[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nedumerire sump  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

Domnilor, am o nedumerire si am nevoie de sfatul/parerea voastra. Se da un sump de la Red Sea 170 (imaginea atasata). Am cumparat setul complet de la cineva. Fostul proprietar avea in primul compartiment (cel in care intra tevile din acvariu/overflow, marcat cu "x") cam 5cm inaltime matrix. Tevile stateau deasupra matrixului, in apa. Din acest compartiment, apa se scurge intr-un sac de filtrare si de aici, mai departe, in camera skimmerului si reactorului.
Intrebarile mele sunt:
- nu era mai normal ca primul stadiu de filtrare sa fie cea mecanica?
- respectand aceeasi configuratie ca predecesorul proprietar, nu pot sa adaug mai mult material filtrant in primul compartiment? Are ceva daca tevile ar fi "ingropate" in matrix sau alt tip de material (atata timp cat nu depasesc margine de sus a compartimentului binenteles)?
- pot, eventual, sa adaug un burete deasupra/peste matrix, care sa colecteze ce este mai grosier, in asa fel incat sa-l pot indeparta si curata cand este cazul?
[Thumb - Inkedsump 1_LI.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pentru filtrare mecanica eu foloseam doar un ciorap din pasla, in rest bio cat cuprinde

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pentru filtrare mecanica eu foloseam doar un ciorap din pasla, in rest bio cat cuprinde

Bio bagat unde? In acel compartiment de care intreb?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am avut sump DIY, pe #sarakie, nu Redsea

In primul compartiment, ciorap pus pe teava direct si saculeti cu material filtrant bio in toate compartimentele.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu am avut sump DIY, pe #sarakie, nu Redsea

In primul compartiment, ciorap pus pe teava direct si saculeti cu material filtrant bio in toate compartimentele.


Dane, si al meu e luat second asa ca...
Spune-mi, te rog, punctual, ar avea ceva daca umplu acel compartiment cu bio? Exista riscul sa se colmateze, sa infunde tevile, sau ceva? Nu cred, dar mai bine intreb, nu!?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Totul e sa nu obturezi teava (tevile, daca ai si pentru failsafe). Tin minte ca trebuie sa intre in apa cam 2-3 cm.
Daca pui materialele bio in saculeti, iti e usor sa ii asezi fara sa obturezi teava, iti e usor sa ii scoti pentru curatare.
Daca pui materialul bio varsat, vrac, iti va fi greu di tat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

Am inteles. Bag in saculeti!
Te mai deranjz cu o intrebare: penultimul compartiment, cel ingust si cu spatiu de scurgere dedesubt, ce scop are? Eu, in dorinta de a proteja pompa de un eventual scapat de undeva, si in dorinta de a mari suprafata de filtrare, am bagat un burete taiat pe dimensiune. Si ala se poate colmata dar, m-am gandit eu, nu are unde sa se duca apa (in cazul in care se colmateaza buretele decat tot in compartimentul pompei, doar ca se duce pe sus nu pe jos. Nu are cum sa se intoarca in compartimentul skimmerului, corect!?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu modelul de sump, dar daca este un compartiment foarte ingust chiar inainte de pompa de recirculare, ar putea fi un "bubble trap".
Ca sa nu ajunga bule de aer in pompa > acvariu

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

Aia cred ca este. E o poza in primul post.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com