[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
4di
Junior member

Joined: 12/05/2009 11:06:54
Messages: 28
Location: Braila
IP:
Offline

Stiu ca e mult de sapat pe net si am tot sapat dar nu am gasit raspunsul la ce ma framanta.
Cand se da pdf-ul oficial pentru un anumit tub T8/T5 se trece si fluxul luminos, in caxul Osram 18w 865 este de 1250 lumeni, adica 69 lumeni/w, cand se adauga un reflector am vazut pe net experiment care arata ~170lumeni/w de circa 2,4 ori mai mult decat zice producatorul.
Am mai vazut un video care facea comparatie intre reflectoarele JBL si Jewel , cu si fara reflector, fara reflector avea 177(nu stiu unitatea de masura) cu juwel 435 si cu JBL 412, adica de 2,32 ori mai puternic.
Intrebarea mea e daca un led da 120 lumeni/w, nu e mai rentabil sa folosesti T5 si reflector decat Led, pentru aceeasi cantitate de watti consumata ?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2022 09:06:31


Juwel Rio 180, start aug.2022, 101x41x50, 120 l util, JBL Manado circa 7-8 cm inaltime, filtrare standard 600l/h + Cirax, 12-14 guppy, 12 xipho rosu cu negru, 2 zebre, 1 f ancistrus, Hygrophilla Diformis & Polysperma, Hornwort, Egeria Densa, Limnophilla Sessiliflora, 20-30 % plantat, iluminare >40 lumeni/ l, 6h/zi (15-21), Masterline AllInOne 3.6ml zilnic, BioCO2 - o bula la 4-9sec
https://youtu.be/WyBReOL0JOI
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

E legea induc?iei de cinp ?i legile lui kirkchopp.deci greu sa echivalezi indicial.tenunta, r sfat, la neoane, led e what u see is what u get.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2022 12:19:16


”sunt o somitate in treling”
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Atunci cand compari 2 surse de iluminat pentru acvariu te uiti nu doar la fluxul luminos sau flux luminos/W. In primul rand trebuie sa stii tipul de acvariu: plantat, pesti doar, marin etc. Dimensiunile acvariului conteaza deasemenea. Apoi te uiti la spectru, temperatura de culoare, CRI, valori PAR. Conteaza si costul initial si cel de exploatare. Conteaza si cat timp lampa isi mentine proprietatile initiale. Deasemenea conteaza si controlul pe care ti-l ofera si usurinta in intretinere. Poate ar mai fi si altele de adaugat dar ma opresc aici.

@dinu79 You blew my mind

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

flo77 wrote:Atunci cand compari 2 surse de iluminat pentru acvariu te uiti nu doar la fluxul luminos sau flux luminos/W. In primul rand trebuie sa stii tipul de acvariu: plantat, pesti doar, marin etc. Dimensiunile acvariului conteaza deasemenea. Apoi te uiti la spectru, temperatura de culoare, CRI, valori PAR. Conteaza si costul initial si cel de exploatare. Conteaza si cat timp lampa isi mentine proprietatile initiale. Deasemenea conteaza si controlul pe care ti-l ofera si usurinta in intretinere. Poate ar mai fi si altele de adaugat dar ma opresc aici.

@dinu79 You blew my mind


Fix ce ai scris ?i tu am vrut sa subliniez pt coleg, ca e extrem de complexa problema.cu 250 lei se poate încropi o solu?ie diy pina la ceva buget pt profesional, bazat? pe ce ai scris mai sus, cu becuri led de ex. Evident, e mai bine sa cumperi calitate maximala.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/07/2022 23:16:26


”sunt o somitate in treling”
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

https://lamphq.com/aquarium-lighting-calculator/
https://www.rapidtables.com/calc/light/index.html
https://www.rapidtables.com/calc/light/index.html

si mai ai nevoie de un calculator de lux/lumen pe distanta, nu pe suprafata. nu mai stiu daca e in continutul linkurilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2022 13:32:52


”sunt o somitate in treling”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com