[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul lui ginel  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

image

Cativa parametri ai acvariului :
1.Substrat Ada aqua soil Amazonia setat de 2-3 luni
2.PH 6,75-6,85 Kh 5-6 GH 8-9 TEMP controlata de chiiler 25-26 gr C
3Lumini , neoane de 39 de w , Osram LUMILUX day light 4buc. si 2 buc Arcadia Pro Plant
Alti parametri inca nemasurati
Aranjarea plantelor aleatorie

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Daca nu te-as cunoaste as spune ca esti taticul Adobe Photoshop-ului cand ma uit la Didiplisul ala.
Arata senzational ...si imi aduc aminte ca si la mine se inrosea teribil la varfuri unde avea cata lumina ii trebuia. Cum stiu ca tu lucrezi pe T5 e oarecum firesc in combinatie cu solul lui Amano.
La fel imi place Blyxa, la fel Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' care se vede in fata.
Imi place ca Glossostigma elatinoides(dupa cum pare) ceea ce se vede tot in primul plan se intinde fara sa se ridice. E un semn de "buna crestere"

Solul si luminile si fertilizarea si CO2 si chillerul si...toate astea la un loc dau cate putin explicatia.

Mie unul imi place acvariul pentru ca imi prezinti niste plante intro "forma" rar intalnita chiar si in manuale.

La capitolul minusuri ar fi doua...de unu` ma iau: ai cam amestecat speciile de pesti.
De al doilea nu sunt eu in masura sa vorbesc acum pentru ca si la mine aquascape-ul este lasat pe plan secund(cel putin pentru moment) in favoarea damblalei colectionarului de a avea ceva absolut nou, de a reusii cu noutatea respectiva si de a o darui si la altii.

Altfel spus nu ai tu acvariu ... cat ai avea nevoie.
Sa-ti spun altfel si tu si Intros ati ajuns la momentul in care va pierdeti timpul cu "miniaturale" de pana`n 250 de l .
Ti-as sugera ceva da imi e ca tu o sa "imi rupi oasele" pentru ca esti constient prea bine ce inseamna investitia intr-un acvariu nou de peste 500 iar nevasta-ta pentru ca iti tin isonu` ...asa ca ma abtin.

PS Vad ca la tine Aquartica-ul se mentine in limitele bunului simt

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Asa da plante "bine crescute" ! Cred ca investitiile majore (practic ai tot hardware-ul necesar acolo si mai mult decat atat) arata cum poti sa duci niste plante pe maximumul potentialului lor. Cred ca pozele au fost la timp, pentru ca in curand trebuie replantate ca incep sa se umbreasca. Succese mai departe! Spuneam eu ceva mai sus (acum mai jos) ca incep sa apara acvariile adevarate pe aici... (si nu cred ca e o intamplare ca mai ales pe aici pe acest forum )

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

M-ai spart cu Didiplisu' ala :nutz: .

Baga repede-repede niste poze detaliate cu Glossostigma, Hemianthusu', Limnophila aromatica ....... fara scuze de genu' "n-am aparat foto, nu ma pricep la poze, amicu' fotograf cu aparatu' e ocopat" .

Nu pot sa nu ma bucur si sa nu ma laud ca 2-3 specii sint de la mine . Sa tot trimiti plante cind stii ce conditii primesc .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu'"][size=9:29f16a1f37 wrote:Nu pot sa nu ma bucur si sa nu ma laud ca 2-3 specii sint de la mine . Sa tot trimiti plante cind stii ce conditii primesc .[/size:29f16a1f37]


Da cam asa e si ceea ce am sperat eu sa facem.
Ce-i drept sunt extrem de bucuros ca am reusit sa ne gasim cativa pasionati adevarati de plante si sa mai schimbam cate o "raritate" intre noi.
Iar cand vorbesc de plante vorbesc exact de acele plante...de raritati, de plante deosebite. Iar cand vorbesc de oameni , vorbesc de pasionati, de colectionari, de oameni dispusi sa faca atat investitiile intr-o planta cat si in tot ce trebuie intretinerii sale corecte.
Poate sa sune elitist dar asta este adevarul: anumite plante nu pot fi crescute ca sa arate de poza decat tratate regeste. Din pacate (si tristele experiente ne dovedesc asta) doar anumiti oameni au si capacitatea intelectuala de a pricepe si a accepta asta. Restul...dupa cum ii duce neuronul Vesnic contemplativi catre ce au facut altii, pururi carpaci, intodeauna jigodii
A gasi Didiplis in ziua de azi poate fi o problema, probabil nu una insurmontabila dar totusi...A gasi Didiplis ca ala din poza lui Ginel....cred ca este o problema macar de nivel European.
Pe pariu ca multi o sa creada ca exagerez...dar hai sa gandim logic. Cate acvarii de prezentare ati vazut la concursuri internationale in care Didiplisul sa aibe culoarea asta??? E simplu. Am pus o intrebare si astept raspunsul care sa ma contrazica si sa dovedeasca ca am exagerat cu ceva. Probabil ca o sa gasiti una doua poze cu Didiplis similar...dar sa arate la culoarea asta mai rar...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Foarte frumos crescute plante.Ce fertilizare folosesti?Cate ore de lumina?Aditie de macro faci?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Cate acvarii de prezentare ati vazut la concursuri internationale in care Didiplisul sa aibe culoarea asta???
Nici unu'. Cu siguranta nici unu'. Aici se vede Didiplisu' rosu vreo 3-4 cm , nu doar la virf.
Dac-a gasit careva vreo poza cu-n Didiplis cit de cit asemanator il rog sa ne dea un link aici .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Nu as vrea sa para ca ne laudam aici cu piese gen Didiplis, chiar daca dupa cum mi-a atras atentia Ginel planta respectiva o cunosc extrem de bine :jajaja:
Dar trebuie spus ca intodeauna daca ii oferi unei plante ceea ce spunem noi ai rezultate spectaculoase. Stiu ca aparatura cu care ne tot batem gura si fertilizantii costa, dar merita.
Rar se intampla sa reusesti sa bati la nume celebre ale acvaristicii la capitolul plante si atunci doar daca ele(plantele) sunt crescute dupa metodele lor.
Restul sunt prostii debitate din capul unor papagali care habar nu au despre ce e vorba sau plante care ar creste si in buda.
Exemplul de succes al Didiplisului care a ajuns la Ginel in acvariu este unu`. Dupa cate stiu eu insa tot de la mine a mai primit si Ludwigia spec. Cuba. El a facut rost de sol de la Amano si sunt convins ca acum arata si mai bine ca in clipa in care i-am dat eu planta. Prin intermediul lui primisem o cutie de sol...mi-am facut si eu damblaua cu solul respectiv pe cateva plante(pentru scurt timp) si i-am zis ca are mare potential...mai ales la Ludwigia respectiva.
Fara sa ma dau rotund eu va prezint planta cum arata la Knott si cum arata la mine in acvariu inainte sa ajunga la Ginel. Voi decidedeti...dar eu zic ca nu mi-e rusine cu ce am facut.

Ludwigia de la mine din acvariu:

image

Ludwigia din acvariul de prezentare a lui Knott:

image

Planta a venit dintr-un transport asiatic, emersa, am adaptat-o ,am crescut-o, am avut mai multi pui din ea si sunt convins ca acum la Ginel, arata si mai bine caci a mai trecut ceva vreme de crescut in conditii optime
Am insistat atat pe aceste doua plante(Didiplis si Ludwigia) pentru ca apareau acum in acvariul lui Ginel...totusi de curand am o alta bucurie. Mi-a inflorit o Otellie. Putini cunosc planta....dar sa o mai aibe si inflorita.
D`aia zic, boala grea iar daca se doreste performanta si respect trebuie sa fie facuta si cu dare de mana ...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

poza nr 1
image
poza nr 2
image
poza nr 3
image
Poza nr 4
image

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

poza nr 5
image
Poza nr 6
image
Poza nr 7
image

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Poza nr 1
Ludwigia Cuba dupa o taiere masiva ,deci arata si mai bine
Poza nr 2
Echinodorus RED Flame pui ,frunze deosebit de late cam la 9-10 cm latime
Poza nr 3
Hemianthus Calitrichoides Cuba Cnd l-am plantat era-u cam 4 smocuri de planta la cate 5 -6 frunzulite fiecare smoc
Poza nr 4
Echinodorus Aquartica Un sir de 6 pui de Aquartica din productie proprie
Poza nr 5
glosostigma ,care inca mai are de aratat ,cred eu?
Poza nr 6
Blyxa japonica ,care a avut o dezvoltare uimitoare in ultimele 4 saptamani
Poza nr 7
Echinodorus Orientalis ,il am in acvariu de 3 ani dar niciodata ca acuma nu a facut frunze asa de colorate si de late cam 10-12 cm latime.

Dar pentru toate aste tin sa multumesc urmatorilor (ordinea aleatorie)
SANDU pentru Didlipis,Aquartica,Orientalis Cu tot respectul din partea mea
FARAONU pentru Glosostigma,Hemianthus,Limnophila.Cu tot respectul din partea mea
INTROS pentru Blyxa .Cu tot respectul din partea mea
CHITRON pentru chiler .Cu tot respectul din partea mea

Si acum cineva m-a intrebat ce ferilizare folosesc
Sistemul complet de la Dennerle :
E 15
V30
A1 Daily
S7
Lumina 12 ore pe zi
Co2 intre 25-35mg/l cu ph controler Dennerle si reactor dennerle Turbo cyclo max
De acord cu cele 2 opinii ale lui Sandu
Cu pestii sa stii ca au fost pusi numai de decor
In privinta acvariului mai mare ,sunt limitat de spatiu si eu mi-as dori mai mare ..... Acvariul
Intros ,ai dreptate cred ca este maximul ce am putut obtine de la plantele pe care le am
Ma bucur ca va placut

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Erata ,SANDU si pentru Echinodorus 3 x Barthi.si care se vede in prima poza in partea dreapta

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

lazarginel wrote:Poza nr 1
Ludwigia Cuba dupa o taiere masiva ,deci arata si mai bine


Asa zic si eu

lazarginel wrote:Erata ,SANDU si pentru Echinodorus 3 x Barthi.si care se vede in prima poza in partea dreapta

Lasa ma baiete ...nu asta e problema.
Cand le vad asa, nu am nici cea mai mica remuscare ca au ajuns la tine. De acuma unele din ele candva sper sa ajunga la mine`ndarat cand o sa fie cazul.

Acvariul prezentat in detalii ne ofera cateva imagini de vis.
Ma bucur enorm ca aprecierile imi sunt pricinuite taman de tine.
Esti unul dintre oamenii care ades ai fost desconsiderat, altii te-au privit cu ironie, probabil unii chiar deacolo din Iesiul tau natal te-au injurat...dar tu ai tinut-o una si buna legata de cum se face treaba de calitate. Acuma iti culegi rasplata

Sincere felicitari...tinere moderator

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Domnu' "gigi" (APC huh???) super plante. Fara gluma - daca ar avea fetze ar avea intiparite doar zambete de fericire. Altfel nu-mi imaginez astfel de culori si forme decat la plante fericite.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com