[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare Anormala.  XML
Forum Index » Apa
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In 15 mai, am amenajat un bazin ca cel din poza de jos (dar fara nisip)

image

Adica: doua lemne cu anubiasi provenite din bazin ciclat, un aquaball 130 cu trei cosuri, pietroiul si zeama de la clatirea a 4 litrii de Substrat pro din filtru ciclat.

Au intrat niste pui de pesti care nu au primit mancarea adecvata, au facut "bloat" si au crapat.

De morcov, sa nu fi ramas ceva proteina "neadecvata", am spalat totul in cada/dus si am lasat anubiasii si lemnul intr-o galeata cu apa.

In 19 Mai, am pus nisip (desfacut din sac si clatit) in bazin, am bagat 60L de apa, tratat cu Prime, spalat buruienile si filtrul. (inca o tura)

Am presupus ca am un bazin "de la zero".....

A intrat in bazin un pestisor amarat de ~4 Cm. (Asteptarile erau sa nu supravietuiasca...)

Dupa 7 zile am bagat si doi Ancistrusi 4-5 Cm ca sa mai accelerez productia de Amoniac.

Din ziua 10, am inceput sa masor NO2 la fiecare doua zile.

Zilele acestea ar fi trebuit sa am varful de NO2 care nu a mai aparut... (pe toata perioada masuratorilor, NO2 era sub limita de masurare)

Masor si NO3, (surpriza) intre 15 si 30. (am schimbat 30L de apa imediat)
_______________________________________________________________________________-

Inseamna ca nu am scapt de bacterii la spalarile buruienilor si lemnului?

Din 19 Mai, apa nu a fost schimbata, pana azi.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

absolut banal, ai sursa de ion nh3 in exces, si nu ai corporabilitati care sa il fizexe/metabolizeze, culminind cu bacteriile/plantele care sparg no3. care e tot ion care intra in relationare chimica prin prodicere de reactie. in ciclarea azotului, si nu a apei, ca h2o nu se cicleaza in reactii, nu circula ca element fixabil - transmisibil, apa, bacteriile preexista, si nu sunt chear asa de ultraproductive precum zice internetu ca is, ciclarea azotului e in pingpong, pesti-materii in descompunere === plante-ciuperci-bacterii-substrat..

Jum?tate de reac?ii
Denitrificarea are loc, în general, printr-o combina?ie a urm?toarelor jum?t??i de reac?ii, enzima catalizând reac?ia între paranteze:

NU3? + 2 H+ + 2 e?? NU
2? + H2O (nitrat reductaz?)
NU
2? + 2 H+ + e? ? NO + H2O (Nitrit reductaz?)
2 NO + 2 H+ + 2 e? ? N
2O + H2O (oxid nitric reductaza)
N
2O + 2 H+ + 2 e? ? N
2 + H2O (oxid de azot reductaza)
Procesul complet poate fi exprimat ca un echilibru net redox reac?ie, unde nitrat (NU3?) devine complet redus? la dinitrogen (N2):

2 NU3? + 10 e? + 12 ore+ ? N2 + 6 H2O


i se zice juma de reactie pt ca electronii aia complementari is dati de procesele de fotosintelza-respiratie - cu tot ce inseamna asta, si multiplicare celulara.
sa fiu sardonic, cred ca e de vina filtrul.

”sunt o somitate in treling”
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sa moara Mama daca inteleg mai mult decat cifrele si spatiile din text.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Sa moara Mama daca inteleg mai mult decat cifrele si spatiile din text.


Nici eu nu inteleg de ce se face referire la procesele de denitrificare in momentul in care tu ai specificat ca ai NO3.
Din cate am inteles eu in cazul ciclarii acvariului tau s-a "sarit" peste etapa cu formarea nitritilor. Despre acest fenomen cautai explicatii?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Exact. am sperat sa creasca NO2 in 21-25 de zile. (a crescut o p*la)

Am presupus ca nu poate genera NO2 suficient bazinul. (cu ce erea' in el)

Mergand' pe "mana" unei banuieli, fac azi test de NO3 si surpriza.... (descrisa in text, mai sus)

Asa ca: am acvariul ciclat, anormal.


L.Edit: A scapat saracul pestisor de agonia transportului si am riscat acum sa il "babardesc" cu NO3 peste limita acceptabila a speciei.....

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2022 19:49:08


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Explic eu:
Pestii au avut bulan ^^ Ma bucur totusi ca au supravietuit, tine.o inainte cu schimburile de apa la 3/4 zile si sa vedem evolutia. De ceva zile am o pasiune pentru platy, pune ceva acolo in caz ca ai mei se duc de la tramanet, luandu.i bolnavi de pe transport, inca sunt pe carantina. Am mai luat 2 alaltaieri, unu din ei bolnav din nou.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/06/2022 00:18:17


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Si eu sunt interesat in a gasi un raspuns plauzibil in ceea ce priveste lipsa varfurilor de nitriti in ciclul azotului.
In momentul de fata am un acvariu suprapopulat in care am o cantitate semnificativa de NH3/NH4( as zice amonium mai degraba deoarece pH este scazut) si destul nitrat. In schimb nitritul este zero. Situatia asta este de o buna bucata de timp. Ca si @eversad folosesc Prime . Fac schimb de apa zilnic, cam 25%.
Dar sa revenim la acvariul lui @eversad. Desigur nu pot sa am o explicatie sigura ptr ce se intampla , far cateva posibile cauze ar fi:
1.Prime. Seachem spune ca Prime ajuta la neutralizarea efectelor amoniacului si nitritilor. Faza cu amoniacul cred am inteles-o,. Probabil amoniacul este transformat in amoniu.Asta nu-i nociv pentru pesti, dar tot apare pe testere. Despre nitrit nu stiu nimic, ar fi o posibilitate sa-l neutralizeze in asa fel incat sa nu fie sesizat de testere. Habar n-am , dar ar putea fi o posibilitate.
2. Acvariul sa nu fi fost deciclt si sa fi ramas o cantitate insemnata de bacterii nitrobactor. Avand in vedere ca nu sunt multi pesti in acvariu cantitatea reziduala de nitrit ar putea fi prea mica pentru a fi sesizata de tester.
3. Trstere expirate, valori eronate.
4. Apa de la robinet sa contina o cantitate deloc neglijabila de nitrati. Concentratia de nitrati acceptabila in apa de baut este de 10ppm exprimata caconcentratie de ioni azot. In traducere libera ar insemna cam 43 ppm ioni NO3(ceea cemasoara testerele noastre). Eu as masuraa si nitratii in apa de la robinet, just in case.
Bineinteles ca sunt interesat si de alte explicatii plauzibile.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Apa a fost tratata cu Prime la introducere. (acum 23 de zile)

Nu am facut schimb de apa pana ieri pentru ca nu a crescut NO2 si am considerat ca nu este necesar schimbul.

Teste de NO3 fac la apa "da' rubinet" saptamanal, inainte de schimbul apei la bazinul de 650. (adica: am facut ieri => 3-5)

Am presupus ca pot fi expirate testele. (am desfacut un set de NO2 pe care scrie: 03 2024 si am avut acelasi rezultat)

Referitor la NH4, nu am ajuns inca la 0,1 in nici una din masuratorile efectuate pana acum.

Logica ar fi: au ramas suficiente Nitrosomonas si Nitrobacter incat sa sustina ciclarea. (mai ales ca am avut input mic de "amoniac")

____________________________________________________

Inafara subiectului:

Cum se comporta Prime la reducerea NO3 ?

Inaintea unui schimb de apa, facut intentionat la 12-13 zile (in bazinul de 650) am avut NO3 = 120.

Am dozat prime 5X si am redus la jumatate NO3..... dupa doua ore am mai dozat o portie de 5X si am scos 15=30 la NO3

Am schimbat ~70% din apa dar NO3 a ramas la 15. (NO2 nu am avut masurabil si NH4 era <0,05 la toate masuratorile)




Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Avand acum toate aceste date si eu cred ca cea mai plauzibila ipoteza este acea ca acvariul tau nu s-a deciclat complet.
In afara subiectului:
Seachem este una din firmele cat de cat transparente, de foarte multe ori ei publica ceea ce intra in componenta unui produs, uneori chiar si procenttual. Din pacate nu si in cazul Prime unde spun ca contine o mixtura speciala de saruri de hidrosulfit.
Ceea ce spun clar este ca inlatura clrul si cloramina dar detoxifica amoniacul, nitritul si nitratii. Astta inseamna ca leaga acesti compusi(de ce substante ii leaga nu se specufica, lol) si ii fac inofensivi TEMPORAR. Acesti compusi pot fi folositi de bacterii pentru ciclare. Cu alte cuvinte te ajuta sa treci mai usor peste ciclare(sau reciclare ). Din pacate acest efect dureaza 2 zile, dupa care trebuie redozat prime.
Rezulyatele tale cu NO3 sunt de mare ajutor, dovedesc ca Prime are efect asupra nitratilor.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Acelasi test a mai fost facut de doua ori, acum cateva luni, la "scara" mai mica.

Rezultatele au fost identice.

Dar: "ma manca" sa fac un test, direct cu 500+L de apa. (alta smecherie este sa dozezi direct 75Ml de doua ori... Ca magnatii )

LEdit: Acum am 1L de apa, de ~50 de zile cu niste Melanoides negrii. (luati din Canalul Dunare-Marea Neagra)

Chiar ma apuc sa verific apa de acolo...

This message was edited 3 times. Last update was at 13/06/2022 18:53:30


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com