[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbare material filtrant  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

La un acvariu de180 l, foarte bine plantat, am un fitru JBL E1502,un sertar cu bureti, restul matrix seachem. Daca renunt complet la bureti credeti ca o sa am destula filtrare mecanica? Multumesc.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lumea pe aici o sa-ti zica sa lasi doar matrix. Eu zic ca si buretele are rolul lui, de a retine corpurile mai mari care intra in filtru. E burete cu porozitate mare?

Filtrare mecanica buna mai fac si inelele ceramice, puse la baza filtrului (sau pe unde intra apa). Asta daca te-ai saturat sa tot speli buretele, desi daca e cu porozitate mare nu ar trebui sa se colmateze asa usor. Depinde si ce ai in acvariu, cum hranesti etc.

Eu nu cred ca are sens sa folosesti doar matrix. Daca te uiti pe site la american, el recomanda 250 ml seachem matrix la 200 l apa. Filtrul tau are 12 l, din care probabil 8 l cu matrix. Cam ajunge.
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Probabil ai dreptate. Multumesc.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salut, eu as lasa buretele acolo.
E important ca apa sa circule prima data prin burete (filtrarea mecanica) astfel incat materia organica de dimensiuni mai mari sa fie retinuta de catre burete, astfel riscul ca materialul filtrat biologic (in cazul tau Matrix) sa se colmateze este diminuat.
Este foarte bine cum ai echipat filtrul, nu as modifica absolut nimic.

Evenatual, iti recomand o practica pe care eu o folosesc de ani de zile, sa adaugi aditie de bacterii dupa fiecare schimb de apa sau la fiecare 2 saptamani/macar 1 data pe luna, cum ar fi Seachem Stability sau Aquavitro Seed.
Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am un JBL E900 - fratele mai batrin si mai mic decit al tau. Tot la un acvariu de 180 litri brut.

Eu am lasat buretii de la prefiltru (cei de sus din lateral) si un burete mai subtire si mai fin imediat inaintea pompei (pompa e in capac, in centru), deci buretele e plasat tot sus (e ala patrat).

Buretii din prefiltru retin particolele mai mari si eventualii pui care intra in filtru, iar buretele din fata pompei elimina si particolele mai mici ca sa nu afecteze prea mult rotorul de la pompa.

Restul filtrului e umflat cu Siporax si Matrix.

Buretii ii curat direct cu dusul cam o data la 2-3 luni (treaba de 5 minute cel mult). La 9-12 schimburi de apa (aproximativ saptaminale - cam de 25-30litri) clatesc si unul din sertare in apa din acvariu (neaparat in apa din acvariu).

Dupa cca. 2 ani de utilizare in stilul asta am ajuns la concluzia ca filtrul e cam mic pt. 180 litri si am luat un Eheim Ecco Pro 300. I-am lasat buretele din prefiltru si restul l-am umplut cu Matrix. De aprox. 2 ani am luat 2 prefiltre, am scos toti buretii din filtre si i-am inlocuit cu Matrix.


Daca te hotarasti sa folosesti un prefiltru iti recomand asta:
https://www.emag.ro/prefiltru-transparent-sunsun-hw-602a-0002649/pd/D220ZNMBM/?ref=fav_pd-title

Sa verifici daca ai exact furtunurile de aceeasi dimensiune - altfel iti trebuie adaptoare si se gasesc cam rar.

In stilul descris (cu 2 filtre) apa se curata cam in 6-12 ore chiar daca datorita manevrelor (schimburi de apa, replantat, ...) e tulbure de abia se mai vad pestii si plantele.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu ai spus de ce vrei sa schimbi.
Ai probleme cu filtrarea in setup-ul actual?
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Nu dar uneori zilnic, alte ori mai rar, in filtru se strange aer. Nu inteleg de unde, m-am gandit ca lasand doar material bio va fi vacuum mai mic in filtru.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca ai cumva iesirea restrictioanata ca sa micsorezi debitul e posibil.
Sau daca nu ai bine strinse furtunele pe intrarea in filtru - unde e cel mai posibil sa intre si aer in filtru.
Sau poate nu ai inchis complet capacul la filtru (e o problema care o am curent la E900 daca nu sint atent cind il inchid.
Sau poate ai o fisura foarte fina in canistra filtrului.

Ia niste vaselina siliconica si cu prima ocazie unge tot ce inseamna garnituri, filete IN si OUT de la furtune. Pe linga o etansare mai buna si toate filetele o sa poti sa le desfaci mult mai usor.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu cred ca pe la furtun trage aer, poti taia 3cm, drept, partea unde intra in canistra. La remufare nu ar trebui sa mai ai probleme. F bune observatiile colegului, e bine de urmat.
[ICQ]
Vlad Dan
Junior member

Joined: 11/09/2020 18:20:07
Messages: 39
IP:
Offline

Pe furtunul de out am un difuzor co2 de la co2art, iar in acvariu jumatate din spray-bar-ul original dar cu gaurile majorate la 8 mm. Ce am mai observat, butonul de amorsare este blocat iar acum o saptamana functiona.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com