[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cataracta la pesti ???  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Pushica
Junior member

Joined: 02/03/2005 00:27:08
Messages: 25
Location: Craiova
IP:
Offline

avem si noi o problema: o femela de plati are un ochi un pic umflat si peste el are o pielita alba exact cum au oamnenii la cataracta

intrebare: ce poate fi?
intrebare2: se poate trata?
intrebare3: cum?
intrebare 4: trebuie izolata de ceilalti pesti? e o boala care se poate transmite sau nu?

mentionez ca alte semne de boala nu are, adica inoata normal, are pofta de mancare, chiar mai are un pic si naste, nici ceilalti vivipari din acvariu nu sunt bolnavi

Multumesc anticipat!

daca pestele tau sta cu burta in sus sa stii ca nu inoata pe spate ... mortua est ...
[Yahoo!] [MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... asa cum a zis Leo, ai apa "nasparlie" [ acida ] ... probabil ca sunt pesti prea multi, apa prea putina sau o combinatie din astea doua ... fa schimburi de apa ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pushica
Junior member

Joined: 02/03/2005 00:27:08
Messages: 25
Location: Craiova
IP:
Offline

koala wrote:... asa cum a zis Leo, ai apa "nasparlie" [ acida ] ... probabil ca sunt pesti prea multi, apa prea putina sau o combinatie din astea doua ... fa schimburi de apa ...


Apa e Ok, filtrata, aerata, am respectat toti parametrii, dar le-am pus acum cateva zile niste tubii in cosulet, pe care le-am spalat bine in prealabil, se poate sa fie un microb adus de tubii? Sa fie o infectie? Vreau sa stiu ca sa nu mai repet "figura". Le-am mai dat si in alte randuri tubii dar nu s-a mai intamplat ceva asemanator. Oricum am schimbat apa, am dezinfectat filtru, nisipul plantele, tot. I-am pus si rivanol in apa, sper sa se vindece. Va tin la curent. Multumesc pentru sfaturi.

daca pestele tau sta cu burta in sus sa stii ca nu inoata pe spate ... mortua est ...
[Yahoo!] [MSN]
crysty
Member
[Avatar]

Joined: 29/10/2004 16:05:50
Messages: 193
Location: bucuresti, drumul taberei
IP:
Offline

Pushica wrote:Oricum am schimbat apa, am dezinfectat filtru, nisipul plantele, tot. I-am pus si rivanol in apa, sper sa se vindece

:shock: Cum ai dezinfectat filtrul si nisipul si....... tot? Cred ca ai facut mai mult rau!?! Ai schimbat toata apa?
[WWW] [Yahoo!]
Pushica
Junior member

Joined: 02/03/2005 00:27:08
Messages: 25
Location: Craiova
IP:
Offline

crysty wrote:
Pushica wrote:Oricum am schimbat apa, am dezinfectat filtru, nisipul plantele, tot. I-am pus si rivanol in apa, sper sa se vindece

:shock: Cum ai dezinfectat filtrul si nisipul si....... tot? Cred ca ai facut mai mult rau!?! Ai schimbat toata apa?


am mutat pestii in alt acvariu, am fiert din nou nisipul, si filtrul l-am spalat bine si am dezinfectat cu rivanol

daca pestele tau sta cu burta in sus sa stii ca nu inoata pe spate ... mortua est ...
[Yahoo!] [MSN]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pushica wrote:
am mutat pestii in alt acvariu, am fiert din nou nisipul, si filtrul l-am spalat bine si am dezinfectat cu rivanol


Ai facut cea mai mare greseala! Ai scapat cu succes de toate bacteriile si sunt sigur ca nu ai ajutat cu nimic pestii care tot bolnavi au ramas cu tot acvariul "curat"... Nu se fac aceste manevre radicale decat in cazuri extrem de rare si atunci pregatesti din timp un alt bazin in care sa ti pestii pe perioada de ciclare.
Acum trebuie sa ti pestii in bazinul de care spuneai cel putin 3 saptamani.
razec
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2004 17:22:16
Messages: 47
Location: Iasi
IP:
Offline

Sal.Pushico in primul rand cataracta este o boala a batranetii si nu cred ca este cazul platicii tale, in al 2-lea rand cataracta este o boala incurabila la om cat si la restul animalelor,nu este contagioasa,nu o deranjeaza decat putin la vedere,pe ea ,cat si pe tine,observ,. Dar poate fi si alt ceva o infectie mai veche trecuta cu vederea care sa agravat putin,sau mai probabil pH-ul acid din acvariul tau combinat cu schimbul radical al mediului. Cu Rivanol unguent poti incerca o aplicare locala,dar pestele tb. separat pt. un tratament eficient.Mai poti incerca cu Ocuvite Lutein pastile 1 la 20l, sau Cloramfenicol injectabil 1 flacon la 50l, pt.toti pestii tai .BAFTA!!!

Eu si pestii mei.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com