functioneze mai bine solutia magica, dar nici nu pot sa ma plang, a facut totusi minuni.

La ultimul schimb am replantat gazonul mai intins si am tuns plantele, arata rau, dar mai fac inca vreo 2 saptamani de tratament si dupa o sa reiau fertilizarea si isi vor reveni si plantele.

image
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E cam singura solutie la care s-au observat efecte pozitive..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rezultate clar da, am ajuns din punctul in care voiam sa desfiintez acvariul in punctul in care am cu 75% mai putine alge. Zic ca in 2 saptamani scap complet. Ca avantaje pot sa trec faptul ca nu omoara plantele, pierderi de vietuitoare nu am avut deloc. Deci, inca odata multumesc de recomandare!
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa cresti mare

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Tratamentul se poate face si in timp ce fertilizezi. Eu nu am oprit nimic in timpul tratamentului.
Sunt curios ai facut local sau pe tot bazinul o data ? Dupa tratament ai schimbat apa?
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Samy wrote:Tratamentul se poate face si in timp ce fertilizezi. Eu nu am oprit nimic in timpul tratamentului.
Sunt curios ai facut local sau pe tot bazinul o data ? Dupa tratament ai schimbat apa?


Am aplicat cate 3ml la 24h spot (1ml/10l apa). Am facut spot prin rotatie, azi pe o zona, maine pe alta si tot asa. Schimburile de apa le am pastrat saptamanal, insa in ziua schimbului intai schimb apa si dupa aplic tratamentul.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Vezi ca acolo am luat si eu teapa
Nu e 1 ml la 10 litri apa ,ci de la.1 ml pe 10 litri apa. Dupa ce miam data seama am început sa pun si cate 4 ml la 10 litri apa. Desigur am avut rezultate mai rapide. La.sfarsit am facut si un tratament tot acvariu si dupa.un schimb de apa de 40 la.suta .
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi e teama sa bag mai mult de 1ml

Acum legat de fertilizare, programul de iluminat versiunea beta 50 arata asa: 9-10 0-40% rasarit, la 12 vine blackout, la 3 revine 40% iar la ora 8 seara incepe apusul 40-0%. In programul asta care e cel mai bun moment pentru fertilizare? La 9 cand incepe sa rasara ledurile sau la 3?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2023 08:32:55

[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Eu nu am fost nici o data de acord cu pauza asta deoarece si plantele fac pauza de absortie .
Sati dau un exemplu ,perlarea plantelor denobicei apare pe la sfarsit de iluminare sau de la jumatatea programului. La tine probabil nu apare deloc sau apare si tine putin.
In cazul tau normal ca se incepe inainte sa se aprinda lumina prima data . Altfel plantele nu au ce absorbi cand lumina se aprinde.
Solutia de alge baga linistit si 3 ml la 10 l apa. Nu se întâmpl? nimic.
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate solutia magica s-a terminat, am scapat cam 90% de alge insa vallisneria aia nu prea a rezistat asa ca astazi o schimb complet, la fel si Microsorum (asta a rezistat dar nu s-a curatat complet de alge si nu vreau sa risc sa revina).
Am o curiozitate, ca inca nu stiu ce fac cu acvariul mare si desi am fost pe punctul de a-mi baga picoarele si a renunta la tot, mi-au atras atentia acvariile cu ciclide, inteleg ca acolo merge doar cu nisip, pietre si crengi. Dar nu inteleg ce lumina se foloseste. Ma gandeam la asa ceva ca si locatari: Pelvicachromis pulcher. Nu as face alt post pentru o intrebare legata de lumina la ciclide.
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Din pacate solutia magica s-a terminat, am scapat cam 90% de alge insa vallisneria aia nu prea a rezistat asa ca astazi o schimb complet, la fel si Microsorum (asta a rezistat dar nu s-a curatat complet de alge si nu vreau sa risc sa revina).
Am o curiozitate, ca inca nu stiu ce fac cu acvariul mare si desi am fost pe punctul de a-mi baga picoarele si a renunta la tot, mi-au atras atentia acvariile cu ciclide, inteleg ca acolo merge doar cu nisip, pietre si crengi. Dar nu inteleg ce lumina se foloseste. Ma gandeam la asa ceva ca si locatari: Pelvicachromis pulcher. Nu as face alt post pentru o intrebare legata de lumina la ciclide.


Poti sa faci si un alt post,daca vrei

Lumina merge si cea clasica ca si la acvariile comunitare, dar ii las pe colegii care detin ciclide sa confirme.

Stiu ca sunt neoane dedicate pt acvarii cu ciclide din lacurile malawi etc.

sau vezi aici : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/11013.page

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lumina trebuie doar pentru tine, sa vezi animalele din acvariu si sa se formeze alge pe decor (in caz ca ai hapsani vegetarieni).
Eu o prefer usor albastruie, sau alb rece.
Nu trebuie nici performant, nici puternic

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am notat, clar o sa ma duc la ciclide, sa-mi treaca lenea si ma apuc de treaba.
Legat de acvariul asta cu gradina, scuzati dezastrul, e in mentenanta
In spatele la conopida asta de pe piatra se afla vallisneria proaspat replantata, gazonul s a dus ca l au rezolvat melcii, nu mai ma chinui sa pun altul momentan, iar planta rosie a murit Acum urmeaza frecat sticla si schimb de apa.
image
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu freca geamurile. fofoseste cu incredere un spray cu clor pentru alge si altele, iar pentru calcar otet.
[ICQ]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Melcii nu ataca plantele sanatoase, doar vegetatia moarta. Deci gazonul avea o problema deja, era deja mort, altfel nu il atacau melcii.
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu l-au mancat, doar a tot cintinuat sa iasa din substrat, dar nu cred ca s a prins bine, in teorie treaba asta cu gazonul suna destul de simpla da in practica e dificil. Oricum, important e ca am scapat de alge, cu gazon am timp destul sa experimentez cand mai ma trec nebuniile. Dar cred ca nu mai fac asta fara co2.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com