[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa l?ptoas? / alburie în acvariu ?i alte fenomene asociate sau nu acesteia  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
danpopescu
Unripe member

Joined: 15/03/2021 15:59:18
Messages: 3
IP:
Offline

Bun ziua tuturor.
De o bucata de vreme m? confrunt cu apa l?ptoas? / alburie în acvariu ?i alte fenomene asociate sau nu acesteia.
In principiu ?tiu ce înseamn? ciclare ?i teoria din jur, dar am câteva nel?muriri, pe care, cu ajutorul dvs., în m?sura in care ave?i timp si disponibilitate, sper sa le l?muresc.
Sa încep cu descrierea situa?ie actuale.
Toata opera?iunea a început acum 4 s?pt?mâni, deci înc? sunt în perioada de ciclare a acvariului.
Am un peste betta pe care l-a dorit kinderul, peste pe care l-am cump?rat într-un bol mic, care s-a transformat într-un bol mare, care s-a transformat într-un acvariu de 6 litri care s-a transformat într-un acvariu de 15 litri.
Intre timp am ad?ugat, în prima s?pt?mân?, un înc?lzitor de apa ?i un filtru bolborositor, iar în ultima s?pt?mân? o planta naturala ?i un decor – o buturuga din lemn. Folosesc si o lampa de 8W. Apa in acvariu are aproximativ 25 grade.
Tot în ultima s?pt?mân? am adus ?i un peste sanitar.
Folosesc apa de la robinet în care adaug solu?ia pentru condi?ionarea apei Easy Life - Filter Medium. în primele 3 s?pt?mâni am folosit doar Easy Life - Filter Medium, dar de 1 s?pt?mân? folosesc ?i bacterii Easy Life – EasyStart.
Pe pestele betta îl hr?nesc cu Atison Betta Food – Ocean Nutrition, 2 granule de 2 ori pe zi. Le mananca cu multa pofta.
Fac schimburi totale de apa cam la 4 zile. Intre aceste schimburi aspir fundul acvariului de depuneri ?i completez cam cu 3 litri de apa (poza 1 – apa proasp?t?, poza 2 – apa la 24 ore).
Dup? primele 24 ore apa devine l?ptoas? ?i fenomenul se accentueaz? pana în ziua schimbului.
Au fost unele zile în care în apa au ap?rut sedimentari ?i pe fundul acvariului s-a depus ca o mâzg? alba (poza 3).
Cu ocazia ultimului schimb de apa, cu 2 zile înainte de schimbul apei, peste sanitar a umplut fundul acvariului cu resturi (poza 4). Ziua urm?toare s-a întâmplat la fel. Tot ce-i în poza a ap?rut în 24 ore. Dup? ultimul schimb apa, la 48 ore, fundul acvariului este curat. Pestele sanitar parca s-a constipat ??.
Asta ar fi situa?ia existenta.
Acum nel?muririle mele:
1 La schimbul de apa am sp?lat buretele filtrului în apa existenta în acvariu. Nu l-am menajat, l-am sp?lat destul de intens dup? care l-am stors. Cum se spal? corect buretele filtrului? Am exagerat cu sp?larea lui? Despre acest aspect am citit tot felul de lucruri si nu mi-e foarte clar cum se procedeaz?.
2 La schimbul de apa am sp?lat pere?ii interiori ai acvariului cu apa din acvariu deoarece este depusa o substan?? gelatinoasa/alunecoasa. E ok sa îi sp?l sau trebuie sa îi las a?a? ?i frunzele plantei sunt acoperite de aceasta substan?? gelatinoasa/alunecoasa.
3 Ce s-a întâmplat cu cantitatea mare de dejec?ii ale sanitarului a?a dintr-o data?
4 Apa de la robinet este foarte calcaroasa. În poza 5 se vede robinetul chiuvetei la 1 s?pt?mân? dup? cur??area cu anti calcar. Unde locuiam în urma cu câ?iva ani nu am avut a?a depuneri nici dup? 1 an. E ok sa folosesc aceasta apa?
5 Ave?i idee cum se p?streaz? Easy Life - Filter Medium, dupa deschidere? Oriunde în casa sau în frigider? Nu am g?sit aceasta informa?ie. Pe Easy Life – EasyStart se spune în mod explicit sa se p?streze la r?coare dup? deschidere. Mi-e sa nu alterez substan?a printr-o p?strare gre?ita dup? deschidere.
6 Folosesc testere pentru calitatea apei: solu?ii PH ?i NH4 de la JBL ?i benzi de testare pentru 6 în 1 tot de la JBL pentru nitri?i ?i nitra?i. Nu par sa fi dep??it parametrii recomanda?i inafara de KH care este intre 15 si 20 grade. Ce trebuie sa testez in final, NH3 sau NH4? Amoniac sau amoniu? Din câte am priceput, amoniul este in mare parte inofensiv, amoniacul este toxic pentru pe?ti. Atunci de ce testele de amoniu sunt mult mai r?spândite decât cele de amoniac? Cum se coreleaza KH cu ceilalti parametrii?
7 Ce sunt sedimentarile din poza 3?
Multumesc in avans pentru raspunsuri.

EDIT: am vazut ca pozele nu au fost puse in ordinea in care le-am urcat. Se poate vedea in numele pozei care este care.
[Thumb - 05 - robinet.jpeg]

[Thumb - 04 - reziduu.jpeg]

[Thumb - 01.jpg]

[Thumb - 02 - 24 ore.jpeg]

[Thumb - 03 sedimentari.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/03/2021 15:48:46

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

e vorba despre explozii bacteriene
ele sunt foarte comune la inceputul unui acvariu, ca e concurenta intre diferite tipuri de bacterii etc

solutia este sa ai o populatie stabila de bacterii benefice care sa le concureze pe toate celelalte

iar asta inseamna ca trebuie sa ai suprafata multa ca sa le asiguri "casa", ca ele traiesc pe suprafete

or, tu nu prea ai suprafata pentru bacterii benefice, deci

- iti trebuie un filtru intern in care sa pui sera siporax mini
- pune ceva substrat simplu in acvariu (substratul creste semnificativ suprafata disponibila)
- nu mai schimba toata apa la 4 zile ci 20% - 30% saptamanal
- nu hrani in exces
- nu mai curata buretele asa des, ca atunci cand il cureti arunci si bacteriile bune, atatea cate sunt
- asteapta, in cateva saptamani ar trebui sa dispara problema

This message was edited 2 times. Last update was at 16/03/2021 16:00:03




ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad ca ai un betta,ar fi recomandat un filtru hob (fara curenti).
Ar fi recomandat un produs cu bacterii pt ciclare,ca jbl filterstart/sera nitrivec etc.
Cu ce conditionezi apa de la robinet?

P.S:te rog,nu mai scrie cu diacritice
[WWW]
danpopescu
Unripe member

Joined: 15/03/2021 15:59:18
Messages: 3
IP:
Offline

@ugarit5
Conditionez apa cu Easy Life - Filter Medium si adaug bacterii Easy Life – EasyStart.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ambele produse tulbura apa si o fac laptoasa, si e normal.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ce e mai important de retinut aici: nu mai spala buretele, lasa-l sa se cicleze cateva saptamani.
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Si o precizare la intrebarea de mai sus: amoniul si amoniacul sunt acelasi lucru Numai ca amoniacul (NH3) este o specie gazoasa, pe cand amoniu (ion pozitiv) se obtine prin dizolvarea amoniacului in apa: NH3 + H2O = NH4OH care este disociat in solutie apoasa in NH4+ si OH-, primul purtand numele de ion de amoniu. Poti usor din stoeochiometria de mai inainte sa convertesti cantitatea de amoniu in amoniac si invers, dar este mai putin important, important ar fi sa nu prea fie, lipsa lui (amoniu, amoniac) indicand o buna ciclare. Nu este unul mai toxic ca celalalt, pentru ca sunt de fapt unul si acelasi, doar ca amoniac in solutie nu exista, ci doar ion de amoniu. Se poate sa confunzi oare cumva cu azotiti si azotati? Azotitii sunt destul de toxici si ei, pe cand forma cea mai oxidata, azotatii (nitratii) nu sunt foarte toxici si sunt macronutrientii plantelor. KH, sau duritatea temporara reprezinta cantitatea totala de ioni carbonati si bicarbonati (carbonati acizi) dizolvati in apa si se exprima conventional ca parti per milion de carbonat de calciu. Nu e neparat o corelatie intre acesti parametri, adica poti sa ai un anumit KH ccare sa fie constant si amoniu, nitratii si nitriti sa varieze si invers. Am clarificat intrebarea ta?

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Benu wrote:Si o precizare la intrebarea de mai sus: amoniul si amoniacul sunt acelasi lucru Numai ca amoniacul (NH3) este o specie gazoasa, pe cand amoniu (ion pozitiv) se obtine prin dizolvarea amoniacului in apa: NH3 + H2O = NH4OH care este disociat in solutie apoasa in NH4+ si OH-, primul purtand numele de ion de amoniu. Poti usor din stoeochiometria de mai inainte sa convertesti cantitatea de amoniu in amoniac si invers, dar este mai putin important, important ar fi sa nu prea fie, lipsa lui (amoniu, amoniac) indicand o buna ciclare. Nu este unul mai toxic ca celalalt, pentru ca sunt de fapt unul si acelasi, doar ca amoniac in solutie nu exista, ci doar ion de amoniu. Se poate sa confunzi oare cumva cu azotiti si azotati? Azotitii sunt destul de toxici si ei, pe cand forma cea mai oxidata, azotatii (nitratii) nu sunt foarte toxici si sunt macronutrientii plantelor. KH, sau duritatea temporara reprezinta cantitatea totala de ioni carbonati si bicarbonati (carbonati acizi) dizolvati in apa si se exprima conventional ca parti per milion de carbonat de calciu. Nu e neparat o corelatie intre acesti parametri, adica poti sa ai un anumit KH ccare sa fie constant si amoniu, nitratii si nitriti sa varieze si invers. Am clarificat intrebarea ta?

Am stat 20 minute sa inteleg tot tinere ai niste explicati ca ma lasi cu gatu uscat uit sa beau apa cand citesc mai am si cativa neuroni prajiti
[Email]
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Uoai ce tare o fost asta! TINERE!!! mersi frumos, da cred ca te-ai uitat la data in care m-am inscris pe forum si eram batran si atunci cred ca mai batran decat e azi prietenul nostru batran si obosit

L-am zapacit pe colegul nostru, nu? Pfff si jur ca m-am chinuit sa o tin cat mai simpla.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Benu wrote:Uoai ce tare o fost asta! TINERE!!! mersi frumos, da cred ca te-ai uitat la data in care m-am inscris pe forum si eram batran si atunci cred ca mai batran decat e azi prietenul nostru batran si obosit

L-am zapacit pe colegul nostru, nu? Pfff si jur ca m-am chinuit sa o tin cat mai simpla.

Tinere da de acea am scris
Daca mie mia ars cativa neuroni nici nu vreau sa ma gandesc ce pateste colegul dupa ce descifreaza simplicitatea comentului
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E usor sa confunzi amoniul cu amoniacul, azotiti cu azotati. Eu mereu o confund pe nevasta-mea cu vecina de la 4 smilie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:E usor sa confunzi amoniul cu amoniacul, azotiti cu azotati. Eu mereu o confund pe nevasta-mea cu vecina de la 4 smilie

Vai de vede Sefa scoate dantura fara anestezie
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:E usor sa confunzi amoniul cu amoniacul, azotiti cu azotati. Eu mereu o confund pe nevasta-mea cu vecina de la 4 smilie


Excelenta asta!!!!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
danpopescu
Unripe member

Joined: 15/03/2021 15:59:18
Messages: 3
IP:
Offline

Benu wrote:Si o precizare la intrebarea de mai sus: amoniul si amoniacul sunt acelasi lucru Numai ca amoniacul (NH3) este o specie gazoasa, pe cand amoniu (ion pozitiv) se obtine prin dizolvarea amoniacului in apa: NH3 + H2O = NH4OH care este disociat in solutie apoasa in NH4+ si OH-, primul purtand numele de ion de amoniu. Poti usor din stoeochiometria de mai inainte sa convertesti cantitatea de amoniu in amoniac si invers, dar este mai putin important, important ar fi sa nu prea fie, lipsa lui (amoniu, amoniac) indicand o buna ciclare. Nu este unul mai toxic ca celalalt, pentru ca sunt de fapt unul si acelasi, doar ca amoniac in solutie nu exista, ci doar ion de amoniu. Se poate sa confunzi oare cumva cu azotiti si azotati? Azotitii sunt destul de toxici si ei, pe cand forma cea mai oxidata, azotatii (nitratii) nu sunt foarte toxici si sunt macronutrientii plantelor. KH, sau duritatea temporara reprezinta cantitatea totala de ioni carbonati si bicarbonati (carbonati acizi) dizolvati in apa si se exprima conventional ca parti per milion de carbonat de calciu. Nu e neparat o corelatie intre acesti parametri, adica poti sa ai un anumit KH ccare sa fie constant si amoniu, nitratii si nitriti sa varieze si invers. Am clarificat intrebarea ta?


Multumesc de lamuriri. Clar ca un acvariu ciclat!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ai de PLM. !
Asta chiar a fost: de coma, cum se canta la manele.
O chimie fireasca, divaga in: Vecina, Sefu, gatu uscat, acvariu ciclat, neuronu` babardit.
Un onorabil ADMIN/Moderator, ar trebui sa faca o mutare' la sectiunea: Carcima a respectivului post.

La cate texte porcoase ori cu` conotatie tendentioasa citesc: mai continua, postarile.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2021 21:48:05


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com