[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sol fertil sau Substrat fertilizant  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Am in acvariu pietris inert (2-4) si vreau sa pun niste ghivece miniatura din ceramica in care sa plantez.

Dar m-am lovit de o dilema, faptul ca exista in comert Sol fertil si Substrat fertilizant.

Poate cineva sa explice diferenta intre aceste produse?
[Email] [WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Solul fertil nu se acopera. Celalalt se pune peste el un strat de minim 3 cm, pentru a nu fi spalat de apa, a nu se amesteca. Cel fertil are indica?iile lui, in functie de tipul lui, poate creste valorile amoniacului, scade ph, kh, gh. Celalalt nu schimba parametrii apei.
[ICQ]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

si ce s-ar preta mai bine pentru ideea cu plantarea in mini ghiveci?

sol fertil? ce vreau eu sa le mut prin acvariu la curatenie, fara sa murdareasca apa, si sa stea acolo nu sa ma trezesc ca ramane ghiveciul si gogoloiu de pamant deasupra apei, planta cu dosu-n sus.. d-astea uzuale in ultima vreme..

gauresc ghiveciul jos?

This message was edited 3 times. Last update was at 03/08/2022 15:53:25

[Email] [WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

mellbo wrote:gauresc ghiveciul jos?

Nu este necesar in mediu imers
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu e necesar, poate fi substrat inert. Depinde de ce plante vrei sa folosesti. Ca exemplu, eu am intr-un mic vas de lut, microsorum fara nici un fel de substrat. Intr-un vas de sticla, am ceva inert si acolo cresc criptocorine flamingo
L.E. Poti sa dai gaura, mai ales daca nu va sta pe substrat. Daca e la nivelul solului, nu e necesar.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/08/2022 17:33:48

[ICQ]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

egeria densa si cabomba Aquatica
[Email] [WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Egeria nu are nevoie de substrat, cabomba da.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

In primul rand as vrea sa lamurim ce intelegi tu prin sol fertil sau substrat fertilizant. Cred ca cel mai bine este sa ne spui concret la ce produse te gandesti. Cel mai bine ar fi si daca ai avea componenta chimica a acelor produse. Trebuie sa te asiguri ca substantele fertile nu se vor dizolva rapid in apa.
Nu vad de ce ai da gaura in ghiveci. Poate daca ai vrea sa asiguri pin cine stie ce metoda o circulatie a apei prin substratul din ghiveci.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Gaura ma gandeam s-o dau pentru momentul in care scoti ghiveciul din apa. Sa se scurga apa, dar poate e mai bine sa nu. Pierde din continut.

Este vorba de orice produs care poarta denumirea de "Sol fertil" sau "Substrat fertilizant".
Dar uite doua exemple:

Sol fertil: Dennerle Scapers Soil 1-4mm
Substrat fertilizant: Dennerle NutriBasis 6in1

Am comandat deja Sol fertil, deoarece in ghiveci nu imi e comod sa adaug "capac" cu pietris/nisip, el (ghiveciul) fiind destul de mic.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/08/2022 23:32:48

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

O alegere buna, mai ales in cazul in care o sa ai pesti si plante care iubesc apa "soft". Am vrut sa fiu sigur ca nu te-ai orientat spre substrat gen ADA Amazonia II care in faza initiala iti va da un "spike" de amoniu.
LE Imi place foarte mult ADA Amazonia, dar in cazul tau(acvariu deja setat) ai putea intampinaceva probleme.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/08/2022 06:23:54


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com