[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Medii de filtrare biologica adecvate ,neadecvate, eficiente, ineficiente si modul lor de utilizarea  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Propun sa abordam acest subiect pentru a intelege mai bine cu toti si a ne pune de acord cu ce medii de filtrare biologica putem lucra si cum trebuie sa le folosim pentru a avea o filtrare adecvata si eficienta in functie de capacitatea bazinului si tipul setup-ului.
Puteti incepe prin a spune ce tip de bazin aveti, ce volum are bazinul, ce medii de filtrare biologica folositi, ce caracteristici indeplinesc respectivele medii,, cat de eficiente vi se par, daca il considerati adecvat pentru situatia dumneavoastra. Puteti face recomandari si expune pareri din experienta dumneavoastra, din articole de pe alte forumuri din toate sursele de informatie pe care le-ati avut la indemana atunci cand ati inceput acest hobby si mai tarziu cand ati inteles de fapt ce inseamna mediu de filtrare biologica.

Pentru a nu influenta, eu voi posta dupa ce voi vedea cateva pareri ale voastre, pentru a fi obiectiv si la subiect, pentru a putea corecta acolo unde observ ca cineva nu a facut conexiunea corecta, acelasi lucru , il doresc si din partea dumneavoastra, nu sunt profesor , nici dumneavoastra nu sunteti, de aceea va incurajez pe toti sa va impartasiti experienta si cunostintele aici, pentru ca intr-un final von reusi impreuna sa lamurim multe necunoscute.

Va multumesc !

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 21:18:38


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

In sfarsit un topic din care avem ce invata mai toti ,ori ca suntem la inceput sau nu .
Dupa cum bine stiti am inceput si eu acum un an. Desigur am pus intrebarea peste tot ce medi de filtrare am nevoie . Ce mi sa recomandat atunci (sa iau cei mai bun si cat mai mult)pe viitor mia adus probleme . Probleme pe care greu leam descoperit ca sunt din cauza medilor filtrante.
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:In sfarsit un topic din care avem ce invata mai toti ,ori ca suntem la inceput sau nu .
Dupa cum bine stiti am inceput si eu acum un an. Desigur am pus intrebarea peste tot ce medi de filtrare am nevoie . Ce mi sa recomandat atunci (sa iau cei mai bun si cat mai mult)pe viitor mia adus probleme . Probleme pe care greu leam descoperit ca sunt din cauza medilor filtrante.
Poti sa fii mai specific, ex ce tip de medii de filtrare foloseai, ce probleme ti-au cauzat, cu ce le-ai schimbat si daca e mai bine acum decat inainte.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

voi chiar cautati berea aia

Cryptic Cherries - West-Africa river
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

qui s'aime se taquine

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:
Samy wrote:In sfarsit un topic din care avem ce invata mai toti ,ori ca suntem la inceput sau nu .
Dupa cum bine stiti am inceput si eu acum un an. Desigur am pus intrebarea peste tot ce medi de filtrare am nevoie . Ce mi sa recomandat atunci (sa iau cei mai bun si cat mai mult)pe viitor mia adus probleme . Probleme pe care greu leam descoperit ca sunt din cauza medilor filtrante.
Poti sa fii mai specific, ex ce tip de medii de filtrare foloseai, ce probleme ti-au cauzat, cu ce le-ai schimbat si daca e mai bine acum decat inainte.





Bazinul avea 160 litri brut,filtru un eheim 2078 e cu 8 litri de medii . Asta dupa ce am cerut multe pareri chiar si pe forum, si intreband mereu daca este ok ce iau mereu mi sa aprobat si asa am mers pe sfaturi nu pe documentatie. Asa am ajuns la concluzia cat mai mult medii filtrante am cu atat mai bine ,si cu cat e canistra mai mare cu atat mai bine asa ca am pus :
2 litri de roca vulcanica, 2 litri de eheim substrat pro,2 litri eheim substrat. Si un burete grosier
Ca si plante:Vallisneria nana
Eleocharis acicularis
Eleocharis parvula
Micranthemum monte carlo
Buchephalandra mini coin
Fauna : 25 razbora ,10 netrine ,10 amano si 6 ottocinclus.
Cateva luni a mers perfect acvariul, plante frumoase, curat ingrijit etc etc.
Dupa au inceput problemele care leam si scris in jurnal, aveam mereu un dezechilibru.
Ba mergeau plantele ba nu mergeam,alge mai mereu, printre care si cyanobakteria. Acum eu find la inceput desigur am pus intrebari , mi sau dat soluti dar nu si de unde vin problemele. Am facut teste ,am adaugat am luat am tuns am replantat, chiar am scos tot gazonul nimic.
Testele erau bune da plantele nu mergeau.
Practic am dat vina pe orice ,numai pe mediile filtrante nu.
Dupa cateva comentari lasate pe jurnalul meu ,am inceput sa ma documentez sa citesc sa intreb despre mediile filtrante ,eficienta lor ce fac mai exact si cat fac. Dar si ce este mai inportant de cate medii biologice este nevoie pentru un anume bazin si de care .
Asa am ajuns la concluzia ca eu am o incarcatura biologica de tot dragul.
Nu am apucat sa schimb mediile biologice si sa incerc cu altele. In schimb am inceput un alt skape cu alte medii filtrante si alt filtru si de data aceasta zic eu adevact pentru ce plante si Fauna voi avea.
Inca is la inceput, dar am inceput sa citesc si pe cutia de medii filtrante unde se specifica pentru cati litri de apa sunt acele medii filtrante.
Bazinul mic de 54 litri ,am avut tot asa o problema asemanatoare unde aveam matrix , eheim substrat pro si burete in filtru. Dupa refacerea bazinului am ales sa pun doar siporax si burete. Inca nu am observat alge sau probleme .
Ma opresc aici si rog si pe alti sa dezbata subiectul.
Poate am inteles eu gresit cine stie . Dar asta e parerea mea ,acum find la inceput se poate sa fie gresita de acea ma bucur ca sa deschis acest topic. Poate aici voi afla si eu mai multe .
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:qui s'aime se taquine


Hai siktir
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, apreciez initiativa si doresc sa particip.

Bazin 220x60x60 aproximativ 800 litrii brut!

Populatie :
2 Severum Gold
2 Papagali Red
1 Papagal(ceva combinatie de la batranul Koala)
30 Severumi red sholder si green
1 Arawana (20 CM momentan)

Mancare folosita : Tetra Discus, Tetra Ciclid, Mancare congelata blister(destul de rar), JBL Gala, JBL Spirulina, JBL Discus
Mai nou de cand cu arawana mai folosesc si : Inima de vitel, viermi, greieri vii

Toti pestii sunt ajunsi la maturitate, mai putin Arawana.

Medii filtrante :
Substrat nisip aproximativ 1 CM
Pompa Fluval FX6 la care am mai adaugat 2-3kg matrix
Sump Intern aproximativ 50 litrii plin cu matrix, zeolit, siphorax, Roca Vulcanica
Filtru intern Hydra 50

Bazinul a acum 3 ani(aproximativ), am avut mult mai multi pesti la inceput, fiind puieti insa am pastrat doar ce am considerat mai interesant si ceva pierderi datorita mentenantei.

Filtrarea poate sa faca fata bazinului, tinand cont ca au fost 2 ani de zile in care nu am schimbat picatura de apa din bazin, este adevarat ca si mancare au primit tot pe masaura. Nu am mai locuit in Bucuresti si a trebuit sa ma bazez pe niste prieteni care s-au indurat de mine si au venit odata pe saptamana sa hraneasca animalele(aceasta a fost singura mentenanta pe care au primit-o)

Depinde la ce nivel ne dorim sa facem acvaristica, am spus ca filtrarea face fata insa asta nu este suficiente. Am revenit de o luna in Bucuresti si m-am apucat de treaba, am curatat pompe, schimbat apa, curatat substrat, lemne, pietre, geamuri practic am facut totul luna. Evident progresiv, nu am spalat toate mediile filtrante in aceeasi zi.
De mentionat ca apa arata cristal(asta de cand am adaugat pompa Hydra50, sincer mi se pare magie curata aceasta pompa) insa filtrarea nu este suficienta. Dupa mai multe teste de apa am realizat ca NO3-ul in acvariul meu este peste parametrii. Teoria initiala este ca mediile filtrante inca nu s-au populat complet. Am sa mai astept inca 2-3 saptamani, timp in care o sa achizitionez si niste teste mai precise(daca aveti ceva recomandari de buget va rog sa imi spuneti) iar daca parametrii nu se schimba o sa ma gandesc la o solutie de a suplimenta filtrarea.



#Colectiv
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Thereau wrote:tinand cont ca au fost 2 ani de zile in care nu am schimbat picatura de apa din bazin


Am dat quote doar la o parte pentru doua motive, primul - am o parere pe care am sa o exprim mai tarziu (pentru ca anticipez niste raspunsuri).
Al doilea - ai fost in cantonament cu nea Gigi si Kapetanos?

Pune te rog si o poza recenta a bazinului/sumpului

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Thereau wrote:tinand cont ca au fost 2 ani de zile in care nu am schimbat picatura de apa din bazin


Am dat quote doar la o parte pentru doua motive, primul - am o parere pe care am sa o exprim mai tarziu (pentru ca anticipez niste raspunsuri).
Al doilea - ai fost in cantonament cu nea Gigi si Kapetanos?

Pune te rog si o poza recenta a bazinului/sumpului


Pandemia mi-a schimbat planurile, aducand si multa incertitudine, nu aruncati cu pietre

Am pus cateva poze facute cu telefonul, nu stau bine la capitolul lumina, s-au ars si ledurile intre timp )

[Thumb - 165bea89-bf6f-4718-b87a-2671077ef9bb.jpg]

[Thumb - 8163e789-9561-49e2-8061-8fd51c651e46.jpg]

[Thumb - c4c0313c-5ad4-4cfb-a5ea-5730fdedc8e3.jpg]


#Colectiv
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Voi face prezentarea primului meu bazin si a cunostintelor mele din anul 1994 , cand nu stiam absolut nimic, nimic, despre acvaristica.

Bazin 30 l, sustrat pietris quartos sort 8-16 mm, filtru intern, mediu de filtrare biologica burete, hard scape cateva pietre de rau,flora, o planta de Ludwigia Repens si un Nymphaea Lotus Zenkeri Red bulb, o lampa de acvaristica cu un bec economic PL cu doi pini. Fauna pe care eu am gasit-o deosebita atunci Hoplosternum Thoracatum doua bucati, Molly sase bucati, Xiphophorus sase bucati, aceste denumiri nu le stiam atunci (bine stiam moli, xipfori , analfabet ce mai ).
Am ciclat bazinul, nu pentru ca stiam dar asa mi sa spus , dar nu am inteles nimic, mi s-a aratat o plansa in care era explicat ciclul azotului dar tot nu am inteles mare lucru, dar am mers mai departe .

NU am folosit nutrienti, nu stiam de existenta lor, probabil ca nu existau atunci, nu am folosit solutii pentru ciclare, Ludwigia avea o culoare verde, Lotusu-l era dar nu era,de teste nu stiam, despre filtrare nici atat. Un esec total, nu aveam alge, apa era mereu tulbure (albicioasa ), plantele nu evoluau, fauna arata din ce in ce mai rau, intrebari pe ici pe colo, prin piete, pareri si pareri, toti incepeau cu - iti spun eu - de ce vii la mine, n-ai vorbit cu nea .... ce ti-a spus -nu aflam noutati, nu stiam de unde sa incep si unde sa ma opresc, un singur indiciu am prins din zbor, de la o conversatie intre cunoscatori-- mai fac schimb de apa saptamanal -- am facut si eu asa, schimbam apa saptamanal.

Asta a fost realitatea in acel moment ! Nu am fost prosti, am fost neinvatati,

Poate ca nu suna a ce trebuie pentru acest topic, dar am scris aceste randuri pentru ca vreu sa se inteleaga cum incepem fiecare si sa incurajez pe cei care stau deoparte si privesc sa posteze experienta lor pentru a vedea ce intelegem, si cum mergem mai departe. Pe parcursul topicului, vom judeca aceasta situatie dar si pe toate celelalte prezentari .
Eu voi mai posta inca alte cateva situatii din etapele prin care am trecut.

PS
Aici eram la grupa mica !

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2022 21:58:35


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dandumitru wrote: Voi face prezentarea primului meu bazin si a cunostintelor mele din anul 1994 , cand nu stiam absolut nimic, nimic, despre acvaristica.


Respect!
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bazin 160 litri, substrart pietris 4-8 mm, filtru intern Eheim pikup 200, medii de filtrare burete, lumina 2 buc T8 30W. flora cryptocoryne wendtti green, anubias barteri,fauna 30 buc sumatrani, 4 buc. ancistrusi, 8 buc. corydoras paleatus, 6 buc. Khuli. Aveam un decor din pietre de rau.
Invatasem sa aspir substratul periodic , sa fac schimb de apa saptamanal 30% din volum, va rog sa ma credeti ca nu stiam de ce trebuie sau la ce foloseste. incepusem sa fac cunostinta cu BBA, pe sustrat si numai pe pietrele albe , aveam GSA dar nu era o mare problema, nici BBA-ul nu ma deranja, era chiar placut, nu stiam ca sunt alge, nu ma deranja.
Acest setup a fost facut prin ani 1998 si a functionat pana prin 2000, nu fertilizam cu nimic pentru ca nu stiam ca trebuie, bazinul era plin de BBA, , pe decor filtru frunze de anubias varful frunzelor de cryptocoryne, nici nu aveam intrebari in 1998 . La cunostinte trecusem cumva la grupa mare, invatatesem ceva despre ciclare, observasem pe deplin ciclul azotului cu toate etapele, mirosuri, apa alba, apa cristal, intr-un cuvant era o minune. Multi nu se intalnesc cu asa ceva, poate ca nici nu vor, si la ce le-ar folosi, cu ce iar ajuta, ce ar putea sa inteleaga din acest fenomen. Sau ce este de inteles daca vezi si simti transformarile din ciclul azotului ?

Va urma ciclul primar !



sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bayek wrote:
dandumitru wrote: Voi face prezentarea primului meu bazin si a cunostintelor mele din anul 1994 , cand nu stiam absolut nimic, nimic, despre acvaristica.


Respect!



Multumesc Bayek !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Puteti incepe prin a spune ce tip de bazin aveti, ce volum are bazinul, ce medii de filtrare biologica folositi, ce caracteristici indeplinesc respectivele medii,, cat de eficiente vi se par, daca il considerati adecvat pentru situatia dumneavoastra. Puteti face recomandari si expune pareri din experienta dumneavoastra, din articole de pe alte forumuri din toate sursele de informatie pe care le-ati avut la indemana atunci cand ati inceput acest hobby si mai tarziu cand ati inteles de fapt ce inseamna mediu de filtrare biologica.

Bazinul meu de ciclide africane mbuna are 400l

Filtrare:

Eheim 2260 plin cu 18l (150 buc) de "pot scrubbers" (le-am lasat review )
si
Sunsun 704B plin cu 8l de burete grosier si mediu (20-30 ppi)

Hranesc 7g pe zi granule Northfin. Planuiesc sa mai adaug pesti la vara, pentru ca stiu ca filtrarea duce.

Intrebarea este - de ce folosesc materiale de filtrare biologica "neconventionale"?

Inainte de inceperea acestui proiect am inceput sa ma documentez temeinic cu privire la filtrarea biologica, si am cautat in special teste comparative din care sa reiasa care este cel mai bun produs de pe piata, stiind ca voi avea nevoie de filtrare puternica pt ce doream sa fac.

Am dat peste acest site https://aquariumscience.org de unde am invatat multe lucruri noi despre filtrarea biologica si am gasit testele pe care le cautam. Rezultatele erau in contradictie cu ceea ce stiam, dar citind explicatiile totul a inceput sa aiba sens.

Am aplicat cu succes tot ce scria acolo, am aruncat perlonul, am inlocuit siporax cu bureti pt acvaristica, apoi mai tarziu am inlocuit una din cele 2 canistre Sunsun cu Eheim 2260 si am decis sa testez si "pot scrubbers" - buretii aceia de plastic spiralati. Rezultatele au fost cat se poate de bune:

Materialele filtrante nu au fost curatate niciodata de cand au fost instalate in filtre, debitul nu a scazut deloc la nici unul dintre ele. Sunt curios daca va scadea vreodata...

Lasand la o parte rezultatele testelor de pe site, considerand cat m-ar fi costat 26l de material filtrant "performant" de genul Matrix, Substrat pro, la cum arata acvariul eu cred ca nu am facut o alegere proasta.
M-a costat vreo 60-70 de lei sa umplu monstrul ala Eheim nesimtire curata!

Concluzie: material bun de filtrare este acela care iti asigura nitrificare si iti mentine apa clara fara sa se infunde.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/03/2022 17:17:05

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu cred ca filtrarea ta biologica e asigurata in proportie de peste 90% de substrat (ceea ce se intampla daca ai suficient curent de apa si la tine este) si nu de pot scrubbers, cred ca rezultatele ar fi cu totul altele daca substratul ciclat nu ar exista/functiona deci un acvariu asa numit "steril" desi impropriu. Am tinut ani de zile acvariu marin cu corali sps, moi si palythoua(plus pesti) doar cu filtrare biologica facuta de substrat si roca vie-cea din acvariu(care pentru cine nu stie e foarte poroasa fiind de fapt schelete de corali duri fosilizate) deci fara nici un fel de filtru. Miscarea apei fiind facuta de doua pompe de valuri, o perioada a fost si protein skimmer dar dupa ce acesta s-a stricat propietarii s-au zgarcit la cateva sute de lei cat facea pompa acestuia, asa ca sistemul a mers fara pana a trebuit sa-l abandonez din cauze medicale dupa inca vre-o doi ani

This message was edited 4 times. Last update was at 05/03/2022 21:12:27

[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

ocean wrote:Eu cred ca filtrarea ta biologica e asigurata in proportie de peste 90% de substrat (ceea ce se intampla daca ai suficient curent de apa si la tine este) si nu de pot scrubbers, cred ca rezultatele ar fi cu totul altele daca substratul ciclat nu ar exista/functiona deci un acvariu asa numit "steril" desi impropriu.

...Si materialul din canistre face restul de 10% sa inteleg? Ok...
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Bine hai sa nu dam procente, sa spunem majoritar asigurata de substrat
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

ocean wrote:Bine hai sa nu dam procente, sa spunem majoritar asigurata de substrat

Mi s-a mai atras atentia sa nu contrazic acvaristi cu experienta de pe forum, o lasam asa

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2022 22:49:29

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Incep si eu, asa timid cu prezentarea acvariilor mele de-a lungul timpului. Sunt destul de multe, dar am sa fac o postare pt cele mai reprezentative si care le consider eu mai adecvate subiectului.

Am inceput acvaristica prin 2007 cu un acvariu de 24L mic cu filtru intern si incalzitor (nu mai tin minte ce flora si fauna aveam atunci dar nu l-am tinut f mult pt ca mi-am dat seama ca e fff mic si nu pot mentine un echilibru).

Apoi prin 2009 am lipit eu si un prieten bun care se pricepea cat de cat un acvariu de 50L (L=41;l=25;I=50), in care aveam ceva nisip, cateva plante easy (egeria, valisneria etc.) si ceva pesti comuni: molly, cory, zebre etc.
Filtrare: filtru intern cu burete (RESUN 300L/ora) si o pompa de aer externa(ALEAS AP-2000, 1.6 litri/minut).
Pesti: 2 Corydoras Paleatus, 1 corydoras albino,1 corydoras aeneus, 1 plecostomus (care a fost scos cand s-a facut mare), 3 xifo, 3 molly negru, 3 neoni, 2 masculi guppy, 1 botia macracantha, 1 Labeo bicolor.
Nevertrebrate: melci maro mici
Plante: acorus gramineus(cred ca asta e sau cel putin seamana sau era eleocharis minima) si o planta de suprafata. Am mai adaugat apoi elodea si cabomba.
Lumina: 40W (4 tuburi Horoz T8 de 10W)

Nu mai gasesc prin nicio arhiva de a mea poze cu cele 2 acvarii....tot incerc sa le caut si pe la prieteni, dar nu gaseste nimeni nimic inca .
Atunci stateam intr-o garsoniera si acvariul era pus pe un bar care era facut intre camera si bucatarie. Asa a mers aprox 4 ani acvaristica la nivel de incepator.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Urmatorul pas, in 2011, dupa ce m-am mutat la un apartament cu 3 camere, am zis ca e momentul de un acvariu serios , si am luat un acvariu Juwel Rio 180 nou nout.
Filtrare: Filtru extern Fluval 404 (inele ceramice, bio balls si vata perlon) si filtru intern de la Juwel, plus la un moment dat am mai adaugat si un filtru intern aquael fan 2 (sau 3 cred). In filtru extern fluval 404 am pus la un moment dat siporax. zeolit si vata perlon.
Iluminarea era cea de la Juwel iar plante aveam easy, detalii gasiti in poze. Vietuitoare erau scalari si alti pesti mici, apoi am avut si discusi pui/tineret......detalii tot in pozele de mai jos.

Gasiti aici poze si detalii cu ce aveam atunci: https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums/72157716541728163
Vieo uri incepand din 2014 aici: https://www.youtube.com/channel/UCkmnO3VWc30upXOfU9FjttA/videos

Prin 2015, am achizitionat pe langa acel Juwel Rio 180 si in acvariu de 10L cu creveti red cherry. Substrat negru cuartos si Filtru intern cu burete. Plante easy.
Cateva poze aici (primele poze din album): https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums/72157716528733822

In 2015 am vandul acel acvariul Juwel Rio 180 pt ca m-am mutat si aveam in plan in noul apartament un alt acvariu mai mare (450L). In perioada 2013-2015 m-am mutat cu tot cu acvarii si toate cele de 3 ori.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Asa cum am mentionat mai sus, in Octombrie 2015 am inceput acvariul meu de 450L (150x50x65cm) apoi la scurt timp un acvariul steril de carantina/crestere de 100L ale caror detalii le gasiti mai jos:
Filtrare acvariu 450L: 2x Eheim 2080, momentan pline cu seachem matrix, sera siporax, piatra ponce, eheim substrat pro si Aquavitro Purfiltrum. In total aprox 24L material filtrant.
Filtrare acvariul 100L: 2 filtre interne cu burete cu talpa ingreunata (in mijlocul filtrelor este pus putina piastra ponce) + filtru intern Eheim aqua200 (2208) de colt plin cu eheim substrat pro si 1 burete.
Aerare: pompa aer Schego WS3 cu 2 pietre aer in acvariul de 450L si 2 in acvariul de 100L (steril)
Pompa valuri Tunze Turbelle 6025 pt valurire suprafata substrat si imbunatatire miscare a apei in acvariu.
Iluminare 450L: 3 neoane T8 36W (2 osram si 1 dennerle) si 2 neoane led 10W la acvariul de 100L fara plante.
Plante acvariu 450L: Valisneria gigantea, Echinodorus (mai multe varietati) si limnobium laevigatum.
Vietuitoare: 6 scalari rio nanay maturi, 10 scalari manacapuru super red back tineret, 8 geophagus red head tapajos, minim 15 buc L-uri si ancistrusi, 1 plecostomus matur (cam atat cred). Urmeaza un grup de 30 40 buc rhodostomus.
Decor: decor colturi spate facut la comanda pt mascare tevi in/our + lemne mangrove si pietre de rau.
Substrat acvariul 450L: nisip cuartos granulatie 0,8-1mm.

Poze si detalii aici: https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums/72157716095510338
Video-uri aici: https://www.youtube.com/channel/UCkmnO3VWc30upXOfU9FjttA/videos
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45639.page

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

De prin 2015, am detinut diferite acvarii nano cu creveti si melci.

Momentan am 3 acvarii Aquael Leddy 60 54L brut (cam 45L net), toate 3 cu creveti neocaridine si caridina dar si melci din diferite varietati. In unul din ele am si betta si cory pygmaeus.
Toate cele 3 acvarii au filtrare interna, 2 din ele au filtru intern aquael pat mini cu burete mare si 1 dennerle xl corner plin cu seachem matrix. 1 din ele are 2 filtre interne aquael pat mini cu bureti mari (Land of the trees).
Plante: bucephalandra, christmass moss, monosolenium tenerum, ludwigia, anubias si altele easy.

Detalii gasiti aici : https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums/72157716528733822
si aici: https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums/72157716579862601
si aici: https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums/72157717181467793
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Si, tot de prin 2015, am si un acvariu la birou, Juwel Rio 180 alb.
Filtrare: JBL Cristalprofi e1501 plin cu matrix, ada bio rio si siporax. Doar buretii de la prefiltrul intern ii am.
Iluminare: 2 x T5 45W Dennerle Special plant si color cu reflectoare.
Fertilizare: Tropica.
Plante: easy, echinodorus, valisneria, microsorum etc.
Vietuitoare: 4 scalari koi, vreo 4 rhodostomus, 2 cory, vreo 8 neoni si ceva ancistrusi clasici.

Cateva poze aici cu parcursul lui: https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums/72157716533210367
Ultimul video facut aici: https://www.youtube.com/watch?v=tfrqKeKYVFM
__________________

Ca si concluzie, materialele filtrante consacrate (gen sera siporax, seachem matrix, eheim substrat pro, ada bio rio, piatra ponce etc.) m-au ajutat sa am un echilibru in toate acvariile dar si mentenanta regulata saptamanala.

Sper ca nu am uitat ceva si nu am scris prea mult sa va plictisesc

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com