[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor, pestii mei au gris  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AlexandraMihaela19
Unripe member
[Avatar]

Joined: 28/05/2024 02:32:09
Messages: 3
Location: Bacau
IP:
Offline

Hello, am nevoie de ceva sfaturi. Am acvariu Startup 40 led de la Diversa si odat? cu el era inclus ?i sistem iluminare Led 6W, capacitate 25 L, filtru intern Claro 300, Înc?lzitor 25W cu termostat ?i un termometru de lipit pe sticla. Acvariul are doar o planta decor artificiala pietri? multicolor ?i 2 decora?iuni unde sa se ascund? ( o buturuga si un pod ) materiale plastic sau r??in?, nu mi dau seama, sunt cump?rate de la petshop. Problema mea este urm?toarea: fiind încep?toare nu am ?tiut pa?ii de ciclare ?i de preg?tire a apei, urmând indica?iile celor de la petshop ( apa fiarta f?r? solu?ie pt bacterii sau pt clor. Am aproape 2-3 sapt de cand am pestii schimbarea de apa nu am f?cut o treptat ci mai degrab? toat? odat? cam odat? la sapt. O harababura totala... am uitat sa men?ionez ca la început am avut 3 guppy, unul a murit primul, 6 neoni ( 2 au murit ast?zi unul dup? altul) ?i 6 zebre. Dup
? ce a murit primul guppy I am pus sub tratament cu sera omni pur A , urmând indica?iile, dup? 4 zile am v?zut ca sunt mai bine am schimbat apa toat? dup? indica?iile celor de la petshop( nu dau nume pt a nu face reclama proasta ) .dup? ce am l?sat apa la ciclat 2 ore am pus 10 ml de solu?ie de bacterial combi sistem dai 10 ml de conditioner tonic prophylactic amândou? de la easy life. Ast?zi dup? ce au murit cei 2 neoni cei de la petshop au zis ca au gris ?i miau dat sa pun de la promedivet Verde de malachit forte. Pe lâng? asta am m?rit temperatura ?i de la 27 ° care era înainte
pe la înc?lzitor am pus altul care
înc?lze?te mai mult (thermo plus 25) iar temperatura acum are undeva pe la 30. Am pus ?i 2 linguri de sare de mur?turi cum am citit pe aici. Pesti sunt mai bine acum p?rerea mea, în sensul ca nu mai plutesc f?r? se se mi?te prin acvariu, nu mai stau pe fundul acvariului dând semne ca s-ar freca de pietri? , parca sunt mai vioi. Va ata?ez ni?te poze ?i va rog dati-mi sfaturi ce pot sa fac pe viitor ce tratament sa le dau, referitor la apa ?i la solu?iile care merg pentru ei, iar la ce solu?ii am acum pentru ei dac? sunt bun? care e metoda optima de administrare . Sunt la început de drum ?i orice sfat este mai mult decât binevenit . Va mul?umesc
[Email]
AlexandraMihaela19
Unripe member
[Avatar]

Joined: 28/05/2024 02:32:09
Messages: 3
Location: Bacau
IP:
Offline

Din p?cate pozele sunt de dimensiuni mari ?i nu pot sa le încarc aici . Le pot trimite pe mail pentru cine vrea sa ma ajute.
[Email]
AlexandraMihaela19
Unripe member
[Avatar]

Joined: 28/05/2024 02:32:09
Messages: 3
Location: Bacau
IP:
Offline

AlexandraMihaela19 wrote:Din p?cate pozele sunt de dimensiuni mari ?i nu pot sa le încarc aici . Le pot trimite pe mail pentru cine vrea sa ma ajute.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12956
Location: Bruxelles
IP:
Offline

E foarte greu de urmarit, ai scris cu diacritice si forumul nu accepta caracterele, nu le afiseaza corect.

Vezi topicul colegului de aici referitor la gris:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/49742.page

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com