[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Posibil Gris  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Am cumparat azi o biluta de moss din PetShop (Cladophora Aegagropila) si dupa 10 ore un neon 2 guppy si o zebra am vazut ca se freaca de ce apuca prin acvariu.
Am creveti in acvariu. Ce pot face cat mai urgent ? Incalzitor am fara reglaj, probabil e setat pe 25ºC, merg maine si cumpar unul ca sa pot creste temperatura, cu toate ca acum este 27ºC

Cat pot sa o cresc fara sa "defectez" crevetii ? Nu vreau sa pateasca nici ei ceva... Serios chiar sunt importanti pentru mine..
Ce sa fac ? Verde de malachit nu as vrea sa folosesc, cred ca strica tot pietrisul..merge doar cu temperatura ridicata ?
Am si sterilizator UV dar nu stiu daca ajuta cu ceva..acum.

As vrea sa stiu si daca boala asta afecteaza si crevetii sau doar pestii. Pentru ca ma gandesc sa scot pestii in acvariu de carantina pentru 14 zile.

Acvariu 54L, Eheim Experience 150, neplantat.

This message was edited 4 times. Last update was at 27/06/2022 02:18:46

[Email] [WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu de gris am scapat mereu crescand temperatura la 29 in cazuri incipiente, cand am observat imediat. Incearca asa, fara nicio chimicala

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As incerca cum recomanda colegul Paradoxx.

UV-ul te va ajuta fix la etapa urmatoare a grisului, in momentul in care punctele de pe pesti se vor desprinde si vor pluti in apa, pana sa se ataseze iar de peste.

Nu are legatura achizitia bilei de Cladophora, grisul exista deja latent. tu acum, ai un context de stres dublu, bazin nou, inca nestabilizat + pesti adusi noi in bazin, de fiecare data cand un peste nou este adaugat intr-un mediu nou, este o experitenta stresanta si datorita socului, multi pesti manifesta imunitate scazuta in primele saptamani ... si astfel de probleme sunt inevitabile, plus socul cauzat de un acvariu nestabilizat, plus agresivitatea pestilor tetra fata de neoni, le provoaca stres si le scade imunitatea.

Nu m-as chinui sa schimb incalzitorul, ai deja 27, opreste aerul in casa ... daca totusi vrei sa mai ridici cu 2 grade, pune o sticla cu apa calda in el ... dar si asa, 27 grade + filtru UV, o sa treci si prin experienta asta, dar cel mai probabil o sa ai ceva pierderi la pesti... nu cred ca o sa fie probleme cu crevetii.


MSI Reef
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

deci. tetra i-am dus inapoi. banii pe ei nu mi-a dat si nici alti pesti, dar in fine. stresul Tetra nu e.

am pus temperatura pe 29 dar termometru arata 29.5 de 6 zile.. in mod normal le-as scadea temperatura dar acum mna.. ce sa le fac..

azi toat? ziua am observat un singur neon ca s-a mai frecat de o piatra.. o data. buline nu au.. nusht.

[Email] [WWW]
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

frecarea de pietre/nisip nu e neaparat un comportament simptomatic, el poate fi si comportament relationar, dat de impregnarea mediului cu feromoni. pt ca imi place f mult sa admir natura, in its rawest form, sa zic asa pa ienglezaste, pot sa iti spun ca in natura, mrenele, clenii, boistenii , zvirlugiele, se freaca de nisip/ pietre continuu, fara sa prezinte o alta simptomatologie. gris are 36 ore ciclu. fyk.adica la 36 de ore are simptomatologia produsa si repetata.

”sunt o somitate in treling”
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Asta cu frecatu' am observat si eu la ciclidele mari. (Oscar si JD)...

Se freaca de nisip ori pietre... dar nu a evoluat vizibil, nici o afectiune. ("related" in cateva 6-10 luni)



Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

4 eversad. in natura e comportament care se produce in prezenta puietului, 2 -10 mm. frecarea de pietris/obiecte ca simptom al vreunei conditii biologicemaladive , in conditiile de care spun, e exclusa.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2022 23:30:15


”sunt o somitate in treling”
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

mellbo wrote:Am cumparat azi o biluta de moss din PetShop (Cladophora Aegagropila) si dupa 10 ore un neon 2 guppy si o zebra am vazut ca se freaca de ce apuca prin acvariu.
Am creveti in acvariu. Ce pot face cat mai urgent ? Incalzitor am fara reglaj, probabil e setat pe 25ºC, merg maine si cumpar unul ca sa pot creste temperatura, cu toate ca acum este 27ºC

Cat pot sa o cresc fara sa "defectez" crevetii ? Nu vreau sa pateasca nici ei ceva... Serios chiar sunt importanti pentru mine..
Ce sa fac ? Verde de malachit nu as vrea sa folosesc, cred ca strica tot pietrisul..merge doar cu temperatura ridicata ?
Am si sterilizator UV dar nu stiu daca ajuta cu ceva..acum.

As vrea sa stiu si daca boala asta afecteaza si crevetii sau doar pestii. Pentru ca ma gandesc sa scot pestii in acvariu de carantina pentru 14 zile.

Acvariu 54L, Eheim Experience 150, neplantat.


Eu daca vad ca pesti ca se freaca de pietre schimb apa urgent, in apa e amoniac/NH3 provoaca iritatii pe piele si solzi pestilor si de aia se freaca de pietre, fa teste si vezi.

Daca ai schimbat pietrisul cum ai zis in postu http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49148.page#p439008 , ai deciclat acvariu partial, toata lumea crede ca bacteriile benefice se gasesc numai in filtru, dar ele sunt peste tot in acvariu unde este o suprafata solida plante, substrat, sticla etc.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

GLA. Shoppingul excesiv are multe mitologii.

”sunt o somitate in treling”
BogdanS
Unripe member

Joined: 18/09/2019 11:09:12
Messages: 2
IP:
Offline

Salutare,
scriu si eu aici sa nu mai deschid topic nou.
Am un Hoplo Catfish care are de cateva zile ceva alb pe bot si la prima cautare am gasit ca ar putea fi gris.
am pus doua poze, ce parere aveti? poate sa fie alta boala?
[Thumb - Screenshot 2022-11-19 09.37.21.png]

[Thumb - 20221119_082855.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu e gris, mai degraba ceva ciuperca, insa poate fi si de la pietris daca scurma toata ziua in el. Cum a evoluat pana acum treaba ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com