[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum imi fac si eu buturuga pt acvariu?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
corleone
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/11/2007 23:25:07
Messages: 85
Location: Targoviste
IP:
Offline

cum imi fac si eu buturuga pt acvariu? e bun lemnu de salcie? si ce procese tre sa suporte pana cand il bag in acvariu?
orosia
Junior member

Joined: 23/12/2007 00:05:27
Messages: 10
Location: Baia Mare
IP:
Offline

sal , sunt un incepator .... si eu sunt interesat de buturuga din acvariu , am gasit eu ceva :

Adesea, biotopurile naturale ale pestilor contin mai multe vegetale decat roci: radacini, crengi cazute in apa, scoarte de copaci, plante scufundate. Lemnul produce un efect deosebit,mai ales daca in jurul lui se dezvolta muschi sau ferigi. Elementele naturale elimina substante acide care coloreaza apa in agalben, de aceea trebuie tratate inainte de a fi introduse in acvariu. Mai intai se perie cu grija lemnul, apoi se dezinfecteaza prin scufundarea timp de 48 de ore fie in apa de Javel (1ml/4 l cu o pastila concentrata), fie in sulfat de cupru in concentratie de 1 gr./l. Apoi se fierbe, schimband apa de mai multe ori (apa se coloreaza, semn ca acizii ies din lemn).
Tratamentul se poate continua tinand lemnul in apa 1 - 2 saptamani, pentru a se satura. Totusi, daca lemnul inca pluteste, trebuie fie ancorat cu roci, fie fixat cu un fir de nylon disimulat in substrat. Recomandam folosirea lemnului vandut prin magazine de specialitate, care de obicei este tratat in mod corespunzator. Desi nu se recomanda, se pot folosi si decoruri artificiale, de o mare diversitate, care se gasesc in magazinele de acvaristica.


Poate ne spune cineva din experienta proprie cum a facut !
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline



ce dimensiune ai vrea sa aiba?

Chestia cu fiertul nu merge decat la dimensiuni mici ..
Si niste buturugi de dimensiuni mici iti poti cumpara din petshop...
[Email] [WWW]
corleone
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/11/2007 23:25:07
Messages: 85
Location: Targoviste
IP:
Offline

pai am acvariu de 60 cu 40 si 40. daca se poate sa iasa si la suprafata ar fi super. dar mai vad. cel putin 20 cm lungime
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

corleone wrote:pai am acvariu de 60 cu 40 si 40. daca se poate sa iasa si la suprafata ar fi super. dar mai vad. cel putin 20 cm lungime


atunci cel mai bine cauti la magazine, la dimensiunile astea sigur gasesti.
[Email] [WWW]
corleone
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/11/2007 23:25:07
Messages: 85
Location: Targoviste
IP:
Offline

in targoviste sunt doar 3 pet shop-uri unde au si pesti si in niciunul nu e vreo buturuga; asa k tre sami fac eu una. e bun lemnu de salcie?
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

incearca online.
daca gasesti lemn stat in apa (care sa nu mai fie viu de multa vreme ar putea sa fie bun)
[Email] [WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dpdv teoretic orice lemn e bun ... asta e teoria ...

... in cazul tau, lemnul de salcie e chiar perfect ... ai grija doar si indeparteaza cu atentie toate bucatile de coaja ( putrezeste urat ) ... daca forma lemnului nu este cea mai fericita, poti "incropi" o buturuga din 2-3 bucati separate, prinse intre ele cu suruburi autofiletante ...

... fierberea lemnului este recomandata doar pentru a ajuta la eliminarea aerului din fibre ( lemnul devine astfel mai greu decat aerul si sta "la fund" ) ... in cazul bucatilor mari, trebuie folosita ancorarea fizica, cu bolovani si fire de guta ( folosite in pescuit ) ...

... daca ai posibilitatea si timpul necesar, atunci ia-o usurel pe cursul unui rau si uita-te dupa bucati de lemn care au stat deja in apa ... sunt ideale - curatate de coaja, lustruite, curate si inmuiate ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Nu stiu daca lemnul de salcie e bun sau nu, nu am informatii, dar stiu ca radacina de vita de vie sau trandafir arata super, mai ales daca reusesti sa prinz de ele si niste muschi. Trebuie bine curatate, tinute in apa cam o luna, si fierte de 2-3 ori in acest timp.
[Email] [WWW]
corleone
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/11/2007 23:25:07
Messages: 85
Location: Targoviste
IP:
Offline

am luat buturuga! acum o tin in cada sa intre apa in ea ca pluteste. e destul de mare, peste 50 cm.
de fiert nici o sansa ca nu am unde; nu detin nici un ceaun :stupid:
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com