[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Baryancistrus sp  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am dat peste ei pe net, si ma intrebam daca are cineva Baryancistrus sp de pe forum. M-ar interesa daca se gasesc pe la noi prin tara, daca se pot reproduce usor, cam ce comportament au, etc. Cam in comparatie cu ancistrusul cata "curatenie" face prin acvariu

De aratat arata super.
image

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Prietene, daca incep sa iti placa astia, e boala fara scapare... asculta asta de la unul care are trei acvarii cu ancistrusi si si-ar mai lua!!!

Din pacate, in Ro nu prea gasesti asa ceva! stiu pe cineva interesat si care a facut comanda in afara, insa mai este pana vine ceva concret.

Si inca ceva, pe astia nu cred ca ti-i iei sa iti faca curat in acvariu( la cat costa, e si pacat), ci din pasiune!

In ce priveste reproducerea, stiu o singura persoana care cred ca ar putea reproduce si asa ceva. De fapt, chiar in acest moment are ceva interesant pe teava( cunoscatorii stie!). Eu sper ca in curand sa apara asa ceva si in .ro, ca tare misto si interesanti sunt!

ca o simpla completare, uite
image si
image


"campionul" de la Aquarama 2005. Se spune ca ar valora vreo 2000 de coco!

http://www.seachem.ro
[Email]
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

nemo wrote:Am dat peste ei pe net, si ma intrebam daca are cineva Baryancistrus sp de pe forum. M-ar interesa daca se gasesc pe la noi prin tara, daca se pot reproduce usor, cam ce comportament au, etc. Cam in comparatie cu ancistrusul cata "curatenie" face prin acvariu


He he ... am 2 buc.... sau mai bine zic cred, sper ca am 2 bucati. Doar ca in loc de galben sunt cu alb - in rest sunt exact ca in poza pusa de tine.

Spun ca "sper" ca am 2 bucati pentru ca ii vad cam odata pe luna ! Sunt foarte speriosi si timizi. E adevarat ca au si multe locuri in care se pot ascunde. Daca nu le au se decoloreza "de frica" pana se pot ascunde - iar atunci culoarea le revine. Deci de vazut - doar noaptea, cautandu-i cu lanterna pe dupa filtru sau buturugi... .

Altfel ce sa zic - sunt foarte frumosi, au crescut mari (9-10cm)...si cam atat... de inmultit nici vorba. Nici nu stiu sigur daca formeaza o pereche sau sunt de acelasi sex...

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Dragosmane, de unde ii ai tata, ca noi murim de invidie si iti dorim sa iti traiasca !

nu ne lasa in suferinta, spune-ne si noua de la ce petshop i-ai primit cadou si cat ai dat pe ei... te rugam frumooooos!

http://www.seachem.ro
[Email]
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

lukaboy wrote:Dragosmane, de unde ii ai tata, ca noi murim de invidie si iti dorim sa iti traiasca !

nu ne lasa in suferinta, spune-ne si noua de la ce petshop i-ai primit cadou si cat ai dat pe ei... te rugam frumooooos!


Sigur, cu placere: numai ca asta a fost cam acum 2 ani !! I-am luat de la Colisa cu 120k/buc (pui de 2.5cm). Din pacate de atunici nici nu am mai vazut ... ca tare mi-au placut si mie !

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

nu pui si tu o poza? ca colisa nu mi-a aratat decat pleco sau ancistrus...

pleaseeeee!

http://www.seachem.ro
[Email]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

am gasit pe vechiul forum pe cineva care are Baryancistrus
din pacate e il Luxembourg

obi1 wrote:In primul rand va salut pe toti .
Eu locuiesc in Luxembourg si de curand am cumparat un peste care nu stiu cum se numeste.Pestele este maro cu pete albe si cu o gura ca o ventuza
Help


obi1 wrote:am gasit cum se numeste BARYANCISTRUS Species .
Dar tot nu stiu sa pun o poza aici.
Si nu stiu de ce sta tot ascuns iasa doar seara sa manace si apoi se pun cu burta in sus pe filtru la intuneric.http://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquarium/baryancistrus_species_l018.htm


lukaboy daca vreodata organizezi v'un transport de asa ceva, sunt primul pe lista.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dragosman wrote:

Sigur, cu placere: numai ca asta a fost cam acum 2 ani !! I-am luat de la Colisa cu 120k/buc (pui de 2.5cm).


si acum la ce dimensiuni au ajuns ??

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

Dragosman wrote:Altfel ce sa zic - sunt foarte frumosi, au crescut mari (9-10cm)...si cam atat...
[Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

stupid me :redcard:

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

As pune cu placere si-o poza... dar cum doamne iarta-ma sa-i conving sa-mi pozeze??? Daca reusesc sa-i zaresc din cand in cand (si asta foarte rar) asta se intapla numai noaptea (la lumina televizorului si/sau monitorului)...deci nici vorba de posibilitatea de a mai face si-o poza... sorry

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

http://www.beepworld.de/members81/heckel_cross

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am si eu un pestiuc ca cel din poza de sus-sus. Da ii cu alb in loc de galben. Imi pare rau ca-s asa departe, ca la pet shop-ul de aici au o gramada din soiul asta si mari si mici. Poate pe la toamna cand ma bate gand de Romania (daca imi iese sa vin). Si apropo, pe ai mei ii vad destul de des, ca au un "coup de foudre" cu filtrul......
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com