[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
GH/KH=14 & pH neutru - supravietuiesc neocaridinele?  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ieri am facut primele masuratori si au rezultat KH si GH cu valori de 14 si pH cu valori approx. egale cu 7.

Credeti ca ar supravietui neocaridinele in apa aceasta?

Data trecuta am folosit doar apa plata de un anumit fel, tocmai ptr avea o duritate redusa. In plus am avut doar sol Dennerle Shrimp King.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu sunt 100% sigur pentru ca nu am incercat asa ceva, dar ma indoiesc ca la aceste valori(presupun ca sunt grade germane , nu mg/l) crevetii vor supravietui prea mult, probabil ca vor avea probleme la naparlire. De altfel si selectia de plante ar fi destul de saracacioasa ptr astfel de parametrii ai apei.
Parerea mea este sa mergi pe o carare pe care ai circulat deja, mai ales daca inainte le-a mers crevetilor bine. Sau ai putea sa folosesti un amestec de 35-40% apa de la robinet cu apa RO( sau apa plata daca nu are prea multe minerale prin ea). Orice ai face , dupa ce ai introdus crevetii nu schimba brusc rutina.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Dr Nano wrote:Ieri am facut primele masuratori si au rezultat KH si GH cu valori de 14.


Sunteti sigur ca nu sunt denaturate masuratorile ?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Unele orase au piatra lichida la robinet. Sa fiu in locul lui dr.Nano m-as orienta spre ciclide africane(si mi-as alege un alt username ).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Offtopic: doru' din copilarie, numa' Prahova mil' stie... (manea de pe vremuri')

Dar daca exista parametrii astia ala apa, trimit direct cu cisterna' (ca am nevoie de duritati 14...)

Pacilea' abia duce duritatea 9-12... (si ma frec cu adaosuri')

On Topic: Creveti? Sigur ca se pot introduce... dar se numara in ore supravietuirea.



This message was edited 1 time. Last update was at 05/08/2022 21:18:36


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Dr Nano wrote:Ieri am facut primele masuratori si au rezultat KH si GH cu valori de 14 si pH cu valori approx. egale cu 7.

Credeti ca ar supravietui neocaridinele in apa aceasta?

Data trecuta am folosit doar apa plata de un anumit fel, tocmai ptr avea o duritate redusa. In plus am avut doar sol Dennerle Shrimp King.

KH si GH ne arata 2 lucruri diferite. Poti avea GH 14 si pH 7, in schimb nu poti avea KH 14 si pH 7 decat daca ai o cantitate foarte mare de co2 dizolvat.

Ne poti da valorile separat pt GH si KH sau sa specifici daca ele coincid, ceea ce este posibil, dar la pH 7 n-as crede.

Solutia cea mai buna (pt creveti) este o instalatie de osmoza inversa, una mica si ieftina pt un acvariu mic e suficienta. Iti prepari apa cu parametrii pe care ii doresti.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com