[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sump pentru borcan de compot. (180x60x60)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Borcan de compot' = apa dulce.

La un bazin de `600L trebuie un sump care sa poata rula fro' 5000L/h maxim.

Ar vrea borcanul, doar doua gauri pentru evacuare. (iesirea si supraplinul)

Intrebari: (primele)

1: Ce tava' trebuie la evacuare pentru 5000L?
2: Trebuie neaparat sa fac BA? (ca sa am o tava' si jumate? /3 gauri?)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cred ca pentru 5000 iti trebuie macar de 32 flansa, eu pentru 3000 am pus doua de 25(gaura de 35) inca nu am apucat sa incerc pompa la capacitatea maxima pentru ca am avut niste prelingeri la lipituri astept sa se intareasca poxipolul, maine urmeaza proba, dar daca duce bine sunt sanse sa cresc debitul la recirculare nu de alta dar sumpul va avea 300 de litrii. Nu stiu daca cunoasteti marca, pentru mine e ceva nou dar pompa asta Waldbeck Lagoon, nemteasca, are un consum de 10 W la 3000 de litrii/h, in timpurile aste conteaza, eu am incercat-o numai la jumatate deocamdata, dar are si rude mai puternice:3600, 4500, 5200, 6200 asta ultima are consum de 90 de W. Oricum maine o sa stiu cum duce scurgerea cei 3000 de litrii/h. Legat de overflow nu am avut rabdarea si timpul sa fac bean animal eu am doua gauri cu t-uri la iesire, galgaie un pic dar daca pun doua capace pe partea de sus nu mai suna asa tare si oricum la mine acvariile sunt jos intr-o incapere(man cave) unde nu deranjeaza clipocitul

This message was edited 2 times. Last update was at 16/01/2023 23:50:15

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Sumpul meu a venit cu un overflow box la care nu a trebuit sa gauresc acvariul. Legatura dintre cutia interioara si cea externa se face printr-un tub in forma de U. Amorsarea e cam cacacioasa, dar am o pompa(airlift) cu care rezolv problema. Pot ridica cutia interioara astfel incat nivelul sa fie la juma de cm sub buza. Nu stiu cum arata ranforsarea la tine, dar cred ca ar putea fi utilizata si la o fasiede vreo 5 cm. Overflow box este Eshopps.
Eshopps face si overflow box si in cazul in care vrei sa gauresti acvariul. Un exemplu ar fi:
https://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=115646736269&category=46310&pm=1&ds=0&t=1673934570186&cspheader=1
In mod normal ar trebui sa vina cu un sablon ptr. dat gaurile si un calcul infunctie de ce nivel de apa vrei sa ai in acvariu.
Ca fapt divers, overflowul meu aveaun prefiltru in cutia exterioara, pe care l-am scos pentru caseinfunda destul de des si cand imi era lumea mai draga se umplea acvariul de apa nepermis de mult.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am folosit overflow de tipul asta multi ani de zile(9 mai exact la doua marine la firme diferite) era de firma Aqua Medic avea si pompa pentru amorsare si tot se intampla sa mai se ude podelele din cand in cand asa ca gauritul e un must be in opinia mea

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2023 11:35:21

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

ocean wrote:gauritul e un must be in opinia mea



I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

ocean wrote: eu am doua gauri cu t-uri la iesire, galgaie un pic dar daca pun doua capace pe partea de sus nu mai suna asa tare


Puteti dezvolta putin? poze, lincuri ceva?

La pompa: o sa fie un EHEIM universal 3400lph (1262)

Cam acelasi debit, am cu cele doua canistre.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2023 18:57:35


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Otzara tiganos, ca imi curgea asa ca am pus la adeziv cu caru si pozitia e cam nasoala, returul vreau sa-l schimb cu din acela reglabil dar acum putin pauza cu monetarul. La mine problema a fost cu teava de 25 ca nu am gasit T-eu pentru ea si a trebuit sa improvizez, asa ca orienteaza-te la o dimensiune mai mare la care gasesti tot ce iti trebuie la tevaraia de PVC, deocamdata sa-l vad odata ca functioneaza
[Thumb - 322969688_885262579342992_6954175764934506869_n.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 17/01/2023 19:05:07

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Aha! (nu conteaza ca nu arata bine... functional sa fie)

Banuiesc:

1: Cotul inclinat, este supraplinul.

2: Mai exista un cot pozitionat orizontal la teava/gaura din spate. (pe acolo se scurge apa)

3: 'Chestia' care trece peste sticla: este returul. (neinteresant, in text)

4: Tevile verticale din spatele bazinului (sus): Pot creea vacum daca sunt obturate corespunzator. (functie de debit si excepttie la supraplin)

5: Gaurile in sticla sunt date la acelasi nivel.

Am priceput?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

ocean wrote:Am folosit overflow de tipul asta multi ani de zile(9 mai exact la doua marine la firme diferite) era de firma Aqua Medic avea si pompa pentru amorsare si tot se intampla sa mai se ude podelele din cand in cand asa ca gauritul e un must be in opinia mea

De acord, in cazul asta nivelul apei in acvariu si in ultimul compartiment al sumpului(ala cu pompa de retur) este invers proportional cu pretul podelei si muschii vecinului de jos. Dar e o varianta , mai ales pentru cei care nu au nici un chef sa manevreze un acvariu de sticla de 600 l ca sa-i dea gauri sau ptr. cei care au un automatic shut off pyr pompa de retur atunci cand nivelul in acvariu creste prea mult sau cel in sump scade prea mult. Eu am acvariul in garaj asa ca am avut tupeu sa experimentez cu nivelele si am eliminat prefiltrul din cutia exterioara caci imi crea prea multe probleme. De atunci nu am mai avut probleme. Bineinteles ca varianta cu gaurirea acvariului este mai sigura.
Link-ul pe care l-am pus poate servi ca model, se pot construi din acrilic cele 2 cutii, astfel incat sa fie adaptate acvariului(ranforsari). Varianta cu piaptan lipit este avantajoasa prin faptul ca este o solutie simpla, dar trebuie sa dai mare atentie la lipirea cutiei din plastic de geamul din sticla. In nici un caz nu vrei sa verifici calitatea lipiturii atunci cand ai pana de curent.
PS Eshopps face diferite overflow box in cazul in care vrei sa te inspiri si sa le construiesti tu.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Construiesc un ca*at.... (construiesc alte ca*aturi. nu plastice)

Dar: Eclipse L, ma bagat in priapism.

Trimit si in rumania' astia?

Poti verifica? (te rog)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Construiesc un ca*at.... (construiesc alte ca*aturi. nu plastice)

Dar: Eclipse L, ma bagat in priapism.

Trimit si in rumania' astia?

Poti verifica? (te rog)


Dupa spusele lor trimit. dar am verificat costurile aditionale si dupa parerea mea tot la stadiul de model/inspiratie ramane.(transport $41, taxe import $41).
Pe ebay ar mai fi si alte variante poate merita sa le studiezi. In functie de cat de repede vrei sa termini proiectul si de ce cheltuieli vrei sa faci merita vazut daca mai sunt si alte posibilitati de livrare.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Daca nu pun' plasticele alea: imi face gaura la capacu' sicriului cand voi fi mort. (priapismul...)

Pentru' 82 de parai, pa' plus: mi se rupe.

(te rog) Cand gasesti timp pentru a ajuta un biet' acvarist din Romania: Verifica, daca doresc plata in avans.

Gauresc sticla oricand... (mi se rupe' scriie si mai sus )

This message was edited 2 times. Last update was at 17/01/2023 21:12:34


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

EverSad wrote:Aha! (nu conteaza ca nu arata bine... functional sa fie)

Banuiesc:

1: Cotul inclinat, este supraplinul.

2: Mai exista un cot pozitionat orizontal la teava/gaura din spate. (pe acolo se scurge apa)...

..Am priceput?

Cam da, in rest coturile interioare inclinat/orizontal sunt mobile te poti juca cu ele cum vrei/consideri, la fel si cu punctul 4. obturezi sau nu tevile mici verticale pentru vacum eu nu am incercat inca pentru ca merge si asa , probabil in cazul unui debit de retur mai mare de 3000 sa fie nevoie, asta daca o sa consider sa mai iau o pompa de 3000 l/h ca ies mai bine asa cu doua de 3000 debit total 6000 consum=20 de W, pe cand daca mai iau una mai mare de exemplu 3600de l/h consumul e deja de 20 de W doar la ea(plus inca 10 de la cea anterioara)

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2023 23:25:33

[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com