[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pozitionare corecta IN-OUT  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

Salut,
De cateva zile tot caut pe net pareri despre pozitionarea ideala a tevilor de In si Out ale filtrului extern pentru a avea o circulatie a apei corespunzatoare.
Suncer sa fiu, mai rau m-am zapacit decat sa ma lamuresc

Am un acvariu micut, de 54 litri, plantat, filtru extern Eheim Eco Pro 130 si tevi inlet/outlet Aquario Premium Neo Flow ver.2 cu lily pipe in capat. Dozez si CO2 din butelie (1 bula/sec).
Momentan am tevile pozitionate una langa cealalta pe geamul din spate al bazinului (coltul stanga) cu out-ul orientat spre lungimea acvariului. Ideea este ca am si niste plante de fundal pe care mi le zburataceste rau (s-au si aplecat saracele intr-o parte, una peste alta)

Poate ma ajutati voi cu pareri, vreun link util, scheme, poze, ceva sa ma lamureasca.

Multumesc!
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am OUT il in stanga cum ai tu, dar INul este in dreapta.

Eu asa le-as pune pentru o circulatie mai buna.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Eu le-as pune in colturi opuse, eu am in-ul cat mai aproape de filtru(furtunul scurt) si out-ul in capatul bazinului (furtunul lung)

#Colectiv
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

logica spune ca optim este sa fie puse ambele pe acelasi perete lateral si out-ul orientat spre lungimea acvariului.

daca le pui in colturi opuse, apa va circula preponderent pe linia dintre out si in, ca apa intotdeauna alege calea cea mai scurta

or noi in acvariul dorim ca apa sa ia o cale cat mai lunga, ca sa duca nutrienti peste tot

cand pui in si out pe aceeasi laterala, apa este fortata de out sa se duca spre laterala opusa pe la suprafata, dar pentru a iesi din acvariu este fortata sa se intoarca inapoi (pe dedesubt), deci este o cale mai lunga

in practica nu prea conteaza, daca acvariul este mic sau daca filtrul este puternic.

dar in loc sa intrebati in stanga si in dreapta, eu daca as fi in locul vostru as experimenta punand tevile si asa si asa si apoi as pune in acvariu niste mancare tip fulgi care pluteste in masa apei si as vedea care este pozitionarea tevilor care face ca mancare aia sa se plimbe cat mai mult in acvariu; ca circulatia apei mai depinde si de hardscape, plante etc deci fiecare acvariu e diferit

in definitiv de aia e misto hobby-ul asta, ca poti sa si experimentezi

This message was edited 3 times. Last update was at 19/10/2023 16:35:12




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am un acvariu cu in/out in colturile opuse si unul cu ele puse unul langa altul.
Sa moara Jenica Nemuritoru daca vad vreo diferenta.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu am un acvariu cu in/out in colturile opuse si unul cu ele puse unul langa altul.
Sa moara Jenica Nemuritoru daca vad vreo diferenta.


De acord, consider ca pozitia furtunelor este prea putin importanta in ecuatia aceasta

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:dar in loc sa intrebati in stanga si in dreapta
- Cuvinte alese neintelept pentru un forum de acvaristica, pe vremea mea, asa se proceda pe forumuri : unii intrebau, altii raspundeau si toata lumea era fericita

#Colectiv
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Thereau wrote:
Humbert wrote:dar in loc sa intrebati in stanga si in dreapta
- Cuvinte alese neintelept pentru un forum de acvaristica, pe vremea mea, asa se proceda pe forumuri : unii intrebau, altii raspundeau si toata lumea era fericita


Neah, aproape nimeni nu era fericit (in sensul de multumit). De cele mai multe ori, cand punea unul o intrebare, apareau 10 insi cu raspunsuri diferite care se si incaierau de nu mai intelegea nimeni nimic. :-)

Stiu f bine, sunt pe forumurile de acvaristica de 15+ ani.

E bine sa intrebi, ca sa nu faci greseli costisitoare. Dar la anumite lucruri, cum e cel de fata, poti sa experimentezi, ca nu costa nimic.

Mai ales ca Aurel79 scrie in clar ca dupa ce a citit pareri mai mult s-a zapacit decat lamurit.



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

La acvarii mai mari, treaba cu circulatia apei se rezolva cu pompe de curenti.
La un acvariu de 54 litri, ca in cazul de fata, e treaba de 2 minute sa muti o teava din stanga in dreapta.
Circulatia apei poate fi influentata de filtru, de gradul de colmatare a filtrului, de decoruri, etc.
Da cu banul, aseaza-le intr-un fel - daca dupa 1-2 saptamani ti se pare ca nu e in regula, muta teava.
Cum vorbeam si cu un coleg de forum zilele trecute, nu exista 2 acvarii identice si ce merge la mine nu e obligatoriu sa mearga si la tine.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

Multumesc tuturor!
Voi face permutari sa vedem ce iese
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Montati un robinet pe furtunul de iesire, pentru a reduce debitul.
Pozitionarea si orientarea OUT este cea mai buna. (apa pleaca pe sus si se intoarce pe jos la intrare)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com