[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lemn acvariu -  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai_S
Junior member

Joined: 08/03/2022 23:57:40
Messages: 12
IP:
Offline

Am fost pe munte si am zis sa plec cu o amintire de lemn cu gandul ca o sa se potriveasca in acvariu dar acum nu mai sunt sigur daca este ok sau nu.
Este vorba de o radacina de la un copac mare, nu ma intrebati ca nu stiu ce era, poate este fag sau mesteacan.

Radacina a fost dura atat la taiat cat si la frezat pentru gauri. Problema a aparut dupa 1 h de fiert, lemnul s-a cam inmuiat si primul strat a devenit fibros... (Am gresit ca am fiert lemnul sau nu am ales ce trebuie ?

multumesc!

https://seupload.com/xKQ/20220426_201449.jpg

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cel mai probabil nu ai ales ce trebuie. Eu personal nu bag nimic nefiert in acvariu, poate doar substratul nou cumparat ce doar il clatesc in apa. Si acum ca privesc si poza, chiar nu cred ca este ce trebuie si personal nu imi place nici vizual avand in vedere ca ai taiat ambele capete drept. nu cred ca ti.ar aduce oricum vreun scape, poate doar in combinatie cu altele sau stand "in picioare" asa cum e in poza si in acvariu asa ca nu regreta decat gazul consumat pe fiertul lui

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2022 20:15:09


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mihai_S
Junior member

Joined: 08/03/2022 23:57:40
Messages: 12
IP:
Offline

Ma gandeam sa stea in picioare cu mos pe laterale si deasupra un anubis. Ok, raman la ce am cumparat de la magazin
Teo Udrea
Junior member

Joined: 23/01/2018 20:48:04
Messages: 46
Location: Bucuresti, Crangasi
IP:
Offline

Exista mai multe discutii legat de fierberea lemnelor inainte de a le baga in acvariu, eu prefer sa nu le fierb, doar sa le usuc foarte bine si apoi bagate direct in acvariu. Daca s-a curatat doar un strat subtire la fierbere este posibil ca partea aia sa fie tot coaja. Poti curata ce este moale si sa mai incerci inca odata sa il fierbi sa vezi daca se mai inmoaie, sau doar cureti, pui la uscat si apoi direct in acvariu si il urmaresti. Cand zic sa il pui la uscat ma refer sa il scoti la soare cateva luni pana se usuca si in interior, e lemn gros.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com