[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pregatire lemne pentru acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

In weekend-ul asta am achizitionat niste lemne pe care vreau sa le pregatesc pentru acvariu . Lemnele au fost taiate de ceva vreme, au stat afara in ploaie dar nu sunt putrezite. As dori sa va intreb cum procedati pentru a indeparta scoarta(in afara de sablare) si ce metode folositi pentru sanitizare(bucatile sunt mari, fierberea nu se pune la socoteala), Atasez o poza cu cateva din bucatile pe care le-am lasat afara ca erau prea ramificate sa le pun in garaj:
image
Ce parere aveti, in cazul ramurilor foarte ramificate, sa incerc sa bag lemnul asa cum este sau sa indepartez bucatile mai subtiri?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Una din solutii ar fi baia in saramura. Eu in 500 de litrii net am pus 10 kg de sare dura fara iod si am lasat cam o saptamana. Din cand in cand trebuie amestecat sau sa pui o pompa de recirculare care sa miste apa pentru ca altfel se stratifica(apa sarata se lasa in partea de jos, in timp ce deasupra ramane dulce) dupa 5-7 zile nu a mai crescut nimic din lemne: salcie creata verde. Acuma cu flotabilitatea nu stiu sa-ti spun pentru ca crengile mele sunt lipite de peretii bazinului

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2023 14:57:18

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ca si curiozitate: initial am deschis topicul in 6 februarie. Prin nu stiu ce minune sau interventie magica, postarea anterioara a fostupdatata in 2 iunie(06/02 sau 02/06)
@ocean multumesc pentru raspuns nu m-am gandit la solutia propusa de tine.
Pentru curatarea lemnului / indepartarea scoartei voi folosi un pistol pentru sablare. Inca mai studiez piata, caci as vrea sa-l folosesc si la reconditionarea dulapioarelor din baie, apoi bucatarie daca sunt multumit.
M-am jucat cu cateva lemne mai mici. Scoarta am indepartat-o manual. Sanitizarea am facut-o turnand apa fiarta si apoi baie de pemanganat de potasiu.
Pentru bucatile mari va trebui sa folosesc cada(sper sa incapa pe latime ). In acest caz sanitizarea cu PP nu as face-o ca nu veeau sa risc s-o colorez. Imi va ramane varianta propusa de @ocean sau varianta cu solutie 20:1 hipoclorit urmata de declorinare cu Seachem Safe.
Flotabilitatea nu ma ingrijoreaza, este un lemn destul de dens, intr-o saptamana, maxim doua se sufunda fara sa fie nevoie de ajutor.
O alta observatie: daca lemnul nu a fost dat la apa in prealabil, este bine ca atunci cand este amplasat in acvariu sa atinga maximum o latura, pentru a evita accidente nedorite atunci cand lemnul va suge apa si se va dilata.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

flo77 wrote:Ca si curiozitate: initial am deschis topicul in 6 februarie. Prin nu stiu ce minune sau interventie magica, postarea anterioara a fostupdatata in 2 iunie(06/02 sau 02/06)


Postul e din 6 februarie bre, nu e nici un update din 2 iunie. Lasa beutura

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

As vrea eu sa pot bea ceva, dar deocamdata e seceta mare(de mai bine de o saptamana ma chinui sa car o piatra de la rinichi la toaleta).
Uite ce am observat eu in llegatura cu acest post: ieri, in timp ce am verificat Recent Topics am vazut ca pe primul loc era acesasta postare. Cand l-am deschis era doar postarea mea initiala(postarea lui @ocean nu era acolo). Sunt doua posibilitati(a treia cu beutura se exclude ):
1. Postarea mea initiala sa fi fost magic scoasa din adancurisi impinsa la suprafata. @ ocean a vazut-o si a dat reply.
2. @ocean a reinviat topicul, ceea ce a dus la impingerea la suprafata a topicului. Datorita vreunui glitch sau a unei probleme de sincronizare, mie nu mi-a aparut postarea lui @ocean si mi s-a parut ciudat. Coincidenta cu data 02/06 sau 06/02 a marit confuzia

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Si la mine a aparut ieri in Recent topics, fara vreun raspuns. Nu m-am uitat la data, dar la mine se trage de la bautura

Mama prostilor e mereu gravida!
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-a imbatat pana si inteligenta artificiala

Cat despre lemne, ia-le frumos cu un cutitas ascutit si indeparzeaza scoart manual, metoda japoneza, cu multa rabdare, fara chimicale.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Stie el ce stie cu pistolul (lancea) pentru sablare. Am scos si muschiul de pe tigla si pavaj cu lancea (kaercher - https://www.emag.ro/aparat-de-spalat-cu-presiune-karcher-k-4-universal-edition-eu-1800-w-130-presiune-bar-maxima-420-l-h-debit-apa-40-c-temperatura-maxima-accesorii-incluse-16793000/pd/DYDFF0MBM/)
Poti sa cureti lemne la nivel industrial cu asa ceva..

Flotabilitatea e superstitie, pui soricei din plastic si pietre, dupa o luna le scoti si gata. Singura problema e eliminarea masiva de tanin, doar cu purigen mai poti vedea ce se intampla in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/06/2023 14:53:45


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

opincarul wrote:Si la mine a aparut ieri in Recent topics, fara vreun raspuns. Nu m-am uitat la data, dar la mine se trage de la bautura

Made my day! Orice ai face continua sa postezi cand ai ceva la bord.

@bayek Cu ce am pacatuit omule? Ma apuca pensia pana curat lemnele alea cu cutitasul. Sablarea e mult mai rapida si nu cred ca nisipul folosit intra la categoria " chimicale". Chimicalele le voi folosi pentru sanitizare si sunt un rau necesar pentru a nu introduce paraziti, fungus in acvarii.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo, pune si un filmulet cu sablarea, ca e interesant. Nu vezi in fiecare zi asa ceva.
Eu nu realizez de cata lemnaraie e vorba, de aia ziceam de cutitas, dar se pare ca e treaba industriala.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@flo77, nu beau mai deloc, inhalez datorita jobului (cineva trebuie sa spele placile electronice cu alcool izopropilic). Astazi am sters filtrele hotei cu alcool, caci apa fierbinte cu detergent nu au convins aluminiul sa se lepede de grasime

Mama prostilor e mereu gravida!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

opincarul wrote: Astazi am sters filtrele hotei cu alcool, caci apa fierbinte cu detergent nu au convins aluminiul sa se lepede de grasime


Sano Forte sau le bagi in apa fiarta cu bicarbonat.
Unde nu stii, ma intrebi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
opincarul wrote: Astazi am sters filtrele hotei cu alcool, caci apa fierbinte cu detergent nu au convins aluminiul sa se lepede de grasime


Sano Forte sau le bagi in apa fiarta cu bicarbonat.
Unde nu stii, ma intrebi.


Ti-as fi zis de dimineata ca te iubesc, da' iereai okupat!
Cu Sano Forte a incercat fumeia, ca o femeie libera, independenta si puternica ce e, de asta a trebuit sa o iau de la capat azi

Mama prostilor e mereu gravida!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

opincarul wrote:Cu Sano Forte a incercat fumeia, ca o femeie libera, independenta si puternica ce e, de asta a trebuit sa o iau de la capat azi


[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Oare Sano Forte ar merge si la lemnele mele?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca nu esti atasat emotional de pesti, da

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Stie el ce stie cu pistolul (lancea) pentru sablare. Am scos si muschiul de pe tigla si pavaj cu lancea (kaercher - https://www.emag.ro/aparat-de-spalat-cu-presiune-karcher-k-4-universal-edition-eu-1800-w-130-presiune-bar-maxima-420-l-h-debit-apa-40-c-temperatura-maxima-accesorii-incluse-16793000/pd/DYDFF0MBM/)
Poti sa cureti lemne la nivel industrial cu asa ceva..

Flotabilitatea e superstitie, pui soricei din plastic si pietre, dupa o luna le scoti si gata. Singura problema e eliminarea masiva de tanin, doar cu purigen mai poti vedea ce se intampla in acvariu.

Scuze Dan, abia acum am remarcat ca ai raspuns si tu. Nu a fost un "payback" , pur si simplu am scapat acest reply.
Un "pressure washer" asemanator cu cel din linkul pus de tine am acasa, dar este foarte puternic. De obicei il folosesc primavara/vara pentru a curata de musci , mizerie etc cimentul, asfaltul din fata casei, gardil, fatada casei etc. Ar merge si la lemnele de acvariu, dar doar la cele groase. Bucatile mai subtiri/finute ar putea fi compromise.
Eu de fapt ma gandeam sa cumpar un pistol pneumatic care foloseseste nisip ca media. M-am orientat la un Le Lematec AS118-2(3), dar are review-uri mixte. Ceva asemanator ar fi:
https://selectauto.ro/pistoale-pentru-sablat/1214-pistol-de-sablat-cu-rezervor-7435125013056.html
Cat despre tanini nu-i nici o problema, chiar imi place aspectul de apa neagra.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/06/2023 17:01:55


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com