[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peruvian altum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cindva, prin vara, 35-40 C , am vazut intr-un magazin din Debrecen Pterophyllum altum. Pestii aveau circa 8-10 cm si pareau in stare buna. Cica ar fi salbatici, din Peru, eu am serioase indoieli in privinta asta.
Bineinteles ca nu m-a putut abtine si-am plecat cu 6 pesti. Tipu' de la magazin i-a ambalat corect: un singur peste intr-o punga si toate pungile intr-o lada termoizolanta din polistiren expandat. Peste 4 ore am ajuns acasa si bineinteles ca nu aveam un acvariu pregatit pentru ei , nu ma asteptam sa gasesc altumi in magazin. I-am pus in "carantina" intr-un acvariu fara substrat de 200 litri in care aveam 10 pui de discus. Lumina era foarte slaba sa nu-i stresez. Altumii erau foarte speriati, mincau (Sera Discus, mixtura de inima de vita nu le placea) doar dupa ce ieseam din camera.
Dupa vreo 3 saptamini de carantina i-am pus intr-un acvariu de 450 litri cu discusi, substrat, un Echinodorus cordifolius, citeva buturugi, T=29 C GH=1, KH=0, pH~5,5 - 6, lumina - 36 W AquaGlo. Apa o schimb la picatura, 50-100 litri zilnic. Apa nu vine direct de la retea. Initial intra intr-un acvariu in care se filtreaza prin burete fin, e ceva de speriat cit noroi iese din buretele ala. De aici merge in urmatorul bazin cu aerare puternica, cred c-o sa pun si aici niste filtre. Ultimul bazin de filtrare este cu carbune activ.
Aici au devenit putin mai curajosi, nu mai trebuie sa ies din camera cind ii hranesc , totusi sint mult mai timizi decit discusii. Ii hranesc acuma cu mixtura de inima de vita si Sera Discus. Mi se pare c-au mai crescut.

In curind o sa ajunga in sarcofag , problema e ca vreau sa scap de scalarii d-acolo si sa deparazitez acvariu'. N-am crezut niciodata ca e asa greu sa dai 20 scalari clasici adulti. Poate daca erau Pangratius™ aveam mai mult succes . In sfirsit, nu conteaza, zilele astea rezolv problema cumva.

In legarura cu originea pestilor nu stiu ce sa cred. Tipu' spunea ca-s originari din natura, io presupun ca-s facuti in acvariu. Am argumente in favoarea ambelor ipoteze.
Comportamentul lor mi se pare de peste salbatic, sint timizi, mai timizi decit discusii, au miscari bruste, dau senzatia ca le lipseste spatiul. Sint asa timizi ca n-am reusit sa le fac poze, se sperie de blitz si fug in spatele acvariului. Pe de alta parte mi se par ieftini pentru niste pesti adusi din America de Sud (40-50 lei, nu mai stiu exact). Un alt argument in favoarea ideii c-ar fi reprodusi in acvariu e ca din cei 6 pesti se simt bine toti, greu de crezut sa se adapteze asa usor, chiar daca beneficiaza de apa moale (si de calitate, zic eu) exact ca la ei acasa . Le-am asigurat toate conditiile in masura posibilitatilor de amator.
De fapt nici nu prea conteaza originea.

Inca se mai gasesc altumi la Debrecen, daca sinteti amatori, ii puteti avea, nu de alta, da' am senzatia ca vorbesc singur despre ei , e pacat sa nu-i aiba mai multi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pretul este micut pot zice dar nu foarte,eu mai de graba as spune ok in captivitate din cite am inteles ar fi un Neamntz care face asa ceva dar pretul este mult mai mare decit cel salvatic.

Inca se mai gasesc altumi la Debrecen, daca sinteti amatori, ii puteti avea, nu de alta, da' am senzatia ca vorbesc singur despre ei , e pacat sa nu-i aiba mai multi .

In privinta asta nui bai si eu din 2002 as fi vorbit tot singur pina de ceva timp despre varietati de Flower Horn dar tot nu m-am plictisit de ei asa ca daca iti plac si ai timp de ei nu vad care ar fi problema.Este adevarat cind mai ai pe cineva cu care ai mai schimba o parere despre ei ar fi altceva dar asta ramine de vazut cine se incumeta,din cite stii apa moale in alte zone ale tari este o problema voi aveti un avantaj si nu pot decit sa iti urez viata usoara cu ei si bafta,poate reusesti sa le faci poze(incerca sa nu folosesti blitul ,aceste poze schimba culoarea reala a pestelui de cele mai multe ori).
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

De fiecare data cand aud ca cineva si-a cumparat un peste nou imi musc degetele de ciuda pentru ca nu am loc sa-mi cumpar si eu :protest: , pana acum cativa ani nu credeam ca e asa greu sa introduci o specie noua in acvariu....
Felicitari pentru aventura si sunt cu ochii pe Altumii tai !
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ca sa zic asa, dragul meu, m-am pastrat pentru tine la sfarsit...in fond singurul subiect acvaristic al zilei E infiorator...da` nu va mai inghesuiti sa va exprimati obtiunea de a participa la moderare/admistrare, da va rog, da poftiti. Aiurea ce-i frunu bleg... Adevarul ca-i pacat sa nu ma mai injure lumea numai pe mine...cred ca o sa-mi lipseasca tare mult asta
Am fost ocupat cu unu` care te facea ipocrit cu altcineva care ne invata ce sticla sa punem la acvariu dupa un tabel postat pe alt forum (cred insa ca omu-i personaj vindecabil ...poate-l iei de o parte ca-i aproape consatean de-al tau si ii expleci cum stau lucrurile :-) )

Asadar am reusit ...e drept partial, dar te-am facut sa scrii primele raduri despre altumii tai.
In primul rand felicitari !!!...cred ca esti primul in Romania...dar nu primul de pe forum Oricum daca mai aveam entuziasmul de alta data marturisesc ca-mi trageam unii colorati in fotoshop si-ti incropeam o farsa celebra ca aia a personajului invocat de tine de curand:p
Asa e, cu chitron am tot dezbatut problema altumilor cu ani in urma. Chiar asa nu mai stiu ce l-a oprit sa aduca caci stiu ca ii placeau extrem de mult lui. Imi intrase in cap si mie sa il fac sa-mi aduca cativa...nu mai stiu unde s-a pierdut ideea :-) s-a pierdut undeva pe axa intre am abandonat eu gandul si nu se gaseau atunci ...acuma nu mai conteaza lucru cert e ca nu i-am mai luat
De fapt am impresia ca perfectionist cum ma stii..ne avand nici macar apa aia -ca vroiam sa achizitionez un controller pentru a-mi controla conductivitatea electrica a apei...factor esential pentru baboii in cauza. Cum tu practici un gen de "carpacela" mult mai intelectuala avand macar decenta sa asculti cand ti se povesteste despre un concept nou ...nu sa scoti o alternativa la ceva ce nu stii cum functioneaza spre deosebire de alti predecesori semidocti, posibil sa gasesti o varianta de nisha...pe mine, evident, nu m-ai fi scos din ale mele. Catar batran
Iti doresc bafta din tot sufletul ...si astept pozeleeeeeeeee, da-le o votca, ameteste-i zi-le sa traga un fum fara filtru`n piept si atunci :foto:

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

succes cu ei...sunt niste pesti deosebiti...si cum zice si Sadu, hai cu pozele alea, ca murim de curiozitate...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

foarte frumos domnu' porc .... si facut si povestit... dar totui pozele vorbesc

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Altora le cereti rabdare, dar voi nu aveti si tot zoriti omul cu pozele... Uite eu astept pana isi aduce omul echipament ca lumea sa vedem culori adevarate si detalii, iar pe de alta parte chiar as avea rabdare sa ajunga altum-ii altumi (ca inteleg ca sunt juvenili) sa vedem si noi inaltime adevarata nu-i asa ?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

chitron wrote:incerca sa nu folosesti blitul ,aceste poze schimba culoarea reala a pestelui de cele mai multe ori.
Am incercat, nu merge, cu 80 W la 450 litri lumina e prea slaba, niste poze de calitate o sa am cind ii bag in sarcofag - 800 W.


chitron wrote:eu din 2002 as fi vorbit tot singur pina de ceva timp despre varietati de Flower Horn dar tot nu m-am plictisit de ei asa ca daca iti plac si ai timp de ei nu vad care ar fi problema.Este adevarat cind mai ai pe cineva cu care ai mai schimba o parere despre ei ar fi altceva dar asta ramine de vazut cine se incumeta
Ar fi chiar placut sa mai apara citiva altumi la noi . Problema cu apa moale e reala, se pare ca altumii sint foarte incapatinati la a se adapta la apa dura. Profit de ocazie sa provoc la altumi un amic din Satu Mare care are osmozor si un acvariu de 350 litri .
Mi-ar place sa mai gasesc niste altumi din alta sursa, sa nu fie frati cu ai mei (de parca ai mei ar fi frati in cazu' in care sint intr-adevar salbatici), poate-poate iese ceva .

Sandu wrote:ameteste-i zi-le sa traga un fum fara filtru`n piept si atunci
N-a mers vrazeala :aaa: ....... prin urmare am aplicat planu' B, am bagat citiva intr-un acvariu de 20 litri spre disperarea lor. Bineinteles c-am dat vina pe tine pentru traumele psihice pe care le-am provocat, sa vezi ce injuraturi ti-au tras , d-alea de la mama lor din Amazon ....... ca tot spuneai ca incepe sa-ti placa .


image...image...image...image...image


Calitatea pozelor lasa de dorit, aparatu' meu e vechi si atita poate ....... si nici io nu-s maestru la pozat . Promit c-o sa chem un amic pasionat de fotografie, posesor de aparat foto coolt cind o sa-i duc in sarcogaf.

Se observa inotatoarele mai lungi decit la scalari, punctele caracteristice si putine irizatii albastre pe operculi, sper c-o sa fie mult mai accentuate la maturitate.


Singuru' aspect neplacut il reprezinta niste remarci amuzante de genu': "te-ai apucat de scalari?" sau "de ce-ai bagat scalarii aia la discusi?" sau "de ce naiba ai dat atitia bani pe ei, arata la fel ca scalarii?"

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Oau saru` mana boierule Pentru asa ceva chiar merita sa te chinui sa-i tragi o poza...vezi de treaba ca au iesit brici.
Sunt superbi...i-am scuipat sa nu-i deochi
Sa ne tii la curent pana cand ajung la maturitate...si acum lasa-ma ca mai dau odata click pe poza

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

@MA sunt foarte misto

@intros: vezi ca a avut rezultate aplicarea stressului pe acvaristul fotograf ? ( acum ma gandesc daca nu ar trebui sa te uiti este cateva luni la poze daca tot erai dispus sa astepti )

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Sunt dispus sa astept in continuare cateva luni pentru pozele cu ei in "sarcofag", la dimensiunea si alura la care se stie ca ajunge un altum, alfel nu ma mira ca in momentul actual i-au spus unii lui MA ca iar se apuca de scalari (desi pentru mine e clar ca sunt altum-i, sa-ti traiasca MA sunt frumosi de acum ).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Toata lumea cu ochii pe tine si pe corabii, ca pe butelie! Ai o raspundere cat sarcofagu! Succes la´nmultire! image

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

ca tot vorbim de altumi...bagati un ochi la linku' asta

http://clubaquaplant.org/forum/index.php?topic=12229.0
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Marti wrote:ca tot vorbim de altumi...bagati un ochi la linku' asta

http://clubaquaplant.org/forum/index.php?topic=12229.0

Misto linkul dar il cred ca l-a mai pus cineva mai demult...parca Intros ...oricum o eventuala provocare pentru Porcu` din cate stiu ii mai plac si plantele :-) ...nu numa` altumii.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu ce te pomenesti ca va apucati si de invatat thailandeza ce va apucat.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Feeerie ! A trecut ceva timp de cand am vazut acvariul personal al lui Amano, de la dansul acasa si s-a dezvoltat superb. Primul setup a trebuit refacut ptr ca i s-au prabusit elemente de hardscape (bustenii) la un cutremur. A mai avut la prima varianta altum-i dar acesia sunt si mai frumosi.

De remarcat pe imensa masa se afla o mica combinatie de plantute - este ultimul gadget in materie de design submers/emers de stil asiatic si se numeste wabi-kusa. Puteti gasi pe Google mai multe exemple.

Tipul imbracat in alb, european (singurul) cu codita, este Felipe Oliveira, portughez, a castigat anul trecut sectiunea de acvarii categorie peste 200 litri la AGA, anul acesta la ADA locul 10.

Revenind la acvariul lui Amano ati vazut in spate cateva fire de Ludwigia repens? Plantele emerse cu frunze mari sunt oare varietati de Spatiphyllum? De asemenea mai are o planta care se zareste discret, are frunze foarte lungi si subtiri, nu este Eleocharis, nici Cyperus helferi, o fi vreo varianta de Vallisneria nana ? (asta e subtire, dar ajunge totusi la 60 cm inaltime)... Oricum ce imi place este aspectul sobru, natural, de variante de verde, (doar Ludwigia repens aceea portocalie ascunsa parca cu oarecare jena prin spate...) si doar pestii (si characide pe langa altum-i) dau accentele de culoare si miscare. Orice s-ar spune, Amano ramane un maestru....


PS Marti - multumiri ptr link-ul inspirat.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Incepind cu 1 octombrie 2007, altumii au ajuns in sarcofag impreuna cu 6-7 discusi, vreo saptamina nu i-am vazut. De vreo 2-3 zile au binevoit sa-si arate serrenisimele moace .
De remarcat e ca discusii au fost mult mai curajosi, au iesit primii din ascunzatoare, au inceput sa manince primi, exact cum anticipasem. Si mai interesant e ca neonii stau in cird de cind au aparut dusmanii de moarte , desi altumii nu arata nici un interes pentru ei. De urmarit .......

Poze o sa fac cind o sa fie intuneric afara, altfel nu se poate.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Poze o sa fac cind o sa fie intuneric afara, altfel nu se poate.
Asta-i pentru cine vede mai rau, ca mine!
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Aha, acuma pricep si eu, afara se face intuneric de mai multe ori.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Aha, acuma pricep si eu, afara se face intuneric de mai multe ori.


Eu nu prea pricep, s-a facut intuneric de vreo doua ori de cand a zis Porcu , ca ne arata poze .
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com