[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum prepar io un substrat k lumea.........pliz  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

am gasit io pe acilea câte ceva despre substratul ăsta. problema e că nu se găseşte nimic din compoziţiile astea

"amestecati foarte bine (fara apa) 30% argila verde pudra marca ARGILETZ (argila aceasta contine fier) cu 20% cu pamint vegetal fara adaosuri (in stare pura) sau, in locul acestuia turba de muschi curata sau pamint de frunze foarte descompus si 50% nisip de riu cu granulatia de 1 mm. Adaugati o cantitate mica de calciu (praf de oase, cenusa de coarne sau nisip fin de coral) pentru 10l de amestec, care apoi se batatoreste bine (uscat sau umezit) in acvariu intr-un start de 10 cm grosime. Unele persoane adauga tuf de cenusa vulcanica sfarimat, zeolit sau carbune activ in amestec pentru o mai buna fixare a radacinilor. Lateritul poate avea acelasi rol ca si argila"

asadar, ce ziceţi?
cum îmi pot face io, un debutant "avansat" un substrat k lumea; până acum a fost format din 5-6 cm de pietris de 3-6 mm
-a nu se uita ca intr-un bazin de 110*45*70 vreau sa fac un acvariu olandez si ceva pesti "pasnici"
tks

_____________________________________
nici o masă fără peşte!

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Nu -ti recomand asa o reteta eu am 27 ani de acvaristica si am incercat cu sute de substraturi si nu am auzit asa ceva calciu de oase??? parerea me ca m-ai rau de atata nu se poate ar trebui sa0ti spun o istorie intreaga despre ce contine aceasta reteta si elementele ei in parte dar nu am timp acum incearca cu ceva verificat in practica si de altii vezi ytron ,aqua medica ,sera, si altele cand vei capata m-ai multa experienta poti incerca si altceva dar daca vrei sa pui acel substrat in acvariu nu ma bag banii tai faci ce vrei cu ei tinerii acvaristi sa incerce solutii verificate de altii ca daca fac experimente si dau gres au mai putin de 1mm de a-se lasa de aceasta pasiune ne m-ai auzim

Ogar batrin dar.... cu miros fin
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

calciu ala nu-i prea bun zic eu...ar creste duritatea apei...treaba cu cenusa vulcanica am mai auzit-o...se gaseste si in Iasi la un pet shop. turba da...da pamantul ala de sub frunze descompus...mai greu, pt ca sa zicem ca odata ai sa vrei sa scoti din substrat o planta...fii sigur ca aceasta o sa iasa cu tot cu pamant si nu o sa mai vezi nik in acvariu vreo cateva ore .nu zic ca nu ai sa patesti la fel si cu turba, numai ca aia se ridica la suprafata, cum am patit si eu, si o poti strange cu un ciorpac iar ceea ce ramane o rezolva filtrul
In reteta aia nu zice nik de pietris ceva. In combinatia aia o foarte mare parte din substante ar intra direct in apa si, nus, da cred ca ai avea probleme mari de chimism al apei.
Eu personal folosesc un substrat simplu format din turba amestecata cu nisip(2-4 cm) peste care zace un strat de 5-6cm de cuartita. Mai adaug micro si macroelemente de la Sera, si ceva conuri de argila. Sa nu uit ca am si adaos de CO2. Iti zic ca merge beton
Bafta!!!
[Email] [Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

bun ,baieti
dar dupa toate astea tot nu stiu cum sa fac si io o reteta de substrat si in ce proportii fiecare element
reamintesc ca sunt din constanta, asa ca adresele din iasi nu prea imi sunt folositoare.
ce e aia cuartita iarasi u prea stiu?!
imi explica si mie cineva k lumea , asa, babeste, k la p.....i=*! :o

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

mai da nu-i in nici un caz ca la prosti...adik toti am fi fost odata prosti si acuma vezi doamne am fi "destepti"...nniiieeeee)
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

furnici wrote:bun ,baieti


ce e aia cuartita iarasi u prea stiu?!
imi explica si mie cineva k lumea , asa, babeste, k la p.....i=*! :o


Din punct de vedere al compozitiei ar trebui sa fie ceva co SiO2 majoritar bine, ici -colo ceva urme de Fe, iar ca granulatie, depinde de producator.
[Email]
pavel birta
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2009 12:29:51
Messages: 20
Location: RESITA
IP:
Offline

incearca pamant de flori.
la mine merg plantele super fain + co2 bomba + fertilizant vitaflora 2
merita sa incerci

poze acvariu
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Man, esti prea tare, ai dat reply la un post care nu mai este activ de vreo 4 ani .
Cred ca omu' nostru a gasit o solutie de atunci.
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

MihaiCalin wrote:Man, esti prea tare, ai dat reply la un post care nu mai este activ de vreo 4 ani .

stai linistit caline, nu e prima data cand o face, Deja asta il caracterizeaza
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ca sa nu mai spun si eu ca solutiile improvizate pe care le recomanda te pot umple de alge

Until you find someone worth dying for, you never really live.
nicolaepaun2008
Junior member

Joined: 13/04/2008 21:17:20
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nimeni nu contesta veridicitatea retetei, dar aceste tipuri de retete sunt pentru cunoscatori,iar dozajele pot fi ajustate in functie de parametrii apei de la retea,plantele care vor gazdui bazinul etc.Nu oricine are succes cu astfel de retete,la fel de usor un astfel de setup poate fi un dezastru.

Cu tot respectul pentru cei care au folosit astfel de substraturi dar cred totusi ca am depasit perioada in care nu aveai de unde alege.Nu vreu sa fac reclama nicicarui produs, este doar un exemplu: o cutie amarata de florapol costa nu mai mult de 30 de lei, substrat care este ideal pentru bazine fara tonine.
nicolaepaun2008
Junior member

Joined: 13/04/2008 21:17:20
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda,la fel de superficial sunt si eu, acum am vazut ce vechime are topicul.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca va usurez eu suferinta. Se inchide.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nicolaepaun2008 wrote:o cutie amarata de florapol costa nu mai mult de 30 de lei, substrat care este ideal pentru bazine fara tonine.

Io zic ca-i ideal si pentru Eriocauloni si Tonine , cel putin pentru Tonina fluviatilis . Cu Eriocaulon am pus poze cu Tonina inca nu ....... da' urmeaza.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com