[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tablou electric  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am zis sa va prezint tabloul electric pregatit pentru un acvariu marin, care prezinta o siguranta si un control nmai mare decat prelugitoarele si triplele obisnuite.
Eu am mers pe o varianta cu 8 prize dar puteti adapta in functie de necesitati.

Materiale:
- O bucata PAL de 18 mm ramasa de la alte lucrari.

- Tablou sigurante montare aparenta, am folosit o varianta cu 4 sigurante dar se poate folosi orice tablou in functie de necesitate (https://www.emag.ro/tablou-electric-comtec-4-locuri-montaj-aparent-grad-protectie-ip40-mf0015-01603/pd/DQX90YBBM/?X-Search-Id=6b1cb9937099a54606a2&X-Product-Id=91774750&X-Search-Page=1&X-Search-Position=6&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view).

- Sigurante automate 16 A, 4 bucati (cate o siguranta la fiecare 2 prize) eu am folosit varianta monopolara (se pun doar pe faza - https://www.emag.ro/intrerupator-automat-monopolar-brt-comtec-16a-curba-c-mf0001-14604/pd/D6WD0YBBM/) dar exista si variante bipolare (se pun si pe faza si pe nul - https://www.emag.ro/intrerupator-automat-brl-bipolar-intr-un-modul-comtec-16a-curba-c-mf0001-16838/pd/DQWD0YBBM/) dar trebuia mare atentie cand bagati tabloul intr-o priza sa nu incurcati faza cu nulul.

- Prize aparente de montat pe perete (se gasesc si prize simple si duble - https://www.emag.ro/priza-simpla-eva-socket-16a-montaj-aparent-alb-1-locas-schuko-112-004-0001/pd/D1NKD7MBM/ https://www.emag.ro/priza-pt-dubla-odosun-alb-monobloc-ip20-od1102/pd/DM006YBBM/).

- Cablu 2.5 mmp sectiunea, eu am folosit din cupru plin pentru faza si nul si litat pentru impamantare (https://www.emag.ro/conductor-cupru-rigid-fy-2-5-h07v-u-rosu-fy-2-5-rosu/pd/DXHMLKBBM/ , https://www.emag.ro/rola-conductor-fy-2-5-cablu-curent-cupru-plin-albastru-folie-h07v-u-100-m-745/pd/DRQCNMMBM/ si https://www.emag.ro/conductor-electric-flexibil-myf-2-5-rola-100-ml-verde-galben-el0024282/pd/D0K7VRBBM/ ).

- Cablu prelungitor 3x2.5 mmp ( https://www.emag.ro/cablu-cupru-flexibil-myym-3x2-5mmp-5m-1000118-5/pd/DS0PHQBBM/)de lungimea de care aveti nevoie.

- Stecher cu impamantare demontabil (https://www.emag.ro/stecher-horoz-schuko-16a-max-250v-300-000-702/pd/DFCTXLBBM/).

- Holsurburi prindere echipamente pe placa (eu am folosit de 4.5 mm X 20 mm, dar folositi in functie de echipamente si grosimea placii, placa fiind din PAL am dat inainte gauri de 3 mm cu bormasina), soricei prindere cabluri, mufe WAGO pentru conexiuni in tablou (https://www.emag.ro/set-10-bucati-clema-compacta-3-poli-wago-conductor-rigid-sau-semirigid-0-2-4mm-450-v-32a-b31899r10/pd/DYRBWJMBM/?X-Search-Id=a284ca6dbe5223714463&X-Product-Id=91628406&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view).

- 3 controlere Sonoff (https://www.emag.ro/releu-wireless-sonoff-dual-doua-canale-10a-sonoff-dual/pd/DCFWJFBBM/?X-Search-Id=6eb91deb228e54b1dc79&X-Product-Id=88957234&X-Search-Page=1&X-Search-Position=15&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view) cu cate 2 canale (comanda fiecare cate 2 prize independent) si un controler Sonoff cu un singura canal ramas de la alte proiecte (https://www.emag.ro/releu-inteligent-smart-home-wireless-wi-fi-sonoff-basic-r3-2020-190314001/pd/DHB307MBM/?X-Search-Id=90b29bdaba8e051afd41&X-Product-Id=65971972&X-Search-Page=1&X-Search-Position=4&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view).

Linkurile puse sunt pentru exemplificare (eu doar controlerele le-am luat de la emag restul din magazine de profil) daca incalca regulili forumului rog un administrator sa le stearga.
Eu am doar doi consumatori mai mari, lumina de 55 W si incalzitorul de 100-150 W, ca atare calitatea prizelor si sigurantelor folosite nu este extraordinara, daca aveti consumatori mai mari va recomant sa mergeti pe piese de la ABB, Schneider Noark, mai scumpe dar alta calitate.
Controlerele Sonoff au consum maxim de 10A adica 2000 w pe cele doua prize comandate. Daca aveti cosumatori mai mari (chiar daca nu cred ca este cazul) folositi controlere simple pe fiecare priza.
Deasemenea ce nu apare aici dar o sa adaug sistemului este o siguranta generala cu protectie diferentiala de 30 mA (https://www.emag.ro/siguranta-automata-schneider-1p-n-25a-c-30ma-protectie-diferentiala-sch-a9d34625/pd/D7YCRKBBM/). Scopul acestei sigurante in termeni simpli este sa intrerupa curentul in cazul in care bagi degetul in priza (ai ceva defect in acvariu nu te curentezi, sare siguranta).

IMPORTANT - Trebuie sa va notati pe stecher care pin este faza si care nulul iar conectarea la priza din camera sa se faca conform faza-faza si nul - nul altfel sigurantele nu vor fi pe faza rezultand in alimentarea prizei chiar daca siguranta este inchisa.

Prin tablul asta prizele pot fi oprite fizic din sigurante cate doua prize pe siguranta sau prin aplicatia celor de la Sonoff individual (aplicatia asigura comandarea si prin internet), cu exceptia ultimei prize din dreapta jos care nu este legata la controler ci doar la sigurante.
Mai jos poze cu diferitele etape ale realizarii tabloului.


[Thumb - 20220326_094315 test.jpg]

[Thumb - 4.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 27/03/2022 08:01:08

[Email] [Yahoo!]
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Si restul
[Thumb - 5.jpg]

[Thumb - 6.jpg]

[Thumb - 7.jpg]

[Thumb - 8.jpg]

[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Frumoasa lucrare, succes in continuare!

Pentru ca sunt o baba comunista, imi place sa carcotesc.
Eu n-as fi ales niciodata conductori MYF, ci as fi mers pe cablu CYY-F sau NYY-J.
Daca ai conductor MYF iti recomand sa pui pini terminali, pentru ca altfel o sa fie distrus de suruburile de la sigurante/aparataj.
O lucrare mai simplista am si eu la acvariu, dar cu sigurante bipolare si timere digitale, si nu trebuie sa am grija cum o bag in priza. Am transformat priza in doza PT si am legat panoul direct, cu cleme Wago.
Montajul pe lemn iar nu l-as fi ales, preferam un dulap din ABS sau metalic (ceva de genul asta: https://www.emag.ro/panou-abs-vision-20x30x13-ip-65-usa-mata-clasic-vs-pc203013o/pd/DRF0CCBBM/ sau https://www.emag.ro/tablou-metalic-cu-contrapanou-250x200x150mm-de-exterior-eld250x200x150/pd/DC8KW2MBM/ )

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu sunt si mai carcotas: nu as fi folosit cablu mai gros de 1.5mm si nici sigurante de 16A, as fi mers pe max 10A sau chiar pe 6A.
Ce consum ai per total 500w? Maxim 1000W zic eu...
Cablul multifilar se poate cositori la prinderea in sigurante, prize etc.
Acum sper sa nu mi-o luati in nume de rau, spun ce as fi folosit eu.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu unul as fi ingrijorat si de ce fel de steckere urmeaza sa fie bagate in priza. Daca sunt drepte(similare cu cel din poza) va fi OK, dar daca sunt la 90 grade s-ar putea sa fie probleme.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

@ dan.pavelescu

Conductori din interiorul tabloului pentru faza si nul sunt FY (cupru plin)si doar cel pentru impamantare este MY(litat) pentru ca nu aveau in magazin la momentul achizitiei. Cablul de prelungire pana la priza este MYYM deoarece stau in chirie si nu pot trage curent direct dintr-o doza iar MYYM este mai maleabil decat unul de tip CYY, dar ai dreptate pentru cineva care poate face acest lucru este mai bun unul CYYY.
Sincer as fi folosit doar conductori MY (litat) deoarece sunt mai usor de pozitionat pe spatii mici, a fost un chin cu tronsoanele scurte dintre controlere si prima priza, dar controalerele duale Sonoff au conexiune diracta cu clema in care pinii de 2,5 nu intra iar cablul litat este si mai greu de bagat (apropo am obeservat mai nou ca multe prize si intrerupatoare de lumina incep sa foloseasca acest tip de conectare).
Conductorii MY au binenteles pini terminali (poza la sfarsit).
La sigurante bipolare a fost o greseala de exprimare din partea mea (asa sunt descrise pe site-urile magazinelor), ma refeream la sigurante 1P+N care asigura trecerea fazei si nulului prin ele dar au intrerupator termic doar pe faza. La acest model conteaza care este faza si care nulul deoarece daca le montezi invers in caz de scurt circuit nu sare siguranta. In cazul sigurantelor bipolare reale 2P (https://www.emag.ro/siguranta-automata-2p-16a-curba-b-hager-mb216a-1109969/pd/DRVP13MBM/) intradevar nu conteaza cum le conectezi deoarece au intrerupatorare termice pe ambele circuite. Doar ca sigurantele 2P ocupa 2 sloturi intr-un tablou iar cele 1P+N dora un slot, aplicat la cazul de fata ar fi fost nevoie de un tablou pentru 8 sigurante care este mult mai mare. In cazuzl in care spatiul nu este o problema clar este recomadata folosirea sigurantelor 2P si scapi de bataia de cap cu conectarea fazei si nulului.
Referitor montaj, inca nu am dulapul acvariului in care va fi pus tabloul, bucata de PAl va fi prinsa in suruburi in viitorul dulap. Folosirea unui dulap ABS sau metalic arata mai bine dar te limiteaza in privinta spatilui din dulapul acvariului, in caz de nevoie este mai usor sa pun componetele astea pe o alta bucata de pal de dimensiuni si forma diferite. Deasemenea pe o placa (din PAL sau alt material) prizele pot fi pozitionate in asa fel incat sa nu existe probele privind dimensiunea conectorului la ele (inafara de lumina si incalzitor restul, pome valuri, poma retur, ATO, skimmer sunt AC si au transformatorul pus pe conexiunea la priza).

@ adiio

Tinand cont de distantele mici dintre sigurante si consumatori si de consumul mic (cred ca nu depasesc 500 w) da puteam folosi cablu de 1,5 mmp si sigurante mai mici de 10A sau 6A, dar deoarece nu sunt electrician profesionist am preferat sa folosesc cablul si sigurantele conform recomandarilor de la electricieni, pentru prize, cablu de minim 2,5 mmp si sigurante de16 A.
Da cablul litat se poate cositorii dar este mult mai sigur cu pini, iar daca nu ai deja sculele e mult mai ieftin sa cumperi un cleste de sertizat si un set de pini decat o statie de lipit.

@ critici si carcoteli
Doar un om simplu (din punct de vedere intelectual) se poate supara cand primeste observatii sau critici. Daca ai argumente le prezinti ca raspuns la aceste observatii daca nu ai inseamna ca ce faci nu e bine si trebuie sa schimbi ceva.
Critica a ajutat omenirea sa evolueze, cand prima femela din paleolitic ia zis masculului "ba boule in loc sa alergi toata ziua dupa un iepure nu mai bine prinzi cativa vii si ii crestem intr-o cusca langa grota" a modificat viitorul rasei umane si a devenit o femeie moderna din neolitic =)).
[Thumb - Inked20220326_224318_LI.jpg]

[Email] [Yahoo!]
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Eu unul as fi ingrijorat si de ce fel de steckere urmeaza sa fie bagate in priza. Daca sunt drepte(similare cu cel din poza) va fi OK, dar daca sunt la 90 grade s-ar putea sa fie probleme.


Vezi raspunsul de mai sus privind montazul pe PAL, cum sunt puse acum pot pune conexiuni la 90 de grade in toate prizele, pe randul de jos cu cablul pe diractia in jos si pe randul de sus invers (nivelul superior al controlerelor Sonoff este sub nivelul superior al prizelor).

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2022 07:59:20

[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Offtopic si imi cer scuze, dar nu ma pot abtine sa nu zic ca vreau sa stiu si eu limba asta a voastra.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Nu e offtopic, eu nu sunt electrician dar anul trecut a trebuit sa-i trag curent tatalui meu intr-o gradina la tara de la un vecin (deasemenea ruda). Dictionarul pentru limba asata il gasesti pe youtube pe canale gen asta https://www.youtube.com/channel/UCd5Xckv66XWhQI95te8JGkw. Imi place ca omul aduce argumente la ce zice nu doar isi da cu parerea.
Oricum m-a costat trasul asta de curent (doar echipamente Schneider si cabluri NYY-J) mai mult decat o conexiune noua la ENEL dar nu exista acte pe terenul respectiv ca atare nu se poate face nimic oficial.
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

bamse_il wrote:@ dan.pavelescu

Conductori din interiorul tabloului pentru faza si nul sunt FY (cupru plin)si doar cel pentru impamantare este MY(litat) pentru ca nu aveau in magazin la momentul achizitiei. Cablul de prelungire pana la priza este MYYM deoarece stau in chirie si nu pot trage curent direct dintr-o doza iar MYYM este mai maleabil decat unul de tip CYY, dar ai dreptate pentru cineva care poate face acest lucru este mai bun unul CYYY.
Sincer as fi folosit doar conductori MY (litat) deoarece sunt mai usor de pozitionat pe spatii mici, a fost un chin cu tronsoanele scurte dintre controlere si prima priza, dar controalerele duale Sonoff au conexiune diracta cu clema in care pinii de 2,5 nu intra iar cablul litat este si mai greu de bagat (apropo am obeservat mai nou ca multe prize si intrerupatoare de lumina incep sa foloseasca acest tip de conectare).
Conductorii MY au binenteles pini terminali (poza la sfarsit).
La sigurante bipolare a fost o greseala de exprimare din partea mea (asa sunt descrise pe site-urile magazinelor), ma refeream la sigurante 1P+N care asigura trecerea fazei si nulului prin ele dar au intrerupator termic doar pe faza. La acest model conteaza care este faza si care nulul deoarece daca le montezi invers in caz de scurt circuit nu sare siguranta. In cazul sigurantelor bipolare reale 2P (https://www.emag.ro/siguranta-automata-2p-16a-curba-b-hager-mb216a-1109969/pd/DRVP13MBM/) intradevar nu conteaza cum le conectezi deoarece au intrerupatorare termice pe ambele circuite. Doar ca sigurantele 2P ocupa 2 sloturi intr-un tablou iar cele 1P+N dora un slot, aplicat la cazul de fata ar fi fost nevoie de un tablou pentru 8 sigurante care este mult mai mare. In cazuzl in care spatiul nu este o problema clar este recomadata folosirea sigurantelor 2P si scapi de bataia de cap cu conectarea fazei si nulului.
Referitor montaj, inca nu am dulapul acvariului in care va fi pus tabloul, bucata de PAl va fi prinsa in suruburi in viitorul dulap. Folosirea unui dulap ABS sau metalic arata mai bine dar te limiteaza in privinta spatilui din dulapul acvariului, in caz de nevoie este mai usor sa pun componetele astea pe o alta bucata de pal de dimensiuni si forma diferite. Deasemenea pe o placa (din PAL sau alt material) prizele pot fi pozitionate in asa fel incat sa nu existe probele privind dimensiunea conectorului la ele (inafara de lumina si incalzitor restul, pome valuri, poma retur, ATO, skimmer sunt AC si au transformatorul pus pe conexiunea la priza).



Acum am inteles, iar pinii nu i-am vazut ca sunt Chiorete.
Zici ca ai impamantare la priza aia. Mai ai loc si pentru un disjunctor diferential?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Batranete haine grele .
Da am zis din primul post ca nu apare in poze dar o sa-l adaug (ala e cel mai important ca obisnuiesc sa bag ghieruta in apa). Mai am de adugat si o presetupa pentru cablul principal, dar am timp, saptamana asta abia dau comanda de acvariu.
[Email] [Yahoo!]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Vorbim de pompe, incalzitoare, lumini.... care nici macar nu au conexiune la impamatare.
Whatever...
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Exact! (specificat)

Mai toate echipamentele de acvaristica, nu au impamantare. (adicatelea: au doua fire, nu trei, la stecher)

Cu realizarea tehnica: (merge) Bine ca a reusit, acvaristul sa faca treaba, fara a sta la *ula electricianului. (a se citi: nu a depins' de un electrician)

Personal as fi facut totul cu MY de unu jumate' si pini sertizati, hexagonal.

Sigurantele de 6A, ar fi fost mai bune.... (6A = 1,3Kw pa' siguranta)


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Din poze nu se vede foarte bine inaltimea prizelor si a releelor, dar daca tu zici caeste OK, sunt convins ca ai dreptate.
Ca sa fiu foarte carcotas eu nu asfi pus timere la toate circuitele (de exemplu incalzitoare, pompa de retur, filtre, poate ATO)deoarece:
- te costa mai mult-
-adaugi un element in plus la lista posibilelor defecte
-in cazul unei caderi de tensiune la revenirea ei, timerele alea nu se conecteaza ON, chiar daca sunt programate asa. Cel putin astea sunt review-urile, ar fi binesaverifici asta.

Nu stiu daca am inteles eu bine dar spuneai cavrei sa amplasezi toata chestia asta in dulapul acvariului, deci sub acvariu. Chiar daca este estetic eu nu as prefera optiunea asta deoarece :
-exista un risc ridicat de scurtcircuit, electrocutare etc
-umiditatea acolo va fi foarteridicata(banuiesc caamplasezi un sump acolo). Niste ventilatoare sa traga aerul umed sau un dehumidificator ar putea fi o solutie, dar mie tot nu imi surade ideea.
Foarte posibil ca tu sa fi luat deja in considerare acesti factori, daca nueu as ziceca ar merita reevaluati.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

Referitor impamantare - mai bine sa ai si sa nu-ti trebuiasca decat sa nu ai si sa-ti trebuiasca. Voi avea trei echipamente care au impamantare, lumina (care e si cel mai scump echipament), pompa de retur si controlerul pentru temperatura care va alimenta incalzitorul si probail niste ventilatoare de racire.
Sigurantele pot fi schimbate usor cu unele mai mici de 10 sau 6 A, cand am toate echipamentele ma hotarasc. Oricum sigurantele sunt gandite sa fie folosite si ca intrerupatoare pentru pompe in caz de hranire sau schimb de apa (chiar daca eu voi avea si posibilitatea sa controlez alimentare prin controlerele Sonoff sau din aplicatiile echipamentelor - pompe valuri, pompa recirculare, controler incalzitor, lumina vor avea conexiune wi-fi).
Nu am specificat dar acvariul va fi de 150 l AIO (nano marin) datorita spatiului limitat. Sump nu voi folosi datorita datorita riscului mai mare de a inunda vecinii datorita constructiei comuniste a blocului in care stau (am avut inciente de genul asta cand schimbam apa si am varsat din greseala vreo 2 litri pe jos, pana am sters cu mopul era deja la vecinul de jos).
Dulapul va fi din MDF impartit in doua pe verticala (plus rafturi in functie de necesitati), intr-o parte va fi tabloul electric plus alte chestii gen mancare, teste etc iar in partea cealalta vasul cu apa de completare de minim 30l (vreau sa pot pleca 1-2 saptamani fara sa imi fac griji in privinta asta).
Referitor controlere - pe cel pentru un singur circuit il am de trei ani si nu am avut probeleme cu el, toate sunt controlate wireles si aplicatia are notificare pornire/ oprire. Intradevar pentru cineva care nu e fan Google Assisstant nu sunt necesare dar pentru mine sunt un must have.
[Thumb - 20220329_084833 (1).jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2022 07:54:20

[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

adiio wrote:Vorbim de pompe, incalzitoare, lumini.... care nici macar nu au conexiune la impamatare.
Whatever...


Asa este.

L-am prins azi pe electrician si l-am intrebat ce si cum. Daca echipamentele au doar faza si null, diferentialul e fix pl.
Mi-a explicat vreo jumatate de ora ceva despre un transformator cu separare galvanica, dar n-am priceput nimic.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Adica: izolare galvanica cu transformator de 230 Vac.....

Tot 230 volti AC ai la priza.... doar ca nu mai exista faza si nul. (mai nasoala manevra... o siguranta diferentiala nu, poate actiona in acest caz, chiar daca exista impamantare)

Siguranta diferentiala, functioneaza doar daca exista conditia: Faza, Nul, Impamantare.


This message was edited 2 times. Last update was at 29/03/2022 20:19:01


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
adiio wrote:Vorbim de pompe, incalzitoare, lumini.... care nici macar nu au conexiune la impamatare.
Whatever...


Asa este.

L-am prins azi pe electrician si l-am intrebat ce si cum. Daca echipamentele au doar faza si null, diferentialul e fix pl.
Mi-a explicat vreo jumatate de ora ceva despre un transformator cu separare galvanica, dar n-am priceput nimic.

Hmm. Dan, am impresia ca ori eu ori electricianul tau trebuie sa mearga la reciclare
Din cate imi aduc eu bine aminte conditia ca siguranta diferentiala sa functioneze este ca reteaua sa aibe nul de protectie (impamantare), nu sarcina. Sarcina are nul de protectie numai daca carcasa ei este metalica(de fapt daca nu este dublu izolata, simbolul ala cu 2 patrate).
Siguranta diferentiala compara curentul care trece prin faza cu cel care trece prin nulul de lucru. Daca cineva pune manuta unde nu trebuie in aval de disjunctor, o parte din curent se va inchide prin persoana respectiva si nulul de protectie. Daca acest curent este mai mare de 30mA va declansa protectia.
Ca un test poti lega nulul de lucru la impamantare, de exemplu la o priza. Sau poti inversa nulul de protectie cu cel delucru, astfel incat circuitul sa se inchida prin nulul de protectie, nu prin cel de lucru. Protectia nu va declansa decat in momentul in care vei conecta o sarcina destul de mare in priza respectiva.
Protectia nu depinde de faptul ca sarcina are fir pentru nul de protectie sau nu.
S-ar putea sa ma insel, e ceva timp de cand ma jucam cu asa ceva. Dar, daca cineva este interesat poate face testul respectiv.


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am mers eu mai intai la reciclare si dom' profesor G mi-a zis asta:
https://www.electricianul.ro/protectia-diferentiala-tip-a-ac-b-b-f/
Nota: mai mult eram interesat sa vad care e diferenta dintre protectia de tip A sau AC.
Sper sa fie util link-ul.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

In privinta protectiei diferentiale asa stiam si eu ca e nevoie doar de faza si nul, aparatul comparand curentul intre cele doua si daca apare o diferenta mai mare de 30 mA intrerupe circuitul. Nu vad ce treaba are impamantarea.
Impamantarea are acealasi rol de protectie al consumatorului dar in altfel, este conectata la componentele conductoare ale unui echipament care in mod normal nu sunt sub tensiune (ex. carcasa metalica a unui echipament) astfel incat in cazul unei defectiuni interne daca componenta respectiva ajunge sub tensiune circuitul se inchide prin impamantare si cand pui mana pe el nu te curentezi. (explicatia asta este pentru alte persoane neavizate care se uita la acest topic)
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com