[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incalzitoare Acvariu.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sa moara' sa faca...

Acum doua saptamani am inceput sa bag incalzitoare, ca este sezonu'.

Lista:
2buc: 50W
2buc: 75W
1buc: 100W
2buc: 150W (astea: marca/brendu' p*lii)
1buc: eheim 75W

Mai merg: eheimu', unu de 75 si unu de 150 care trebuie setat la 20C ca sa faca 25. (unu de 50, merge continuu)

Toate bune si in regula...

Ca sa nu folosesc expresii deocheate (oral ori text) am decis sa fiu evlavios si sa rezolv situatia:

Comandat: 'Wifi EHEIM thermocontrol+ e' la cele trei galeti. (mai ales ca se imperecheaza (Wi-Fi) cu pompele)

Sunt curios cum "mama lor" merg' . (oricum banuiesc ca nu este nici o smecherie ca se conecteaza filtrul si incalzitorul din aceeasi galeata prin 'uairles' )
_____________________________

Are cineva "manevra" functionala ?

Nu am inteles bine, ce si cum fac si dreg' incalzirorul si filtrul conectate ca si componente ale aceleiasi galeti.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Simplu: incalzeste apa/merge incontinuu pana ajunge in canistra la fel cacea in acvariu si invers

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Salut! @paradoxx (long time, no see)

Galeata, nu masoara tempeartura.

Incalzitorul este in galeata si canistra galetii este pa' dusumea. (astea, se conecteaza/asociaza pa' Wi-fi, intre ele ca sa "stie" ca deservesc aceleiasi galeti.)

Filmele de la neamt, zice ca se poate conecta la Eheim 5e. (in meniul de la pompa 5e, exista optiunea de a adauga incalzitorul si controlerul de lumina de la neamt')

Dar ele vorbesc prin 'uairles' intre ele. (acilea, nu inteleg ce mm au de "vorbit" ?) Minutu' 2:20

https://www.nevertebrate.ro/incalzitor-wifi-eheim-thermocontrol-e-300-600-1000-litri-50659


This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2022 22:20:46


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

EverSad wrote:
2buc: 50W
2buc: 75W
1buc: 100W
2buc: 150W (astea: marca/brendu' p*lii)
1buc: eheim 75W



Ai eoliana in curte?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Furi curent?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Colegul locuieste in Cernavoda
CER-NA-VO-DA!!! Si cu asta am spus tot

Mama prostilor e mereu gravida!
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

M-am tot uitat pe specificatii si nu vad nici o legatura operationala intre canistra si incalzitor(de lumina nu mai vorbesc). Singura legatura ar fi ca fac parte din acelasi sistem(acvariu). Sau poate ai termometru in canistra si ala iti controleaza incalzitorul)
Sincer eu prefer sa utilizez un controler+ incalzitor(incalzitoare) deoarece imi confera o siguranta in plus impotriva realizarii supei de peste(nici o aluzie la topicul lui Dan). In plus 300w sunt cam putini pentru mine, controlerul imi ofera posibilitatea de a comanda sarcini pana la 1000w in cazul meu.
Dar incalzitoarele eheim sunt excelente.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2022 12:47:58


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Online

EverSad wrote:Salut! @paradoxx (long time, no see)

Galeata, nu masoara tempeartura.

Incalzitorul este in galeata si canistra galetii este pa' dusumea. (astea, se conecteaza/asociaza pa' Wi-fi, intre ele ca sa "stie" ca deservesc aceleiasi galeti.)

Filmele de la neamt, zice ca se poate conecta la Eheim 5e. (in meniul de la pompa 5e, exista optiunea de a adauga incalzitorul si controlerul de lumina de la neamt')

Dar ele vorbesc prin 'uairles' intre ele. (acilea, nu inteleg ce mm au de "vorbit" ?) Minutu' 2:20

https://www.nevertebrate.ro/incalzitor-wifi-eheim-thermocontrol-e-300-600-1000-litri-50659




In primul rand, topicul nu e de carciuma, este pentru sectiunea echipamente...eu acolo as fi postat pentru ca e util pt multa lume.

Din ce vad il imperechezi incalzitorul cu filtrul extern....dar nu stiu care varianta de filtru extern ai tu, cea cu incalzitor inclus in canistra sau fara...ma gandesc ca fara ca altfel nu luai separat un alt incalzitor. Sau nu am inteles eu ceva bine din ce ai scris tu mai sus.

Nu stiu ce inseamna ca se conecteaza intre ele wireless si la ce ajuta, dar sigur nemtii s-au gandit la ceva ca nu e prosti ei ...poate sa ai doar o singura aplicatie pt ambele si de acolo le gestionezi pe amandoua....nu stiu....

Daca afli ce si cum lumineaza ne si pe noi.

P.S. Si eu vroiam un incalzitor de asta controlat Wi-Fi dar cand am vazut pretul....am renuntat Dar, acum vad ca noul incalzitor eheim iti arata si temperatura in aplicatie, deci nu ai mai avea nevoie de termometru in acvariu doar daca vrei sa verifici ca merge bine incalzitorul.

Oricum, toate incalzitoarele mele sunt Eheim, dar de alea clasice care le pui pe 25 si in acvariu 29, cum ziceai si tu mai sus....nu am reusit de cativa ani buni sa le reglez si calibrez cum trebe.


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pur si simplu e aceeasi aplicatie pentru mai multe divaisuri de la acelasi producator. Se pot gestiona toate din acelasi program..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am mutat topicul la o categorie mai potrivita.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pur si simplu e aceeasi aplicatie pentru mai multe divaisuri de la acelasi producator. Se pot gestiona toate din acelasi program..


Aproape da.

Care este smecheria?

Intr-o fereastra de browser apar doua-trei acvarii. (cate are/seteaza cetateanu)

Intrii pe unul din acvarii si toate dispozitivele asociate la bazin apar acolo si explica statusul lor. (Filtru, Incalzitor, bec, hranitor automat si ce cardan mai vinde Eheim cu uailrles' )

Faza cu "conectarea intre ele" nu o stiam ieri... (primul dispozitiv pe care te conectezi, declara si bazinul in care lucra'. Dupe' care mai atasezi dispozitive la bazin)

Si asa: cand apesi pe poza cu acvariu 'xxx' apar toate dispozitivele acolo si vezi cum sunt setate si ce status au. basca: poti seta/modifica imediat ceva la oricare.

Fac un filmulet dupa ce ajung incalzitoarele.

@alinutz80: Ambele filtre 5e sunt fara incalzitor intern.
_________________________________________________

Acum doaua ore am facut update de soft la 5e 700 si so fu*ut. (merge inca in mod puls... dar nu mai pot intra pe interfata web ca sa pot conecta filtrul la wi-fi ori sa modific orice la el)

LE: erea treaz omu cand o facut updatele' (la ala micu, a fost facut exact la fel si este in regula)

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2022 19:51:50


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

image


Duda asta da' 300w a lu' Eheim care incalzeste apa: este lunga... (galeata, are 60Cm inaltime)

Este "dibace" ca arata pa telefonul color cata temperatura este in galeata si se seteaza, tot dupe' telefon. (are si preset/corectie a temperaturii setabila)

Asocierea "dudei" cu pompele "5e" este meseriasa... (dar trebuie sa fac un video)

La bazinele de Bembe si Ciclide, sunt deja 'inciotate' pompele 5e cu incalzitoarele.


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com