[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am decis totusi sa plec cu un acvariu mic ca majoritatea de aici dar am ceva intrebari  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
vilceanubogdan
Junior member

Joined: 28/09/2022 02:31:14
Messages: 25
IP:
Offline

Salut, in final am decis ca voi toti din ce am vazut in mare sa incep cu un acvariu mic si am cateva in cap :
https://endler.ro/products/acvariu-aglass-nano-42l ,
desi imi doream mult un waterbox cube 10/20 sunt 1200/1500 aproape si vreau ca tot omu sa vad cum ma descurc cu ceva mic inainte de a ma arunca cu capul inainte dar in acelasi timp nici sa iau ceva super ieftin si de proasta calitate
am mai vazut iar ceva acvariu de la Aquael Leddy XL 60 ce are dimensini 60X30X40 apropiate de ce caut sa fac pe viitor dar mult ma ieftin ca acvariu custom de as cauta iar sa fac ca acvariu final cu dimensiunile 50x36x42 ( desi va trebui sa il fac la aquadec sau nevertebrate , trebuie sa caut mai mult sa vad cum ramane siliconul la final lipit , as vrea inlaturat acel exces de silicon si sa ramana strict ce e intre bucatile de sticla lipita , aparent cei ce la waterbox in video de pe yt unde arata how is made au acelasi proces de inlaturare a siliconului in exces pana la limia, si sa ma duc cu sticla de 8mm sau 10mm ultra clara
( oricum acvariul mic va ramana de carantina pe viitor sau pt corali )

altceva ce voiam sa intreb ar fi :

https://aquatia.ro/products/seachem-tidal-110 >> ce mi-a schimbat pararea e https://www.youtube.com/watch?v=oR0NpdySThk sau ) go crazy and >>> https://www.youtube.com/shorts/Du4REGWXAw4 n-am mai vazut pe nimeni sa faca asa ceva cu un filtru hob
sau totusi
https://www.vexio.ro/accesorii-pentru-acvarii/aquael/1027450-aquael-101707-aquarium-filter/ >>> ce aparent e folosit de mai toti rusi si mare parte fiind si ce include setul Aquael Nano Reef Duo ( acvariu + filtru + lampa ) si e foarte ieftin
https://endler.ro/collections/filtre-externe/products/filtru-extern-eden-521-cu-incalzitor-200-w >>> ce totusi cred ca e suficient pt ce vrea sa fac initial chiar daca e filtru cansistra , BBogdan a inceput oarecum la fel http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40420.page desi el avea un Dennerle Scapers Flow desi cred personal ca nu merita deloc 400/500

si ca lampa ma gandeam la :
https://roacvarii.com/LED-Lighting-AquaEL-Leddy-Slim-Duo-MARINE-ACTINIC-WHITE-ro aparent poate produce ceva rezultate frumoase desi prea multe optiuni de inceput in tara nu gasesc https://www.youtube.com/watch?v=fDRZeIt8Lso&list=LL&index=32&t=38s
ar mai fi https://tropheus.ro/lampi/6471-aqua-medic-qube-30.html
sau sa nu iau nimic prima luna si dupa sa iau un ai prime 16 nou sau un hydra 32 secondhand

sper ca nu te-am zapacit si sper ca ma poti ajuta in a lua o decizie finala ty.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Iti raspund aici, ca mi-ai dat fix acelasi mesaj si in privat (probabil si altora)

vilceanubogdan wrote:Salut, in final am decis ca voi toti din ce am vazut in mare sa incep cu un acvariu mic


In domeniul marin, faci un acvariu mic doar daca ai experienta. Si eu am inceput cu un acvariu minuscul si mi-am dat seama ca mi-am spart capul. Dar, daca esti hotarat, macar un 60-70 litri sa aiba bazinul.

vilceanubogdan wrote:
trebuie sa caut mai mult sa vad cum ramane siliconul la final lipit , as vrea inlaturat acel exces de silicon si sa ramana strict ce e intre bucatile de sticla lipita , aparent cei ce la waterbox in video de pe yt unde arata how is made au acelasi proces de inlaturare a siliconului in exces pana la limia, si sa ma duc cu sticla de 8mm sau 10mm ultra clara


Nu iti recomand sa tai siliconul, decat daca esti un fan al parchetului imbibat cu apa. Oricum, toata lumea face acum acvarii rimless, eu mi l-am facut pe al meu la Nevertebrate si sunt foarte multumit.

In ceea ce priveste filtrul, spune nu canistrelor. Un filtru bun pentru un nano marin este filtrul HOB. Iar Tidal este net superior oricarui filtru din gama asta.

La lampi nu ma bag, pentru ca nu cunosc modelele respective. Eu am folosit Ai Prime. Iti recomand sa iei ceva cu controller.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Acvariile mici nu sunt recomandate incepatorilor, un volum de apa mic e mai greu de controlat decat unul mai mare, mai precis un volum mic de apa se murdareste mai rapid

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Cu timpul ai sa constati, sper, ca adresand aceleasi intrebari la care ti s-a mai raspuns vei fi ignorat cu desavarsire.
Da, Bogdan a inceput cu ceva mic, dar el stia despre ce e vorba, asa ca avea cel putin cunostinte teoretice.
Multi altii au inceput cu ceva mic, din diverse motive. Daca banii sunt o problema, atunci cumpara lunar cate ceva si intre timp citesti toate articolele si jurnalele posibile. Vezi ce se recomanda oficial, ce se potriveste in teorie, ce functioneaza in practica. Pentru ca sunt diferente mari intre ce vezi tu in videoclipurile straine si bugetul romanesc, sau spatiul/timpul pe care le ai la dispozitie, sau produsele care la noi nu prea se gasesc si vor trebui aduse de catre vreo cunostinta de prin alte parti
Eu am inceput cu un Dennerle Nano Marinus 60, la fel ca si @dan.pavelescu. Acum am un bazin de 90 de litri brut.
Folosesc o lampa de la Pop Bloom, ieftina, dar nici pretentii de cresteri Fat Frumosciene n-am la 450 de lei.
Am trecut de la sump cu ~10 litri de material filtrant, la Tidal 50 si dublarea pietrei vii din bazin.
Am inceput cu Red Sea Coral pro, am trecut la Aquaforest si am reinceput sa folosesc Red Sea, pentru ca ma umplu repede de alge de la AF.
Nu incepe cu un bazin mai mic de 50-60 de litri, pentru ca altfel bagi banii degeaba

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2022 16:10:26


Mama prostilor e mereu gravida!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai inceput cu un acvariu ff scump,am eu la vanzare acvariu de 54L cu tot cu filtru la doar 200 de lei...
[WWW]
vilceanubogdan
Junior member

Joined: 28/09/2022 02:31:14
Messages: 25
IP:
Offline

@opincarul incerc sa nu ma repet , dar f greu sa poti avea o discutie aici pe forum , sunt stresat de unde e mai recomandat sa cumpar si ce , incat ori ma apuc buget 2000/2500 ori ma duc spre 4000/5000 ce sunt dispus maxim sa-i aloc in total in momentul de fata
voiam ori sa ma apuc mic desi sunt f constient ce impilica asta si de faptul ca stabilitatea e f greu de mentinut , desi in acelasti timp vad sute de cazuri unde sunt acvari de 30/50 litri chiar si cu filtre banale si au rezultate minunate strict din schimburi de apa saptamanale de 20/30% si o lumina buna cum am atasat si in postare , desi nu stiu daca cineva s-a uitat la ce am postat
voiam strict sa nu ma arunc cu totul in apa fara macar a ma baga putin cu picioarele inainte...chiar daca stiu informatile de generale asta nu imi usureaza alegerile mai ales ca la noi in tara sunt foarte limitat de ce echipamente si optini avem de la piatra vie ( care la cum e vanduta / comercializata e cam tot moarta/uscata ) sau sa ma duc cu cea de la ''CaribSea Life Rock Original'' ce o alternativa mai ok si cu un minim de bacteri deja pulverizata pe ea fie ea si uscata decat un Marco Rock ce nu e f mare diferenta de bani si la lumina in special iar ducem lipsa de ceva entry level , ori iau pistol cu apa ori ai prime/hydra si aia e, e strict de a incerca in a evita cumparea ecipamentelor de 2/3 ori pana gasesc ceva pret/calitate , nu imi place idea de a cumpara ceva ca dupa 3/4 luni sa il vand la jumate de pret doar sa scap de el sau sa nu isi aiba un scop secundar.
si cum am zis nu cautam sa ma repet, voiam sa gasesc un sprijin solid de a lua o decizie ca dupa 2/3 luni sa nu o regret , cum am mentionat vreau sa fac acvariu prin cei de la nevertebrate cu dimensiunile 50x36x42 ( 75 litri ) dar va trebui sa astept 5 saptamani , asta ma determina sa ma apuc de ceva mai mic initial luat direct facut, ca dupa sa il transform in sump prin a adauga catva pereti despartitori sau in acvariu de carantina.
vilceanubogdan
Junior member

Joined: 28/09/2022 02:31:14
Messages: 25
IP:
Offline

@ugarit5 l-am ales ca totusi la 270 lei are sticla clara si e intradevar doar de 42l cu dimenisunile 35x35x35 are sticla de 6mm fata de un acvariu Dennerle de 60l ce are 38x38x43 si sticla 5mm ce nu il gasesc in varianta cu sticla white/clara oricum sau cel de 55/70 ce sunt cu sticla clara si sunt ca pret dublu si oricum nu voiam sa ajung sa il intorc ca eu unul nu suport idea ce geam curbat si nici nu imi plac dimenisunile ( nu caut nici eu sa il faca asa mic dar foarte putine optiuni de vanzare cu sticla clara si pret ok pt asemenea dimensiuni, cred ca m-ati inteles gresit si nu caut sa fac unul mic din lipsa de buget, dar apreciez ca sunt oameni dispusi sa ajute, doar ca partea de estetica ma omoara si nu sunt dispus sa fac compromisuri chiar daca ar fi mai ieftin. oricum intentionam sa il fac ca aici https://www.youtube.com/watch?v=oR0NpdySThk cu un filtru Tidal 110 si 2/3kg de Seachem Matrix , ca aparent are o capacitate de 3,2l cosul , e overkill pt un 42l dar am ramas surprins sa vad ca e folosit pt un acvariu asa mic de 35x35x40 de la aquael
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Depinde ce vrei sa tii in acvariu, cu asta trebuie sa incepi.
2 clovni, niste zoas, xenia etc poti sa tii fara probleme in 40 de litri. Sau mai bine renunti la pesti si faci coral only cu un crevete.

La acvariu asa mic si fara experienta, cel mai bine este sa mergi pe schimburi de apa, caz in care este inutil sa dai bani multi pe piatra, tidal si alte lucruri

Daca tot zici ca vrei doar sa vezi cum e, atunci te sfatuiesc sa nu bagi bani in echipamente pe care nu o sa le poti folosi la un acvariu mai mare. Ideal este aa mergi pe costuri cat mai mici.

Are raposatul Jake Adams un video despre "bare bone reef" in care poti sa tii 1-2 corali cu investitii minime in echipamente.

Eu asta as face daca as vrea "sa incerc". Altfel o sa cheltui bani degeaba.

https://youtu.be/JcZExLmlS2Q

This message was edited 3 times. Last update was at 31/10/2022 19:47:42




vilceanubogdan
Junior member

Joined: 28/09/2022 02:31:14
Messages: 25
IP:
Offline

@humbert am vazut cam tot de la Jake Adams si el si tipul de se ocupa de Fragbox m-au cam facut sa trec de la apa dulce la sarata, chiar am ramas surprins acum 5/6 zile sa aflu ca a murit
dar da vreau sa tin 2 clown 1 firefish, 1 cleaner shrimp initial , 1 banggai cardinal si oricum sa ii adaug unul cate unu la 1/2 saptamani intre ei , oricum incep doar cu 2 clown foarte mici ( max in acvariul mic ) si nimic altceva , in rest da vreau sa incep cu corali easy asa cum ai mentionat si tu ,
am mai urmarit https://www.nano-reef.com/featured/2020/shaner014s-20gal-nano-reef-cube/ desi nu mai gasesc in momentul asta jurnalul initial , de aici am ajuns sa zic vreau sa ma apuc si fara sa dau inapoi
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Sunt prea multi 4 pesti in 42litri dupa parerea mea.

In afara de asta, o sa pui si piatra, incalzitor, poate o pompa de valuri mica,
deci nici nu prea o sa fie loc fizic, nu stiu unde le inghesui pe toate.

O alta problema e completarea cu apa de osmoza. Mai ai loc si de senzor pt ATO? Nu cred, probabil o vei face manual. Dar cand pleci in concediu ce faci? La 42 de litri evaporarea se va vedea in salinitate imediat. Mai ales vara, cand probabil va trebui sa pui si un ventilator pt racire.

La un acvariu asa mic cel.mai simplu e sa pui capac ca sa reduci evaporarea. Dar la cate echipamente ai in el, nu stiu cum pui capacul. Plus ca pestii mai si sar din asa acvariu mic daca nu ai capac.

Eu stiu pt ca am carantinat pesti si corali in 40 de litri. Nu e simplu cu un acvariu asa mic

La ce pare ca vrei tu minim ar fi 100 litri zic eu.

Mai bine renunti la pesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2022 22:36:31




vilceanubogdan
Junior member

Joined: 28/09/2022 02:31:14
Messages: 25
IP:
Offline

@Humbert am mentionat 2 clown fish si aia foarte mici pt acvariul mic
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Absolut de accord cu ce spune Humbert, pentru doi clowni ai avea nevoie de 80 de litrii minim, da ii iei mici dar nu raman asa. Oricum e chinuiala, cardinali da ar merge
[Email]
vilceanubogdan
Junior member

Joined: 28/09/2022 02:31:14
Messages: 25
IP:
Offline

@ocean pai am sa ma duc direct la nevertebrate cu o comanda de 500x360x420mm si aia e mai iau si standul de la oase styleline 85 ce e pt dimensiunile acvariului de vreau sa il fac ca cel de la oase nu e cu sticla clara si ori il leg tot ca @BBogdan de un oase biomaster 350 sau fac cum zice toata lumea un sump de 450x320x320mm si il arunc in stand cu un overflow de tip hang on back si banuiesc ca toata lumea si toti nemo vor fi happy

This message was edited 3 times. Last update was at 02/11/2022 03:11:31

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Dupa mine, un sump asa mic nu va folosi la nimic si nu va face decat sa creasca costurile si complexitatea proiectului.
Nici nu e clar ce fel de overflow vei folosi si unde il mai pui si pe acela in acvariu. Sau poate vrei sa te apuci sa gauresti?

Mai zic o data si nu mai insist: vrei sa iti faci mana, foarte bine, atunci mergi pe minimum cu echipamentele (adica lumina, incalzitor, filtru intern, cel mult extern, si atat).

Daca vrei sa bagi bani in ceva, poti cumpara un AI Prime HD la mana a doua, il folosesti si la 40 de litri si la 100 de litri iar daca decizi ca marinele nu sunt de tine il vinzi mai departe.
Orice alta cheltuiala mare pentru un acvariu de incercare mie mi se par bani irositi dar evident faci cum crezi.

This message was edited 6 times. Last update was at 02/11/2022 12:59:33




ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baga un singur peste mic+goby si crevete simbiont,eventual niste hermiti,atat e perfect parerea mea. Filtru HOB schimburi de apa si gata! Fara corali ca sunt bataie de cap

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2022 18:59:53

[WWW]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

=)) dai sfaturi calumea tu ugarite, e ca si cum as spune fara plante in acvariu ca e bataie de cap, iti dai seama cat de sfatuitor esti tu? si acum sa revenim la colegul, din postari observ ca nici el nu stie ce sa faca, ba sa bage bani, ba sa nu bage bani, parerea mea este sa pui pe foaie totul si sa incepi sa te gandesti. Eu am inceput cu 20L si nu te-as sfatui, la cati corali am pierdut imi faceam unul mai mare lejer, dar na, aceeasi mentalitate. Eu zic ca macar lampa sa o iei ca si cand ai lua-o pentru viitor si sa incepi cu macar cu 70 litrii. Sump? sti ce implica? ajungi la juma din buget numai conectica, bean animal, aparatura si etc. Cauta si tu in Fusion de la Innovative Marine, sunt Aio, bine construite, detin unul si sunt foarte multumit!

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com