[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hrana pesti pe perioada concediului!  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Vin sarbatorile si o sa fiu plecat vreo 2 saptamani.
Cred ca la fel veti proceda mare parte din voi asa ca m-am gandit sa intreb din timp cum procedati cu hrana pentru pesti?
Eu am un hranitor automat pentru acvariul cel mare dar raman descoperit cu cel mic de 20 litri unde am rcs fara numar si 5 buc boraras.
Am incercat pana acum urmatoarele tipuri de hrana de weekend/vacanta dar nu mi s-a parut chiar ok :
1. Sera holiday https://animax.ro/hrana-pesti-sera-holiday-2-tablete.html.
Un fel de tableta de culoare neagra pe care in momentul in care m-am intors din concediu am gasit-o dezintegrata prin acvariu.
Nu stiu daca am pus eu prea multa sau nu le-a placut la pesti.
2.Tetra weekend https://animax.ro/hrana-pesti-tetra-weekend.html
Astea nu s-au dezintegrat dar nu stiu cat au avut acces pestii la ele pentru ca le-am gasit la intoarcere complet acoperite de melci.
Ma gandeam sa incerc si niste tablete care se lipesc pe sticla Tetra FunTips https://animax.ro/hrana-pesti-tetra-fun-tips-20-tablete.html.
Ati folosit ceva de genul asta, pot fi folosite pe o perioada de timp asa lunga?

This message was edited 5 times. Last update was at 15/12/2021 18:19:25

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lasa-le o singura tableta (nu conteaza de care) si stai linistit, ca pestii nu mor de foame asa usor.
La rcs le lasi o frunza de cattapa.
Sau ca sa fii linistit, mai cumpara un hranitor.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Cel mai simplu, lasi cheia unui vecin, prieten, ruda...in care ai incredere. Daca nu se pricepe, ce si cat sa dea de mancare, ii lasi portii in capacele de plastic. In 2 saptamani, daca trece de 2, maxim 3 ori, e suficient. Mai multa grija, mi-as face pentru apa care se evapora in 2 saptamani, daca ai skimmer, filtru cascada...
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lasi pe cineva de incredere sa treaca o data pe la acvariu,sa completeze apa evaporara si sa puna o portie de mancare lasata de dinainte
[WWW]
Arnold
Unripe member

Joined: 14/07/2021 16:59:13
Messages: 2
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Vin sarbatorile si o sa fiu plecat vreo 2 saptamani.
Cred ca la fel veti proceda mare parte din voi asa ca m-am gandit sa intreb din timp cum procedati cu hrana pentru pesti?
Eu am un hranitor automat pentru acvariul cel mare dar raman descoperit cu cel mic de 20 litri unde am rcs fara numar si 5 buc boraras.
Am incercat pana acum urmatoarele tipuri de hrana de weekend/vacanta dar nu mi s-a parut chiar ok :
1. Sera holiday
Un fel de tableta de culoare neagra pe care in momentul in care m-am intors din concediu am gasit-o dezintegrata prin acvariu.
Nu stiu daca am pus eu prea multa sau nu le-a placut la pesti.
2.Tetra weekend
Astea nu s-au dezintegrat dar nu stiu cat au avut acces pestii la ele pentru ca le-am gasit la intoarcere complet acoperite de melci.
Ma gandeam sa incerc si niste tablete care se lipesc pe sticla Tetra FunTips https://cazinourionlineromania.com/
Ati folosit ceva de genul asta, pot fi folosite pe o perioada de timp asa lunga?

Salut! Am avut ?i eu aceea?i dilem? în trecut. Cu Tetra FunTips, am observat c? func?ioneaz? bine pentru perioade scurte, dar pentru 2 s?pt?mâni s-ar putea s? nu fie ideal. Ai încercat hrana automat? de tip gel care se dizolv? treptat? Acestea tind s? reziste mai mult ?i elibereaz? hran? încet, f?r? a afecta calitatea apei.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2024 17:00:57

 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com