[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala Caras Auriu  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Buna ziua,
De aproximativ 1 saptamân? unul din caraseii aurii a început sa fie apatic ,nu prea mai manânca si sta retras dupa 1 filtru. Am 6 buc,aprox 8-10 cm, Intr un acvariu de 200 l,fara probleme ale apei,cu schimburi de apa regulate,filtru si aeratoare.
Acvariu ciclat de aproape 2 ani.

Acum 3 saptamâni am gasit unul mort dar fara semne ale unei boli,cel putin a?a am vazut atunci.

La caraselul in cauza nu sunt semne de ,gris,mucus sau alte boli vazute pe forum.
Singura problema pe care o vad ar fi ca operculii au început sa se întoarca spre exterior plus apatia si lipsa de mâncare.
L am trecut Intr un acvariu de carantina cu sare si albastru de metil dar nu vad sa dea semne de vindecare.
Mai mult am vazut aceiasi problema a operculilor la alt caras din acvariu dar doar pe o parte,acesta fiind totusi activ momentan fara alte probleme.

Ataaez foto si va multumesc pt eventuale solutii oferite.
[Thumb - IMG_20210924_122425.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2021 11:39:40

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi se pare mie sau are solzii zbarliti? Daca da, mai mult ca sigur are hidropizie...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Nu are solzii zbarliti,o sa mai fac câteva poze
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

grigoras123 wrote:Nu are solzii zbarliti,o sa mai fac câteva poze
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu cred ca e vba de paraziti branhiali,dar fara analize la laborator sau useri ce s.au confruntat cu asa ceva pana acum si sa fie activi pt a ne povesti ce si cum,nu putem sti. Recomand Tremazol de la Sera,pare mai serios si cu o gama larga de actiune,dar sa sti ca operculii ii vor ramane asa pe veci,poti observa doar daca nu mai sunt inflamate branhiile,daca nu mai e apatic si daca se hraneste. aici e un joc de noroc mai mult, in caz ca nu gasesti Tremazol, cauta Spirohexol de la Jbl sau daca chiar ai bani,Nematol.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Mul?umesc!
Revin cu r?spuns dup? tratament.
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Salut,
Din p?cate nu am g?sit medicamentele de mai sus dar mi au recomandat baktopur de la Sera,1 pastila la 50 l, 1 la trei zile ?i hran? max o data pe zi.
To?i pe?ti?orii sunt foarte activi,inclusiv cel cu probleme.

Doar c? am senza?ia c? vor s? depun? icre,se "bat" de termometru ?i de filtru exact cum fac crapii în b?l?i ( sunt pescar amator
E normal in aceasta perioada? Totu?i suntem în Oct.
Mai mult cred c? pe?ti?orul cu probleme se ascundea de ceilalti ?i nu st?tea apatic,pur ?i simplu se odihnea dup? atâta fugareala

Sincer sa fiu nu cunosc genul lor dar am impresia c? sunt 2 feti?e ?i 2 b?ie?i,mai mari,ceilal?i sunt micu?i.
Acum cea r?mas? în acvariu este alergata continu de cei doi masculi.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com