[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Calitatea Dennerle ?i seriozitatea Nevertebrate"  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare, mai jos am sa va povestesc cum m-au lecuit cei doi din titlu de hobby-ul acvaristicii.
Am cump?rat anul trecut un acvariu Dennerle nano cube de 60 litri de la Nevertebrate. Am investit în el ?i munca ?i bani, ca fiecare dintre voi ca na, sa arate frumos ca de aia l-am f?cut.
S?pt?mâna trecut? ce sa vezi, s-a spart minunatul acvariu din senin. Apa peste tot prin casa, toate vie?uitoarele moarte (cred ca aveam 100 de creve?i, si vreo 10 pe?ti?ori. Era bine plantat acvariul, am pierdut ?i toate plantele.
Spala apoi perdelele, du covoarele la spalat, curata canapeaua, o adev?rat? distrac?ie. S-a umflat ?i parchetul pe deasupra. O adev?rat? nebunie, nu va doresc s? p??i?i asa ceva.
Bun?....Sun la Dennerle si le zic ce s-a întâmplat, omul îmi zice sa trimit poze.
Am trimis ?i poze ?i video cu dezastrul.
Acum zece minute ma suna cineva de la Nevertebrate ?i îmi zice ca a vorbit cu reprezentantul Dennerle ?i ca nu îmi poate oferi nimic pentru ca ei ofer? garan?ie (am uitat sa va zic ca acvariul a fost cumparat de vreo 7 luni) doar dac? sunt scurgeri de la lipitori.
Se pare ca dac? se sparge acvariul din senin (?i fisura a plecat de unde e lipit fundul acvariului ?i s-a dus pana sus), atunci e ok.
M-am mai ?i enervat pe omu' de la Nevertebrate la telefon când mi-a oferit un discont de 50% la un acvariu pe care sa îl cump?r ulterior. Acum stau ?i ma gândesc, oare tot la un acvariu Dennerle se referea?
Primul lucru pe care o sa îl fac e sa le fac o plângere la protec?ia consumatorului apoi probabil ca o sa ii dau în judecata ca m-au scos din s?rite.
Voi cum a?i proceda în locul meu?
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu zic ca trebuie sa ii intelegi si pe ei dar si ei sa te inteleaga pe tine. Este frustrant, stiu si ca vrei sa fie ca tine, insa fiecare firma are politica ei, nu ai de ce ii dai in judecata, daca acolo la garantie stipuleaza ca doar la scurgeri te ajuta, atunci nu ai ce sa faci. Au fost baieti ok si ti-au dat 50% la un alt acvariu. Asa ca go for it sau mergi la alt furnizor.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Gege wrote:Eu zic ca trebuie sa ii intelegi si pe ei dar si ei sa te inteleaga pe tine. Este frustrant, stiu si ca vrei sa fie ca tine, insa fiecare firma are politica ei, nu ai de ce ii dai in judecata, daca acolo la garantie stipuleaza ca doar la scurgeri te ajuta, atunci nu ai ce sa faci. Au fost baieti ok si ti-au dat 50% la un alt acvariu. Asa ca go for it sau mergi la alt furnizor.

În orice tara civilizata dac? cumperi un produs care nu se strica din vina ta în timpul garan?iei vei primi alt produs sau banii înapoi. De aia la noi î?i permit vânz?torii asa ceva ca avem asemenea gândire. Ei trebuie în?ele?i, sa nu piard? cumva bani, nu au ei nicio r?spundere. Totul trebuie suportat de noi consumatorii.
F?ceam mi?to de americani dar încep sa ii în?eleg.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Desi in repetate randuri am criticat modul in care cei de la nevertebrate.ro livreaza pestii catre consumator, de data asta le dau dreptate si consider ca oferta de a suporta 50% din pretul unui nou acvariu este generoasa. Daca Denerle specifica clar ca ofera garantie doar in cazul in care ai scurgeri de apa la lipituri nu cred ca vei avea cast o g de cauza. Eu zic ca in 90% din cazurile asemanatoare cu ce ti s-a intamplat tie sau datorat fie manipularii sau utilizarii necorespunzatoare a acvariului, fie din neglijenta utilizatorului .
Si un alt sfat sau rugaminte: incearca sa nu mai folosesti diacritice.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nicaieri in lumea asta nu se acorda garantie decat la lipituri si la echipamentele care au venit la set cu acvariul.
Daca sosea fisurat in urma transportului, era o problema intre Nevertebrate si firma de transport. Dar el s-a spart dupa 7 luni, deci exclus sa mai fie implicati ei cu ceva.
Asadar, reducerea de 50% din partea lor e un gest de maxima generozitate si ar trebui sa le multumesti, nu sa-i injuri.

Referitor la alte tari civilizate, unde curge lapte si miere la robinet, te pot asigura ca in Austria si in Belgia e exact aceeasi situatie cu garantia, mai putin reducerea de 50% - civilizatii nu acorda asemenea favoruri.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2250
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salutari, sunt de acord cu ce au mentionat baietii mai sus.

Dupa 7 luni de la achizitie, eu zic ca a fost vina utilizatorului, adica ceva nu ai facut bine..ori nu ai amplasat bine acvariul, ori nu i-ai pus pad sub el, ori nu l-ai pus pe un stand drept si ok, ori ai dat in el cu ceva, ori l-ai zgariat cu ceva...ori ori....ce sa mai zic....tu stii cel mai bine ce s-a intamplat acolo la tine.
Acvariul ala nu se sparge asa cu una cu doua...eu asa zic, ceva s-a intamplat acolo.
Si cum a zis Dan, toti producatorii dau garantie doar pe lipituri.

Am in casa acvarii de 16 ani, diferite firme dar si facute la comanda de prieteni acvaristi si nu am patit niciodata (inca) asa ceva.
Momentan am 5 acvarii in casa (2 facute la comanda) si 3 aquael si am si 2 copii care mai joaca fotbal in casa sau dau cu jucarii cateodata....dar inca nu s-a spart niciun acvariu, doamne fereste de asa ceva.

Nu doresc la nimeni ce ai patit tu, stiu ca este fff nasol, dar treci mai departe si vezi ce poti imbunatati din greseala.

Stiu ca esti suparat, dar nu prea ai ce sa faci. Mai bine gandeste-te ce ai facut gresit sau eronat si sa nu mai faci pe viitor.
Si eu as accepta oferta de 50% reducere la alt acvariu, poate incerci alt brand, nu Dennerle (cu toate ca despre dennerle am auzit numai de bine). Poti incerca Eheim, Juwel, ADA etc.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/04/2023 14:49:37


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poate ca am fost exagerat, am scris dupa ce s-a intamplat nenorocirea si eram suparat.
Voi toti ati accepta reducerea pentru ca considerati ca nu am exploatat eu corect acvariul insa eu nu mai vreau sa tin acvarii pentru ca stiu ca nu a fost asa.
A fost tinut pe o masa de acvariu, drept si cu padul furnizat sub el. Nu l-am umplut pana sus cu apa, nu a fost lovit niciodata si cand s-a fisurat eram doar eu acasa si eram in alta camera.
Acvarii am mai avut si eu, primul a fost un eheim, apoi tot un dennerle de 20 l, asta cu problema era al treilea.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/04/2023 15:35:22

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Casa e expusa vibratiilor? De exemplu, cand trec camioane grele pe strada zbarnaie geamurile?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Casa e expusa vibratiilor? De exemplu, cand trec camioane grele pe strada zbarnaie geamurile?

Din fericire nu.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E posibil ca sticla sa fi avut din fabricatie un mic defect.
7 luni de presiune pe zona respectiva poate duce la fisurare.
Pe de alta parte e imposibil sa demonstrezi chestia asta astfel incat sa soliciti inlocuirea pe garantie.
Daca asta e situatia si acvariul a fost exploatat corect inseamna ca ai avut mare ghinion.
Partea buna e ca e statistic imposibil sa patesti la fel cu un al doilea acvariu
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Vezi si postul colegului, a patit ceva similar, a crapat din senin : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49466.page
Posibil ca la acvariile curbate exista o anumita tensiune in sticla din procesul de tratare termica , nu ma pricep dar este plauzibil.. si se poate intampla fara a generaliza problema.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am si eu acasa in functiune un dennerle 60, cu geam curbat. Asteptam sa vedem ce se intampla

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si in caz ca citeste cineva de la Nevertebrate pe aici - intrati si pe Emag marketplace, sa cumpere si sarakii ca mine in 4 sau 12 rate

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Am si eu acasa in functiune un dennerle 60, cu geam curbat. Asteptam sa vedem ce se intampla


Sa ma laud ca am luat de la tine Nano Marinusul in 2016 si nu a crapat, desi e in uz de niste ani si i-am tras si 2 gauri?

Mama prostilor e mereu gravida!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pe unii' ii duce multi ani... si ii mai si trage' la bazin. (ceva gauri)

Like a Pro!

On Topic: am urmarit subiectul, inca din primul post. (Doar ca: nu am avut ce comenta pozitiv ori negativ)


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Parerea mea, subiectiva si foarte carcotasa, referitoare la acvariile cu "colturi rotunde"... sa i se usuce mainile si pula aluia care a inventat cacatu' asta!
- Sticla curbata are in ea o "tensiune" care sta acolo si te pandeste non-stop... un bazin din ala se poate sparge si daca te uiti la el mai urat. Nu e nevoie sa il pocnesti.
- Un zgomot mai ascutit, la o frecventa mai "ciudata"... o diferenta minora de temperatura... un curent rece de aer. ORICE poate fi un motiv pentru ca sticla aia sa crape!


@cr1st1an: Bine ca ai fost acasa si ai putut sa diminuezi "pagubele". Gandeste-te ca puteai sa fii plecat in vacanta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

koala wrote:- Parerea mea, subiectiva si foarte carcotasa, referitoare la acvariile cu "colturi rotunde"... sa i se usuce mainile si pula aluia care a inventat cacatu' asta!
- Sticla curbata are in ea o "tensiune" care sta acolo si te pandeste non-stop... un bazin din ala se poate sparge si daca te uiti la el mai urat. Nu e nevoie sa il pocnesti.
- Un zgomot mai ascutit, la o frecventa mai "ciudata"... o diferenta minora de temperatura... un curent rece de aer. ORICE poate fi un motiv pentru ca sticla aia sa crape!


@cr1st1an: Bine ca ai fost acasa si ai putut sa diminuezi "pagubele". Gandeste-te ca puteai sa fii plecat in vacanta.

Inseamna ca trebuie sa ma consider norocos. De ani de zile(numai stiu cati) am un Fluval Flex de 57l. Pana acum nu am avut probleme si este amplasat in garaj, unde sunt vibratii, diferente de temperatura , curenti aer etc. Acvariul este pus pe niste bucati de gresie, nu direct pe dulapul de lemn.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2023 06:44:00


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

aerosv wrote:Vezi si postul colegului, a patit ceva similar, a crapat din senin : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49466.page
Posibil ca la acvariile curbate exista o anumita tensiune in sticla din procesul de tratare termica , nu ma pricep dar este plauzibil.. si se poate intampla fara a generaliza problema.

Exact acolo s-a crapat si la mine.
Cand am timp pun poze.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inseamna ca trebuie sa ma consider norocos...

Dap, chiar asa este. Sticla aia curbata este modelata printr-un proces termic de incalzire/racire care modifica substantial structura interna a cristalelor. Procesul de racire trebuie controlat foarte minutios si orice "gherla" (de orice fel) se traduce printr-o sticla care ramane "tensionata". Unele acvarii de genul asta stau "bine merci" ani de zile, iar apoi pocnesc "din senin". Fara sa le atinga nimeni. Te uiti la el si plesneste, de zici ca e posedat.

Daca vrei musai bazin cu fata curbata, ia-ti acvariu de acril si aia e. Se matuieste in timp si se zgarie mai usor, dar nu se sparge!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

identic am patit si eu cu dennerle de 55 litri. Doar ca la mine dupa 4 ani de utilizare, l am si carat cu substratul in el de mai multe ori si mutat in diverse locuri.

La curbura cum este si in poza din link la celalalt coleg.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com