[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Chiclide help  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai_S
Junior member

Joined: 08/03/2022 23:57:40
Messages: 12
IP:
Offline

Salutari membrilor, initiez cu primul meu post, daca ma puteti ajuta.

Dupa 2 saptamani de ciclat am pregatit acvariul 150/50/50 (400l brut) echipat cu un Fluval 407 si jbl 900 pentru o mica "armata" de chiclide.
Am urmatoarele intrebari/abordari pe termen scurt:

Numarul lor, din ce am calculat pot sa am undeva la 25-30 maturi in acest acvariu
In acest sens am luat deja un numar de 60 chiclide africane mici (2-3cm) pe care in functie de sex sa pastrez jumatate din ele, restul le pot returna la crescatorie

Hranirea lor:
ce cantitate si de cate ori pe zi? am inteles de la dl care le vinde ca le pot da granule sfaramate dar nu am clarificat exact cat. Pana acum le-am dat de 2 ori/ zi, dimineata si seara echivalent a 1 bob de cafea; nu stiu cum sa estimez cantitatea
recomandari de alta hrana ? momentan am: SAK mix ? + New Life spectrum chiclid formula
are rost sa tin pompele de valuri sau momentan ii epuizeaza?

Sper ca nu am gresit (prea rau) pana acum fiind incepator . Daca aveti alte sfaturi, sunt binevenite.
Alte detalii: strat de nisip, 5 dragon stonese mari si un drift wood, temperatura constanta 26,5 grade si schimbari saptamanale de 10%.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2022 18:59:19

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hmmm, din ce zici pana acum pare ca ai facut totul EXACT ca la carte, in afara de timpul de ciclare al apei, mai precis al bacteriilor, timp in care colonia de bacterii bune se inmulteste pt a acapara bacteriile rele. Imi place ca ai o filtrare corespunzatoare, sau cel putin in teorie, pt ca nu stiu inca ce contin filtrele din punct de vedere al materialelor filtrante, sa speram ca nu ai full bureti ^^ intr.adevar, hrana trebuie maruntita daca marimea lor este inca defavorabila, iar pompele nu ii streseaza si nu ii oboseste, in mediul lor natural valurile sunt foarte puternice constant zi/noapte. As opri totusi pompele de valuri pe timpul hranirii pt a fi sigur ca se hranesc toti insa niciodata filtrele, ok ?
Ape limpezi si pestisori sanatosi si asteptam poze cu prichindeii

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2022 19:24:20


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

O sa raspund in ordinea inversa.

Schimbul de apa: poti sa il duci undeva la 25%. (ca nu strica)

Temperatura: 24-25C

Pompele de valuri: daca ai valurire a suprafetei de apa facuta de filtrele externe, nu au rost pompele.(acum)

Mancare: as da de trei ori mai multa cantitativ, pentru ca:

1: Ai nevoie de amoniac inca. (pentru ciclare)

2: Opresti filtrele si pompele, pentru a aobserva cat pot manca.

Numarul: nu conteaza acum daca sunt 60 ori 100. (sunt prea mici penru volumul de ~350L de apa real)

________________________________________________________________________________________

acum: declari ce medii filtrante ai in filtre, si poztezi nescaiva foto.


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Se pare ca sfaturile noastre sunt cam la fel si nu prea, insa duc in aceeasi directie. tragi tu concluziile singur cam ce si cum trebuie,esti baiat destept.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2022 19:33:38


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mihai_S
Junior member

Joined: 08/03/2022 23:57:40
Messages: 12
IP:
Offline

Multumesc pentru ideea cu oprirea filtrelor si a valurilor in momentul hranirii, trebuie sa urmaresc sa ajunga si la cei care stau pe fundul acvariului mai timizi. In acelasi timp o sa reduc si temperatura cu 1-2 grade < energy saving >

La ciclare am folosit si un aqua start/bacterii in prima zi in a 7-ea si la sfarsit;
Ambele pompe au bureti normali + 2 sertare pietris si 1 sertar inele ceramice;

Ce mi-a scapat ... pompa de aer este necesara ? Am considerat suficiente pompele de valuri directionate in sus.
Pentru a evita depunerile de alge am primit 2 Ancistrus de 5-6 cm care o sa isi faca de cap prin acvariu pana cresc chiclidele (daca nu se vor intelege cel mai probabil o sa ii donez ) ps: din cauza lor saptamanal aspir nisipul in anumite zone... . Mai am o usoara pelicula de grasime cred, aceasta se aduna intr-un colt. Am incercat sa o indepartez dar nu am reusit, reapare mereu, ma gandesc ca este de la mancarea sfaramitata, cand o sa trec la granule intregi sper sa dispara.

Am incarcat o imagine pe un random upload, sper ca este ok
https://ibb.co/2FsFZrD
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

paradoxx wrote:Imi place ca ai o filtrare corespunzatoare, sau cel putin in teorie, pt ca nu stiu inca ce contin filtrele din punct de vedere al materialelor filtrante, sa speram ca nu ai full bureti

...asa de rai or fi buretii aia?

On topic: cum a zis si EverSad, daca poti asigura valurirea suprafetei apei doar cu debitul de la filtre, poti sa mai amani folosirea pompelor de valuri pana cand cresc mai mari pestii. Fiind asa mici au nevoie sa foloseasca caloriile din mancare pt crestere, nu sa le risipeasca pe "banda de alergat". Curentul de apa e bun, dar nu in exces, deocamdata.

Oprirea filtrelor la hranire. 3 mese pe zi daca ai timp. Daca nu, e ok si cu 2. Te uiti la burtile lor, daca sunt destinse sau supte, ca sa estimezi cantitatea de hrana.

Pelicula aia nu conteaza daca e doar intr-un colt al acvariului. Important e sa ai un procent cat mai mare de suprafata valurita din total.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Esti incredibil cu buretii. Nu ma cert, nu intru in polemici. Buretii in cantitate mica sunt buni doar pt filtrare mecanica. In cantitate si volum mare, sunt buni pt biologica. Iar incepem ? Nu pot recomanda bureti incepatorilor, am mai discutat asta, un incepator are nevoie de material biologic, pt a putea gresii, suprahranii, a putea fi in limita deciclarii, etc. Un bazin la inceput de drum al unui posesor ce intreaba cum sa hraneasca pestii nu poate fi sustinut in a avea bureti in filtre, te rog sa intelegi, am mai discutat asta(x2).

This message was edited 4 times. Last update was at 29/03/2022 21:49:09


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mihai_S
Junior member

Joined: 08/03/2022 23:57:40
Messages: 12
IP:
Offline

Am fix ce prezinta nenea doar ca pe ultimul sertar nu am filtrare chimica, am inca un sertar de pietricele de acelasi fel .
https://www.youtube.com/watch?v=NHigz6EMR08&ab_channel=KaveManAquatics

Sa imi spuneti va rog daca trebuie sa mai fac modificari. Si referitor la pompa de aer daca trebuie sau nu. Thx !

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2022 22:07:24

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca ai valurire suficienta la suprafata apei, pompa de aer nu este necesara, in special acum cand facturile de curent s.au dublat. Filtrarea chimica este mai mult o chestie de eliminat chimicale de exemplu dupa un tratament al pestilor cu diferite medicamente, pentru ca dupa ce carbunele absoarbe pana la saturatie, incepe sa elimine tot ce a adunat de.a lungul timpului din apa, INAPOI in apa deci nu este imperios necesar deocamdata

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com