[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cub 20 litri (25x25x30) - teste  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mai poluez vechiul topic (doar pe mine ma polueaza olfactiv ciclarea ) asa ca scriu aici.

Sumar:
Dennerle 25x25x30 de 20 de litri
Lampa Chihiros C251 (~1100 lumeni) + dimmer
Substrat Manado Dark (nu pluteste!) + JBL Volcano
Filtru Dennerle Corner + extensie (siporax mini) + cartus interior umplut cu matrix

Momentan am dat drumul la ciclarea substratului de vreo 2 zile, am aruncat niste mancare de peste pentru amoniac, substratul fiind inert.
Inca nu m-am hotarat ce plante pun, in orice caz chestii easy, ma gandesc inca daca bag si CO2 sau nu; am gasit un accesoriu de bagat gazul inline pe iesirea filtrului, ceea ce mi se pare nemaipomenit. Pe scurt, am luat prostia asta care ma astept sa nu scoata nici macar o bula, pentru respectivul accesoriu.
Daca ma hotarasc, o sa iau un Dennerle M200 Sodastream, gasesc lejer unde sa le schimb cu unele umplute, iar daca 500gr ma tinea 5 luni la 55 litri, cred ca o butelie ma tine 1 an la cubul asta miniscul.
Singurul dubiu pe care-l am e sa nu cumva sa nu pot doza suficient de fin/putin pentru acvariul asta.


Dennerle Nano Cube 20 litri
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Online

Nu am: nimic de scris. (sustin proiectul)

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2023 18:14:20


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2262
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fain fain si bafta, dar veatza fara poze e nasoala
Daca vrei plante easy nu trebuie CO2 ??

Sustin si eu proiectul, dar vreau sa vad si ceva poze sa mi delectez ochisorii

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2023 19:24:30


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Momentan nu e nimic de vazut, e doar cubul in care am pus substrat, filtrul, si 2 coli A4 pe partile expuse la lumina
Oricum o sa-mi fie rusine si dupa ce-l plantez, momentan n-am luat nici lava rock pentru decor; luasem ceva din Hornbach (roca vulcanica pentru gratar...) dar mi se par prea mici, o sa le folosesc poate ca accent.
Deci am cam 3-4 saptamani sa-mi cumpar 2-3 cataroaie de roca vulcanica, sau unul urias, si sa ma hotarasc pe lista finala de plante.

Nu stiu sigur daca merg pe easy sau nu, imi place foarte mult rotala bonsai si niste Anubias. In orice caz, orice planta ar beneficia si de CO2, iar eu as beneficia de cat mai putine alge.
La fostul a mers cum a mers fara CO2, dar dupa ce am bagat cu difuzor inline... Alta viata, mi-am facut mocheta de monte carlo fara prea mari eforturi, dar pentru ca n-am bagat din prima aveam BBA grupa mare.
Apoi nevasta a vrut recliner sau canapea mai mare asa ca a disparut cu totul

Dar acum am un colt pe birou, am primit si permisiune (cu chiu cu vai), si as vrea sa-mi iasa nu bine, dar macar mai bine ca data trecuta, din prima.

Sincer nu o sa am pretentii vizual vorbind, le arunc acolo si ce o fi o fi, important e sa-mi placa mie ca o sa-l vad 24/7.
De asta ziceam ca o sa-mi fie un pic rusine!

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FFS am scris 10 minute la edit despre plante si rusini, despre cum am facut eu o schita frumoasa care nu se pupa cu acvariul micut, apoi am dat alt tab ca sa dau copy/paste la acest filmulet nemernic care urma sa exemplifice niste chestii si mi-a disparut tot textul...

Pe scurt, bacopa caroliniana pentru mascat filtrul, bacope salzblabla purple langa, limnophila hippuroides in coltul opus filtrului, niste bolovani pe care sa fie o buce kedang si poate niste anubaias interesante de le-am vazut pe Aquasabi.
Si ma chinui sa ma hotarasc la mocheta, initial ma gandeam la marsilea hirsuta dar parca nu-mi place, apoi ma gandeam la staurogyne repens care-mi place dar parca e prea mare; iar monte carlo nu mai vreau
Poate eleocharis mini...
Si vazusem si Rotala rotundifolia "Singapore" tot pe Aquasabi, dar nu-i loc muica...

Ma rog, si niste limnobium la suprafata. Laevigatum sau spongia ca e mai mic.


Macar las filmuletul, cu mentiunea ca NU va arata ca nici 10% din ce-i aici...
Vizionare placuta.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/08/2023 21:58:53


Dennerle Nano Cube 20 litri
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru nano cuburi merg foarte bine variantele pitice: anubias nana petite (cu varianta si mai frumoasa “pangolino”) si bucephalandra micrantha needle leaf. Singurele variante de anubias si buce care se potrivesc la dimensiunile astea.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pentru o varietate mare de buce si anubias, iti recomand sa vorbesti cu colegul Narcis

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
fish & shrimps
Junior member

Joined: 05/03/2023 12:19:21
Messages: 92
IP:
Offline

Hemianthus micranthemoides + diverse anubias +/- buce (mai pretentioase) + moss.
Ai uitat sa cumperi Aquabasis.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/08/2023 09:12:41

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Multumesc Dan de recomandare. Toate bucephalandrele se preteaza, cu specificatia fara co2, mai putina lumina. Ca idee, am kedagang in bazinul co co2, are frunzele de 3 ori cat cele din bazinele fara co2. Micranthemoides creste prea mare, e invaziv, il tundeam des, cel tarziu la 2 saptamani. Foarte frumos, des, dar sa stai cu foarfeca pe el. Anubias am de toate, dar cel potrivit ar fi nana barteri petit. Daca esti interesat, imi poti da un mesaj sau tel, gasesti lejer nr pe forum sau ti-l dau in privat.
[ICQ]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Online

Hybrid wrote:Deci am cam 3-4 saptamani sa-mi cumpar 2-3 cataroaie de roca vulcanica, sau unul urias, si sa ma hotarasc pe lista finala de plante.

Daca ar trebui sa fac un bazin mic, nu as' baga roca vulcanica. (DragonStone este mult mai potrivita si estetica)

Inafara criteriilor estetice, are si o capacitate mai buna de colonizare a bacteriilor fata de LavaRock. (comparatia se refera la pietroaie in bazin, nu la sparturile din filtre)

De asta: ar fi bine sa bagi in timpul ciclarii o piatra poroasa ca sa ai mai mult spatiu de colonizare.

Alt aspect: poti 'prinde' mai multe plante "epifite" pe DragonStone.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am sa bag iar dragon stone, m-am saturat de ea data trecuta; o sa bag o lava cinstita si gata; macar nu scurge constant smacaz din ea

@narcis multumesc pentru sfaturi; eu oscilez spre co2 pentru celelalte plante, voiam kedagang pentru ca-mi place foarte mult cum arata, urma sa acopere un pietroi central si mare, practic cel mai mare, si mai voiam pe 2 mici sa pun un anubias pangolino din asta si unul si mai sus cu unul din asta .
Fiind foarte mici ultimele doua ma gandesc ca n-ar fi fost probleme iar aia mica si alba o puneam undeva mai aproape de lumina.

Daca traiesc si se acomodeaza bine, daca nu, macar am incercat, a fost un experiment.

Acum ca-mi zici ca ala e foarte mare... nasol; dar macar creste greu nu? Pot sa-l tin sub control la dimensiuni via tuns, ma gandesc, nu?

This message was edited 2 times. Last update was at 10/08/2023 21:53:55


Dennerle Nano Cube 20 litri
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:
Hybrid wrote:Deci am cam 3-4 saptamani sa-mi cumpar 2-3 cataroaie de roca vulcanica, sau unul urias, si sa ma hotarasc pe lista finala de plante.

Daca ar trebui sa fac un bazin mic, nu as' baga roca vulcanica. (DragonStone este mult mai potrivita si estetica)

Inafara criteriilor estetice, are si o capacitate mai buna de colonizare a bacteriilor fata de LavaRock. (comparatia se refera la pietroaie in bazin, nu la sparturile din filtre)

De asta: ar fi bine sa bagi in timpul ciclarii o piatra poroasa ca sa ai mai mult spatiu de colonizare.

Alt aspect: poti 'prinde' mai multe plante "epifite" pe DragonStone.

De acord ca dragon stone arata mult mai bine si ca este un suport mult mai atragator decat lava rock. Dar dupa parerea mea lava rock e mai poroasa sideci o casa mai spatioasa pentru coloniile de bacterii benefice(si ma refer la bolivani de aproximativ 20 cm nu media ptr filtre gen Matrix).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici eu nu contest ca arata infinit mai bine dar... Daca mergeam dupa aspect luam Seiryu sau rhino stone.

Dennerle Nano Cube 20 litri
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Da, kedagang e una din cele mai frumoase bucephalandre.. Anubiasii aia, superbi. Nu vad de ce nu ar merge, cu putin co2 si mai spre lumina.
Iar micranthemoides, creste cat o lasi. Daca are de toate, formeaza un gazon frumos, verde, dar trebuie tuns scurt. Se intinde peste tot, trebuie delimitat sau tinut din foarfeca si aspirat la tuns. Fiind un bazin mic, e usor de controlat.
Da-mi un semn sa iti trimit un film sau poze cu kedagang, daca nu te gasesc eu prin telefon????.
[ICQ]
fish & shrimps
Junior member

Joined: 05/03/2023 12:19:21
Messages: 92
IP:
Offline

Hybrid wrote:Nu am sa bag iar dragon stone, m-am saturat de ea data trecuta; o sa bag o lava cinstita si gata; macar nu scurge constant smacaz din ea

@narcis multumesc pentru sfaturi; eu oscilez spre co2 pentru celelalte plante, voiam kedagang pentru ca-mi place foarte mult cum arata, urma sa acopere un pietroi central si mare, practic cel mai mare, si mai voiam pe 2 mici sa pun un anubias pangolino din asta si unul si mai sus cu unul din asta .
Fiind foarte mici ultimele doua ma gandesc ca n-ar fi fost probleme iar aia mica si alba o puneam undeva mai aproape de lumina.

Daca traiesc si se acomodeaza bine, daca nu, macar am incercat, a fost un experiment.

Acum ca-mi zici ca ala e foarte mare... nasol; dar macar creste greu nu? Pot sa-l tin sub control la dimensiuni via tuns, ma gandesc, nu?


Incearca Galapagos Rock (1 bucata, fara sot)
https://www.nevertebrate.ro/roca-vulcanica-aquadeco-galapagos-rock-0-8-1-2kg-18008
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hybrid wrote:Nu am sa bag iar dragon stone, m-am saturat de ea data trecuta; o sa bag o lava cinstita si gata; macar nu scurge constant smacaz din ea


Data trecuta ai bagat-o ca atare, asa cum ai luat-o? Trebuia sa o speli, sa o freci bine cu peria si ar fi aratat alfel, nu mai curgea nici ectoplasma din ea..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salut,mult noroc cu proiectul
Imi place ce ai de gand cu mici excepti . (Le sti deja)
Acum in legatura cu rocile si eu asi pune Seiryu in asa bazin mic mult mai bine da aceasta roca daca este pusa unde trebuie decat un dragonstone.
Bafta
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Hybrid wrote:Nu am sa bag iar dragon stone, m-am saturat de ea data trecuta; o sa bag o lava cinstita si gata; macar nu scurge constant smacaz din ea


Data trecuta ai bagat-o ca atare, asa cum ai luat-o? Trebuia sa o speli, sa o freci bine cu peria si ar fi aratat alfel, nu mai curgea nici ectoplasma din ea..



Ete scart, am spalat 2 ore la ale mele si tot dupa un timp se scurge . Asa sunt dragonstone se Macina mai mereu in apa
[Email]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Hybrid wrote:Nu am sa bag iar dragon stone, m-am saturat de ea data trecuta; o sa bag o lava cinstita si gata; macar nu scurge constant smacaz din ea


Data trecuta ai bagat-o ca atare, asa cum ai luat-o? Trebuia sa o speli, sa o freci bine cu peria si ar fi aratat alfel, nu mai curgea nici ectoplasma din ea..


Extra frecata, si am pus si dus-ul pe ea, fara para, cu jetul cel mai gros
Cum zice si Samy, chiar de o cureti luna se mananca in timp, plus ca intra mizerie din acvariu prin gauri; eu vreau ceva simplu, fara batai de cap, nu sa ma apuc sa scormonesc in dragonstone dupa kk de betta

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Da, kedagang e una din cele mai frumoase bucephalandre.. Anubiasii aia, superbi. Nu vad de ce nu ar merge, cu putin co2 si mai spre lumina.
Iar micranthemoides, creste cat o lasi. Daca are de toate, formeaza un gazon frumos, verde, dar trebuie tuns scurt. Se intinde peste tot, trebuie delimitat sau tinut din foarfeca si aspirat la tuns. Fiind un bazin mic, e usor de controlat.


La kedang ma refeream sa o controlez din foarfeca.

Dennerle Nano Cube 20 litri
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com